(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ ВІДПОЧИНОК У КРИМУ.
СТАТТЯ: "ЛАСТІВЧИНЕ ГНІЗДО"

Візитною карткою Ялти, символом всього Кримського півострова, по праву вважається Ластівчине гніздо. Ця оригінальна будівля розташувалася на сорокаметровій висоті Аврориної скелі, на центральному уступі мису Ай-Тодор.

Ластівчине гніздо - невеликий замок, який велично возвишає над хвилями Чорного моря, виправдовуючи при цьому свою романтичну назву. Щоб побачити красу цього місця і велич замку, потрібно добратися в селище Гаспра, який знаходиться   недалеко від Ялти.

Замок «Ластівчине гніздо» за більш ніж 200-річне існування має свою цікаву історію. У чиїх володіннях тільки не побував цей замок: російського генерала, придворного лікаря, московської купчихи, нафтового промисловця і барона, московського ресторатора!? Кожен власник цього будинку (у ті часи «Ластівчине гніздо» було просто будинком) додавав щось нове в його архітектуру, переробляв під себе. Кілька разів Ластівчине гніздо реконструювали, проектували, зносили і зводили нову споруду.
Першим власником цього будинку був відставний російський генерал. Ще в 1877-1878 роках за замовленням генерала тут був зведений дерев'яний будинок, пам'ять про якого зберігають твори таких великих мариністів, як Лагоріо, Айвазовського і Боголюбова.
Потім «чудо-дача» стала власністю придворного лікаря Тобіна А.К., а вже після його смерті будинок викупила московська купчиха, вдова Рахманіна. Господиня наказала знести стару будівлю, а на його місці звести новий дерев'яний палац, якому вона дала назву «Ластівчине гніздо».
Таким, яким ми бачимо сьогодні Ластівчине гніздо, цей замок став завдяки німецькому барону Штейнгелю. Барон Штенгель займався нафтопромисловыстю, тому рід діяльності його змушував часто бувати в Криму. Він вирішив простий дачний будиночок, перетворити на справжній замок, нехай і невеликих розмірів. Проектом замку займався відомий архітектор і скульптор Леонід Шервуд, син Володимира Шервуда, автора Історичного музею на Червоній площі в Москві. Вже в 1912 році на невеликому майданчику біля моря з'явилася споруда в стилі середньовічних замків, збудованих на березі річки Рейн. Оскільки ділянка для спорудження будівлі була маленькою, то архітектор вирішив заощадити місце і зробив цю конструкцію ступінчастою. Замок вийшов дійсно пташиних розмірів: ширина фундаменту будівлі 10 метрів, довжина 20 метрів, а у висоту будинок піднявся на 12 метрів. Всередині замку знаходяться кілька кімнат: передпокій, сходи, дві спальні і одна вітальня.
Архітекторові вдалося зробити готичну споруду не нудною, а додати їй легкість і романтичність. Але найбільше ефектність і неповторність замку надає не робота архітектора, а місце, на якому він зведений. Якщо перенести цю споруду в будь-яке інше місце, не схоже на це, то будинок загубиться серед безлічі інших подібних будівель.
Через два роки, в 1914 році, замок знову змінив власника. Цього разу це був московський ресторатор і купець Шалапутін. Він відкрив у цьому будинку ресторан. Після смерті власника ресторан припинив свою роботу, тут розмістили читальний зал Будинку відпочинку.
У 1927 році в результаті сильного землетрусу (його оцінюють у 9 балів) історичний пам'ятник «Ластівчине гніздо» ледь вціліло. Під час землетрусу гарний сад, що розташувався поруч із замком, пішов на дно моря. Сам замок уцілів, лише кілька шпилів зірвало, але від його верхнього майданчика і до середини утворилася тріщина, яка загрожувала в будь-який момент звалити в море «Ластівчине гніздо». Замок перейшов в аварійний стан і на деякий час був закритий на реконструкцію.
Лише через 40 років замок пережив своє друге народження. Відреставрований пам'ятник архітектури Кримського узбережжя знову відкрив свої двері для відвідувачів. Під чітким керівництвом архітектора Татієва були проведені відновлювальні роботи для замку: змінили фасад, внутрішній інтер'єр замку, а також зміцнили фундамент за допомогою залізобетонних конструкцій, проведені антисейсмічні роботи, вежу будівлі прикрасили чотирма шпилями.

Додаткову популярність замку «Ластівчине гніздо» принесли такі відомі фільми як «Людина-амфібія» режисерів Геннадія Казанського і Володимира Чеботарьова (саме під скелею, над якою підноситься замок, знаходилося «лігво морського диявола» Іхтіандра), «Десять негренят» Станіслава Говорухіна, «Академія пана Ляпки» К. Градовський, «Міо, мій Міо» В.Грамматікова.
У 2011 на Аврориній скелі відбулися змагання з кліфф-дайвінгу - це стрибки у воду зі скелі. Це дуже ризикований, екстремальний і одночасно зачаровуючий вид спорту, адже не кожна людина зможе зібратися з духом і стрибнути з Ластівчиного гнізда в море, оскільки найменший промах в польоті і зануренні у воду може стати для нього трагедією.

Ай-Тодорський бухта, в якій затишно розташувався замок «Ластівчине гніздо», зі сходу замикається «капітанським містком». Це видовий майданчик, з якого, немов з містка капітанського лайнера, видна приголомшлива панорама Кримського узбережжя. Перебуваючи тут, перед людиною немов відкривається величезне царство моря і каменю.
Ось вже багато років Ластівчине гніздо заворожує тисячі відвідувачів своєю тендітною красою. Цей маленький архітектурний шедевр, що розташувався на краю прірви, кидає виклик природі і своїм зовнішнім виглядом дійсно нагадує гніздо ластівки.

Про «Ластівчине гніздо» можна ще дуже багато писати, розповідати історії і легенди, пов'язані з цим неповторним місцем, але як сказав один класик «краще один раз побачити, ніж сто разів почути!».

Автор Маріна Мельніченко

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури в Крим, стаття про Ластівчине гніздо, замки в Криму, екскурсія по Криму, тур до Криму з києва, опис замку Ластівчине гніздо в Ялті, цікава інформація про замок, відомі місця Криму, що подивитися в Криму, визначні пам'ятки Криму, пам'ятники архітекрури Криму , палаци і замки Ялти, історія замку, фото замку ластівчине гніздо.

witch.hand