(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

СВЯТО-УСПЕНСЬКИЙ КАФЕДРАЛЬНИЙ СОБОР У ПОЛТАВІ

Прогулюючись по центру Полтави, уздовж її головної вулиці - Жовтневій, на Соборній площі можна побачити дуже багато місцевих пам'яток, більшість з яких є візитними картками міста. Тут можна побачити старовинні будівлі, музеї, пам'ятники, надзвичайної краси парки. Але головною родзинкою Полтави, яка більше всіх інших пам'яток міста впадає в очі своєю красою, є Свято-Успенський кафедральний собор. Цей храм є вагомою частиною унікального архітектурно-історичного комплексу Полтави, який розташований на знаменитій Івановій горі. З кожного куточка міста можна побачити золоті куполи Свято-Успенського собору, які піднімаються вгору над Полтавою.Свято-Успенський собор в Полтаві

Як відомо, Полтава розташована біля підніжжя двох пагорбів, на яких знаходяться дві головні духовні святині Полтавщини, - Свято-Успенський собор і Хрестовоздвиженський монастир. Вони, немов турботливі батьки, зверхньо спостерігають за життям і порядком у місті. Саме ці дві духовні обителі дали місту нове народження як православного духовного центру України.

Свято-Успенський кафедральний собор у Полтаві був побудований в 1748-1770 роках. Як за час будівництва, так і за час свого існування храм пережив багато подій, вони були не завжди радісними, але завдяки цьому сформували його непросту історію.

Сучасний Свято-Успенський собор раніше знаходився якраз в центрі Полтавської фортеці. До цього на місці нинішнього собору стояла Успенська церква, яку називали «градським собором». Перші письмові згадки про цей храм датуються 1695 роком. Як і більшість церков того часу, Успенська церква також була дерев'яною і мала невелику двоярусну дзвіницю. Згідно з однією з легенд, в цій церкві на одній з молебень був присутній сам імператор Петро I, після того як  російська армія успішно перемогла шведів в бою під Полтавою. Останні ж згадки про Успенську церкву датуються 1776 роком, коли через недоцільність утримання в Полтаві і давність вона була передана громадськості села Івашки, яке і до наших днів існує всього лише в 20 км від Полтави.

Свято-Успенський собор в ПолтавіУ 1748 році козацька старшина і громадськість Полтави ухвалили спільне рішення про будівництво нового кам'яного собору. Для цього вони 8 листопада 1748 уклали договір про будівництво з відомим на той час сербським архітектором Стефаном Стабанскім. Під час будівництва нового храму в Полтаві виникало дуже багато організаційних, а також фінансових проблем, які вплинули на терміни будівництва. Приміром, на самому початку виникло стільки розбіжностей між ініціаторами спорудження собору, що будівельні роботи почалися тільки в 1751 році, а тривали вони протягом майже двадцяти років. До урочистого відкриття нового собору всі богослужіння проводилися в Успенській церкві.

Так, в 1770 році двері першого кам'яного «Градського храму» нарешті відкрилися для парафіян. У всій своїй красі Свято-Успенський собор немов піднісся над містом. Архітектура нового собору, який з'явився на Івановій горі, вельми незвичайна, оскільки в центральній частині сучасники відзначали присутність елементів римського будівництва, а в куполах - грецького. Висота Свято-Успенського собору досягала 37,5 м, ширина - 17 м, а довжина - 32 м. Оригінальність форм цього собору багатьох людей дивувала і зачаровувала, деякі порівнювали його з візантійськими базиліками, інші дивувалися його строгістю і якоїсь холодністю.

Свято-Успенський собор в ПолтавіСвято-Успенському собору зберегти свої оригінальні форми вдалося ненадовго. Вже через 10 років після завершення будівництва, в 1780 році відбулося його перше перепланування будівлі, яка торкнулася не тільки зовнішніх форм, але і внутрішніх інтер'єрів. У ході перебудови були добудовані ще два куполи над вівтарем, в результаті чого Свято-Успенський собор став п'ятикупольним. Цегляну підлогу в соборі зробили чавунною, хори перенесли на другий поверх, були перебудовані ризниця і паламарня. Саме в такому вигляді Свято-Успенський собор зміг простояти ще півстоліття.

У 1774 році біля Свято-Успенського собору розпочалося будівництво ще одного об'єкта - дзвіниці.Але, з тієї ж причини, що і з собором, через відсутність необхідного фінансування її будівництво завершилося нескоро, а лише через 27 років.

У 1847 році архієрейська кафедра була перенесена з Переяслава-Хмельницького в Полтаву, після чого Свято-Успенський собор отримав статус кафедрального.Звичайно ж, новий статус цього храму вимагав негайної модернізації, в ході якої змінилося на небагато тільки внутрішнє облаштування собору. Але через півстоліття, а точніше в 1899-1900 роках в Свято-Успенському соборі була проведена ще одна модернізація, яка торкнулася і його розмірів. В результаті даної перебудови в храмі була обладнана система опалення, перероблений вівтар (тепер він складався з двох престолів), збільшена місткість собору на 172 квадратних метра - в ньому тепер могло розміститися десять тисяч прихожан. Зовнішні зміни Свято-Успенського собору торкнулися тільки куполів - вони знайшли полусферную форму. Також до собору прибудували притвор, спорудили арку над його входом і розмістили біля західної стіни хори.

Починаючи з перших днів свого існування, Свято-Успенський собор назавжди придбав статус духовного центру Полтави. Багато жителів міста хрестили в цьому храмі своїх дітей, у святкові дні сюди приїжджають люди з усіх околиць. Свято-Успенський собор грав величезну і дуже важливу роль в історії даного регіону України. Багато віруючих полтавців ставляться до собору як до вагомої частини спадщини предків, частинкою їх душі, яка збереглася до нашого часу. Але для багатьох інших людей Свято-Успенський собор є прекрасною і цінною історико-архітектурною пам'яткою, або ж місцем, де віддавали свої молитви Всевишньому П. Мирний, Т. Шевченко, І. Козловський, П. Величковський і багато інших відомих осіб.

В історії Свято-Успенського собору є кілька цікавих фактів. Наприклад, у стінах цього храму деякий час зберігалися дві стародавні святині - унікальні євангелія 1628 і 1644 років. У 1787 році Свято-Успенський собор відвідувала імператриця Катерина II.Свято-Успенський собор в Полтаві

Головна духовна святиня Полтави щасливо існувала й успішно продовжувала виконувати свої релігійні функції до 1934 року. Зі сторінок історії всім відомо, що в цей період правлячий режим оголосив культ загального «атеїзму». Свято-Успенський собор, на жаль, став однією з невинних жертв цього культу - храм просто підірвали. На щастя, ікони, майно собору і вся цінна церковне начиння не постраждали, оскільки були передані музеям.

Тільки з Божою силою і владою вдалося вціліти і зберегтися до наших днів дзвіниці, яка була побудована в 1800 році. Її висота сягає 44 метрів. Ця дзвіниця вважається однією з основних символів Полтави, її важливою історичною та архітектурною пам'яткою. Дзвіниця є чотирьохповерховою спорудою, в архітектурі якої гармонійно поєднуються два популярних в XVIII-XIX століттях стилі - класицизм і бароко. До кінця XIX століття на третьому поверсі дзвіниці Свято-Успенського собору розташовувався величезний і знаменитий дзвін «Кизиркермен», який був відлитий з гармат, що були відвойовані у турків під час штурму фортеці з такою ж назвою.

Під час Великої Вітчизняної війни в дзвіниці почали проводитися богослужіння у відновленому храмі Іоанна Предтечі, який існував тут починаючи з кінця лютого 1787 року. У післявоєнний період в стінах дзвіниці були обладнані майстерні. У 1974 році на честь святкування 1100-ої річниці з дня заснування Полтави дзвіниця була реставрована, і в ній відкрили міський музей з оглядовим майданчиком на верхньому поверсі.

У такому вигляді дзвіниця зберігалася до 1999 року. Час, як кажуть, йшов, все змінювалося, в тому числі і влада. З придбанням незалежності в Україні з'явилася повна свобода у виборі віросповідання. Право на полтавську дзвіницю оголосили одразу ж дві православні єпархії - Московського та Київського патріархату. Полеміка з цього приводу велася протягом двох років, в результаті чого право на дзвіницю отримала Українська православна церква Київського патріархату. Міська влада Полтави в 1993 році прийняла рішення про відновлення Свято-Успенського собору. Однак будівельні роботи були розпочаті лише в 1999 році, оскільки виявилися нові документальні свідчення з історії зруйнованого собору. І лише в 2005 році відбулося урочисте відкриття та перше богослужіння у відновленому Свято-Успенському соборі.

Архітектурний ансамбль нового Свято-Успенського собору зберегли в тому ж вигляді, що і до руйнування: той же величезний будинок висотою в 37 метрів, з п'ятьма золоченими куполами на даху, яких прикрашають прекрасні ажурні хрести, з аркою біля входу і декором зовнішніх фасадів. У внутрішньому образі храму переважає стиль українського бароко.

Не дивлячись на те, що відновлювальні роботи в інтер'єрі храму ще ведуться, Свято-Успенський собор в Полтаві відкрито для своїх парафіян і він знову несе людям заспокоєння і радість, а також прикрашає своєю величчю і красою архітектурний пейзаж міста.

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Сплав на байдарках Повне занурення :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область

тур в полтаву, тури на полтавщину, відпочинок в полтаві, визначні місця в полтаві, екскурсії в полтаві, екскурсія по полтаві, музеї полтави, де відпочити в полтаві, парки і сквери полтави, свято-успенський собор, церкви і монастирі полтави, полтава - духовний центр україни, історія свято-успенського собору в полтаві

witch.hand