(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 


Загадки Софіївської площі


  

Cофіївська (Софійська) площа 

розташована в центральній частині Києва, неподалік від площі Незалежності і вулиці Володимирської. Площа називається так завдяки Софійському собору, який був побудований тут у 1037 році за наказом князя Ярослава Мудрого, і протягом багатьох років служив резиденцією київських митрополитів, а також зразком справжньої сили духу для православних віруючих.

У 1240 Софійський собор був розграбований і зруйнований воїнами Батия, у 1385 - 90 рр. митрополит Кипріян відтворив його з руїн, після чого понад три з половиною століття перебував у запустінні, хоча і продовжував діяти. У 1596 собор переходить до Української греко-католицької (уніатської) церкви, 1630-ті роки відібраний у неї київським митрополитом Петром Могилою, який відреставрував собор і заснував при ньому чоловічий монастир. Роботи з оновлення храму тривали до 1740 року, коли він остаточно набув нинішнього вигляду.

Гетьман Мазепа зробив значний внесок у збереження і реставрацію собору. Ним була побудована дзвіниця Софійського собору. До сьогоднішнього дня зберігся дзвін, відлитий на замовлення гетьмана, який знаходиться на другому поверсі дзвіниці. Дзвін носить назву "Мазепа".

У 1934 архітектурний комплекс, куди крім Софійського собору входить дзвіниця, будинок митрополита, бурса, трапезна, південна в'їзна вежа, західні ворота, братський корпус, келії та консисторія, був оголошений Державним архітектурно-історичним заповідником «Софійський музей».

На рубежі XVII-XVIII віків зовнішній вигляд собору був перебудований в стилі українського бароко. Внутрішні стіни Софії Київської зберегли безліч древніх фресок і мозаїк, в тому числі знамениту мозаїку Богоматір Оранта. Софійський собор став першим внесеним до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО пам'яткою архітектури на території України. Тут збереглись так само і могили Ярослава Мудрого та його дружини Ірини. На сьогоднішній день Софія Київська - це нерелігійний храм, а музей-заповідник.

 Площа є своєрідною ареною політичного життя, дзеркалом суспільного і культурного життя столиці. За часів Київської Русі тут збирали віче - народні збори, тут же в наші дні був підтриманий Акт про державну незалежність України.

Ще один не менш відомий монумент Софіївській площі - це пам'ятник видатному українському історичному та політичному діячу, гетьману Богдану Хмельницькому. Урочисто відкритий 11 липня 1888 року на Софійській площі в Києві в рамках святкування 900-річчя Хрещення Русі. Пам'ятник був зведений на прохання прогресивної громадськості міста на добровільні пожертвування.

На площі в грудні 1648 року кияни зустрічали козацькі полки на чолі з Богданом Хмельницьким, які вступили в місто Київ після перемоги над польською шляхтою.

Постать гетьмана на коні (скульптор - Микешин) встановлена на гранітному постаменті (архітектор - Миколаїв) у центрі площі. Лівою рукою Богдан стримує гарячого коня, а правою, стискаючого гетьманську булаву (за однією з версій), вказує на північ, у бік Москви. Але не тому що, нібито, став час об'єднуватися з Росією, а тому, що перед скульптором встала важлива проблема: Хвіст коня Хмельницького не повинен був вказувати на Софію, на Михайлівський собор, тому скульптуру встановили саме так.

Інша ж міська легенда розповідає, що коли монумент вже зайняв своє місце, виявилося, що кінь дуже неввічливо повернутий хвостом до Михайлівського Золотоверхому собору. Тому постамент був розгорнутий, і гетьманська булава, яка, за задумом, повинна була загрожувати Польщі, виявилася спрямованою кудись у бік Швеції. А от на Москву, всупереч  першій легенді, Богдан не вказував ніколи.

Софіївська площа зачаровує своєю просторістю, стриманим, але вишуканим оздобленням. Особливо казкової вона стає в погожі київські вечори, коли собор і пам'ятник Богдану Хмельницькому огортає світла димка ліхтарів, створюючи особливе умиротворення на душі. В думках постають картини давно минулих років: Князі, віче, гетьмани, тріумфи, повстання, ходи ... Але оглядаючись навколо, черпаєш поглядом лише неспішний крок прогулюючихся киян чи гостей міста. Хочеться примкнути до цієї неспішної суєті славного міста, і відчувати затаєну гордість за все те, що відбувалося тут, на цій площі, що ще, може відбутися. Але це вже історія прийдешнього дня, вона попереду від нас на крок. Крок, який можна зробити прямо зараз - у Києві, на Софіївській площі.

Автор Хоростовська Наталія (Aranrut)

Екскурсійний тур до Києва на 3 дня (2013)

Не з чим не зрівняти задоволення від прослуховування історій про Софіївську площу на нашій оглядовій екскурсії по Києву або побачити древні фрески та мозаїки на екскурсії Пішохідна екскурсія "Київ - Місто Ярослава Мудрого" .
Звертайтесь за телефонами!

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Сплав на байдарках Повне занурення :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область


екскурсії до києва, оглядові екскурсії по києву, екскурсії по києву, тури по києву, тур до києва, тур по києву, екскурсійний тур по києву, екскурссии по києву, екскурсії в києві, автобусні екскурсії по києву, трьохденні тури по киеву, тури по києву для школярів, тури по києву для іноземців, тур по києву для школярів, тур по києву для іноземців, тур на вихідні по києву, тур на вихідні в київ, екскурсії київ, тури київ, київ екскурсії та тури, тури та екскурсії в києві, екскурсії по центру києва, екскурсії по печерську, екскурсії по київському центру, екскурсія софіївськ та михайліська площі, екскурсія по центру києва, екскурсії по софіївському собору, екскурсія по киеву в софію київську.

witch.hand