(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ "СОФІЯ КИЇВСЬКА"

Софія Київська – це один із найдавніших і найвідоміших соборів України, що знаходиться у центрі Києва і вважається унікальною пам’яткою монументального живопису і української архітектури 11-18 століть. Вона знаходиться на території, яка належить Софійському монастирю, і входить до складу однойменного національного заповідника.

За «Повістю минулих літ», Софійський собор був заснований у 1037 році. Новгородський літопис подає іншу дату – 1017 рік. Та як би там не було, засновником собору прийнято вважати князя Ярослава Мудрого. Багатовікова історія цієї величної пам’ятки пістрявіє навалами ворогів, частковими руйнуваннями, пограбуваннями, ремонтами і перебудовами. За часів Київської Русі при соборі були створені перші школа і бібліотека, велося літописання, тут князі сходили на престол, приймали послів і затверджували важливі політичні угоди.

Софія Київська славиться своїми знаменитими мозаїками та фресками. Особливо цінними вважаються мозаїки, датовані одинадцятим сторіччям, що прикрашають головний вівтар і центральну баню храму. На них зображені основні персонажі християнської релігії. Зображення Оранти (тобто фігури Діви Марії, яка підняла руки в молитві) вважається справжнім шедевром мозаїчного мистецтва. Її унікальність полягає в тому, що завдяки виконанню зображення на внутрішній поверхні купола, Оранта з кожної точки собору виглядає по-іншому – схилившись у молитві, стоячи на ногах чи на колінах. Мозаїчні картини радують око сяючим золотим фоном, багатством барв, яскравістю і насиченістю кольорів. В зображеннях переважають сині і сіро-білі тони, що м’яко поєднуються з пурпуровими.

Фрески Софії Київської також датуються одинадцятим століттям. Під час реконструкції собору в дев’ятнадцятому столітті їх поновили олійними фарбами, використовуючи при цьому контури старих зображень. Пізніше, під час чергової реставрації, випадково було виявлено, що під шаром олійних фарб і тиньку збереглося чимало давніх фресок. Їх відкрили там, де це можна було зробити.


З давніх-давен Софія Київська слугувала усипальницею вищого духовенства і князів. У некрополі собору знаходяться десятки найдавніших поховань, що охоплюють майже тисячу років – починаючи 1054 і закінчуючи 1995 роком. Ідентифікація поховань засвідчила, що в некрополі знайшли останній притулок такі видатні особи, як Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, Св. Макарій, Гедеон (Святополк Четвертинський) та ін.

Автор Остап Українець

Статті про Київ і область > Софіївська площа :: Софія Київська :: Михайлівський Золотоверхий собор :: Фролівський монастир :: Володимирський Собор :: Урочище Феофанія :: Кирилівська церква :: Київ мажорний :: Видубицький монастир :: Іллінська церква :: Андріївська церква в Києві :: Археологічний заповідник Китаїв :: Караїмська кенаса у Києві :: Будинок з химерами :: Аскольдова могила :: Арка Дружби Народів :: Замок Річарда :: Пам’ятники Києва :: Пейзажна алея :: Миколаївський костел в Києві :: Київська фортеця :: Невідомий Київський замок :: Золоті Ворота :: Постамент Батьківщина :: Архітектура Печерську :: Фунікулер :: Київський Печерськ :: Поштова площа Києва :: Андріївський узвіз :: Маріїнський парк :: Контрактова Площа :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Пуща Водиця :: Старовинний район Києва-Поділ :: Гідропарк :: Труханів острів :: Голосіївський парк :: Парк Слави :: Музей Однієї Вулиці :: Дельфінарій Немо в Києві :: Музей Експериментаніум :: Міжнародний музей вишивки :: Музей іграшки :: Музей книги :: Художній музей :: Музей воскових фігур :: Музей води у Києві :: Музей Булгакова Київ :: Музей Тараса Шевченка :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Храмовий комплекс Буки :: Українське село :: Олександрія :: Контакти

музеї києва, цікаві місця києва, екскурсії для дітей та школярів по києву, тури в київ, екскурсія до замку, тури по києву для дітей, цікаві музеї києва, що показати дітям у києві, куди повести дитину в києві.

witch.hand