(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ЦЕНТРАЛЬНА СИНАГОГА В БУДАПЕШТІ

Центральна синагога в БудапештіЦентральна (Велика) синагога в Будапешті - це найбільша синагога на території Угорщини та Європи,а в світі вона займає друге місце за величиною після Синагоги Еммануеля в Нью-Йорку. Площа Центральної синагоги Будапешта складає 1200 кв.м., її довжина - 75 м, а ширина - 27 м. Шпилі башт-цибулин по кутах будівлі досягають висоти 44 м. Центральна синагога - це величезна двоповерхова будівля, що має три нефи, і за кількістю сидячих місць розрахована на 3000 відвідувачів.

Розташовується Центральна синагога на вулиці Дохань, що в єврейському кварталі району Пешт, де на сьогоднішній день проживає величезна єврейська діаспора, яка дбайливо зберігає свої споконвічні традиції і свято сповідує свою релігію. Ні в одному іншому єврейському кварталі різних міст Європи не оберігаються так ретельно єврейські традиції, як в Будапешті. Як кажуть, в єврейському кварталі Пешта живе і сьогодні споконвічно єврейське населення.

Велика синагога вважається справжнім символом угорського іудаїзму, який на протязі всього часу свого існування володіє великими традиціями. Це місце є улюбленим не лише серед представників єврейської діаспори, а й серед цінителів історичних місць і споруд. У більшість сучасних екскурсійних маршрутів по Будапешту включена і Центральна синагога.

Будівля синагоги будувалася протягом п'яти років (1854-1859 рр..) за проектом австрійського архітектора Людвіга Фестера. Він створив будівлю у візантійсько-мавританському стилі з двома вежами-цибулинами, що нагадувало більше мінарет. Дана споруда не дуже сподобалася центральній громаді, тому в початковий вигляд синагоги були внесені невеликі змінами. На допомогу Людвігу Фестеру в реконструкції будівлі були запрошені два угорських архітектора - Фрідеш Фесл і Йожеф Хільд. Разом вони створили грандіозну двоповерхову будівлю, збудовану з білої і червоної цегли, прикрашену вікнами-розетками, різьбленими карнизами і різнобарвною керамікою.

Внутрішнє оздоблення синагоги абсолютно не схоже на будівлі подібного типу. Планування будівлі нагадує християнські собори. Тут встановлений орган, на якому виконували церковні твори французький композитор Каміль Сен-Санс і угорський композитор Ференц Ліст. У синагозі встановлені балкончики, з яких ораторствують проповідники. Зали синагоги діляться на жіночу і чоловічу половини. Якщо віруючих приходить дуже багато в синагогу, то жінки розташовуються внизу, поруч з чоловіками, від яких їх відділяє лише прохід між лавками.

Урочисте відкриття Центральної синагоги відбулося 6 вересня 1859 року.З тих пір в її залах постійно проходять молитовні проповіді, літургії, а також концерти кращих представників європейського музичного мистецтва.

Центральна синагога в БудапештіЦентральна синагога в Будапешті

У 1931 році за проектом Ференца Фараго і Ласло Ваго на місці, де колись стояв будинок основоположника сіонізму Теодора Герцеля, було зведено примикаючу до синагоги будівлю. У ній на сьогоднішній день розташовується Музей єврейської культури. У перших чотирьох кімнатах Музею розміщені експонати, що розповідають про світське та релігійне життя євреїв, ритуали релігійних свят і реліквії іудаїзму. П'ята кімната - траурна, матеріали цієї експозиції описують період з 1938 по 1945 рр.. і присвячені вони жертвам Голокосту.

Під час Другої Світової війни Центральна синагога Будапешта дуже сильно постраждала, біля її стін вибухнуло 27 бомб. Реконструкція будівлі вимагала капітального ремонту аж до заміни практично всіх несучих конструкцій. На це державного фінансування не вистачало, але єврейські громади активно брали участь в організації реставраційних робіт та збору на них коштів. І вже в 1991 році Центральна синагога знову здобула свій первозданний вигляд і відкрила двері для відвідувачів.

Центральна синагога в Будапешті

У будівлі Музею німецькі окупанти облаштували гуртожиток для полонених працівників. Будинок стояв якраз на кордоні гетто, тому робочі могли передавати в'язням листи і продукти, а кільком людям вдалося навіть втекти через будівлю музею.

Після закінчення військових дій доля синагоги мала ще кілька трагічних ситуацій - вибух бомби біля її входу і викрадення старовинних культових реліквій. Хто став винуватцем вибуху досі невідомо, а вкрадені цінності були знайдені в Румунії.Центральна синагога в Будапешті

На території Центральної синагоги Будапешта знаходиться єврейське кладовище, яке саме по собі є особливим, оскільки євреї, згідно своїм звичаям, що не ховають померлих людей біля церкви. Але так історично склалося, що на території Центральної синагоги виникло кладовище. Коли нацисти зігнали всіх євреїв Угорщини в гетто, поблизу не виявилося місця для поховання убитих, тому їх просто кидали на задній двір. Після звільнення міста від німецьких окупантів останки загиблих євреїв були там же і поховані. Як символ пам'яті цієї трагічної події у дворі синагоги було встановлено металеву дерево «Плакуча верба», на листочках якого викарбувані імена загиблих під час Другої світової війни угорських євреїв. Зараз імена викарбувані майже на половині листочків цього дерева, і кожна людина, що бажає увічнити імена своїх загиблих родичів і близьких на «Плакучій вербі», може звернутися з цим проханням в одну організацію.

Угорщина > Термальні курорти Угорщини :: Цікава інформація про Угорщину :: Озеро Балатон :: Курортне місто-Хевіз :: Термальний курорт Надьєрде :: Угорське місто Егер :: Термальний курорт в місті Мішкольц :: Бальнеологічний курорт Хайдусобосло :: Купальня Рудаш в Будапешті :: Курортне місто Залакарош :: КУПАЛЬНІ СВЯТОГО ЛУКАЧА :: Термальний курорт Бюкфюрдо :: Купальні Сечені в Будапешті :: Курортне місто Шарвар :: Віза в Угорщину :: Будапешт-столиця Угорщини :: Музей Аквінкум. Будапешт :: Музей витончених мистецтв. Будапешт :: Рибальський бастіон в Будапешті :: Базиліка Святого Іштвана :: Винний погреб сім’ї Лич в Будапешті :: Будайська фортеця в Будапешті :: Центральна синагога в Будапешті :: Угорський Парламент в Будапешті :: Площа Героїв, Пам’ятник Тисячоліття :: Бронзове взуття в Будапешті :: Острів Маргіт в Будапешті :: Символ Будапешта-Ланцюговий міст Сечені :: Міст Свободи :: Чудо Будапешта-Парк Варошлігет :: Підземне царство Будапешта :: Закрут Дунаю :: Веспрем-місто королев :: Аббатство Паннонхалма :: Місто Дебрецен. Купальня Надьєрде :: Міленіум парк в Шиофоці :: Палац Фештетичів, місто Кестхей :: Естергомська базиліка в місті Естергом :: Замок Естерхазі в місті Фертед :: Долина Красунь в місті Егер :: Місто Печ :: Королівський палац в Гьоделе :: Марципан-солодкий подарунок з Угорщини :: Озеро Ферте-Ханшах-скарб природи :: Аггтелекський Національний парк :: Національний парк Хортобадь

будапешт, тури в будапешт, екскурсії в будапешті, цікаві місця будапешта, музеї в будапешті, синагога в будапешті, будівля центральноъ синангоги, цікава інформація про центральну синагогу в будапешті, екскурсії в центральну синагогу угорщини.

witch.hand