(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ "ЗОЛОТІ ВОРОТА - БРАМА КИЇВСЬКОЇ РУСІ"

Золоті ворота часів Київської Русі – центральна в’їзна брама Києва, зараз же – одна із найдавніших архітектурних пам’яток, розташована в серці міста. Чому золоті? Та тому що Ярослав Мудрий наказав звести їх за візантійським зразком на подобу знаменитих Золотих Воріт у Константинополі, щоб усім знатним іноземцям була відразу помітна слава Києва і його велич. 

Літопис стверджує, що Золоті ворота і Софійський собор – ровеснки, і датує їх 1037 роком. Проте уже через 400-500 років документи вказують, що Ворота лежали в руїнах, а в 17 столітті залишки конструкції засипали землею, сформувавши на їх місці бастіони. Причина зруйнування воріт залишається невідомою, і встановити ї навряд чи можливо. Аж у 1832 році, після проведення розкопок, Золоті ворота знову побачили світ. Тоді вони ще являли собою дві вцілілі кам’яні конструкції на узвишші, на яких залишалися відбитки дерев’яних балок. Скріплені контрфорсами і зв’язками, після ремонту кладки, залишки воріт у такому вигляді проіснували більше 150 років, доки їх не було вирішено реставрувати у 1970 році.

Золоті ворота було відреставровано у вигляді зубчастої вежі, із так званою «малою вежею» на зовнішньому фасаді. З одного боку проїзд перекривають підйомні ворота, а з іншого – двостулкова брама, виконана за зразком руської фортифікації того періоду. Надбрамну церкву реставрували у вигляді одно банного храму, звісно ж, візантійського зразка. Разом з воротами від реставрували частину зовнішнього дерев’яного оборонного валу, надавши йому автентичного вигляду. 

Всередині Золотих воріт зараз знаходиться музей, присвячений власне історії споруди – її будівництву, існуванню та реконструкції, зокрема центральним елементом експозиції виступають рештки оригінальних Злотих воріт. Окрім того, сліди оборонних укріплень того періоду можна побачити у топографії місцевості – скажімо, про існування за зовнішнім валом рову свідчить значний перепад висоти біля золотоворітського проїзду.

Під час відвідин музею можна почути чимало легенд про місто в цілому та Золоті ворота зокрема. Надзвичайно прикметною та оригінальною є історія про зруйнування воріт:

Кажуть, що це було в часи монгольської навали, коли татарва підійшла під Київ, то в місті жив лицар Михайлик – і дав він знати татарам, що в міста є сильні оборонці. То й сказали татари городянам, що як віддадуть їм Михайлика – то відступлять. Михайлик почув, як вони радяться віддати його татарам, сів на коня і крикнув, що як його віддають – то ні Золотих воріт не побачать більше, ні самі не вистоять. Тоді, проїхавши через місто вирвав з землі Золоті ворота та завіз їх у Царгород, де вони і понині стоять. А Київ татари захопили.

Оповідають також, ніби меч «Щербець», який був коронаційним символом польських королів Болеслав І Хоробрий пощербив саме об Золоті ворота. 

Звісно, правди в обох легендах небагато, але вони яскраво свідчать про те, що Золоті ворота були знаною спорудою і для околишніх народів, а не лише на Русі і що навіть після зруйнування вони продовжували уособлювати незламність, до якої зараз можна доторкнутися.

Автор Остап Українець

 

екскурсії по києву, екскурсія по києву, тури по києву, тур по киеву, тури в київ, цікаві статті про київ, золоті ворота києва, стаття про золоті ворота, статті про київ, цікавий київ, цікаві екскурсії по києву, екскурсія стародавній київ, оглядова екскурсія по києву.

witch.hand