(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО САНКТ-ПЕТЕРБУРГ
"СЕНАТСЬКА ПЛОЩА"

Сенатська площаСенатська площа (площа Декабристів) - це одна з найстаріших і найголовніших площ Санкт-Петербурга, красу і величний вигляд якої гармонійно доповнює один з найбільших у світі храмів - Ісаакиївський соборЗавдяки величезним золотим куполам і численним колонам створюється чудовий архітектурний ансамбль площі. Автором проекту Сенатської площі був відомий архітектор Россі.

Створення цієї площі почалося ще в 1704 році. Спочатку вона була частиною гласиса при Адміралтействі, яке мало бути не тільки верф'ю, але і фортецею. У зв'язку з цим навколо Адміралтейства необхідно було створити вільний простір. Південна частина площі була обмежена Адміралтейськимканалом, по якому до верфі доставляли колоди. Після того як в 1710 році Адміралтейство втратило своє значення як фортеця, цячастина його гласиса отримала статус міської площі. Сенатська площаУ тому ж 1710 тут було зведено перший будівлю Ісаакіївської церкви. Спочатку це була дерев'яна будівля, пізніше її перебудували в більш потужну споруду з каменю. Назву собору було присвоєно на честь дня народження Петра І, який збігся з православним святом дня Святого Ісаака Далматскогого. Але на цьому місці церква не змогла довго проіснувати через болотистий берег річки. У першій половині XIX століття площу прикрасив новий, досконалий у своїй красі і архітектурному виконанні Ісаакиївський собор.

У 1727 році тут був зведений наплавний плашкоутний Ісаакиївський міст, який з'єднував Сенатську площу з протилежним берегом Неви.

Південно-східну частину площі, на розі з Англійською набережною, прикрашав палац князя Меншикова. Після смерті першого власника фахверкову будівлю палацу передали віце-канцлеру А.Остерману , а в 1744 році - канцлеру А. Бестужеву-Рюміну. Для останнього власника палац був перебудований в популярному на той час архітектурному стилі - бароко. Після того як трон Російської імперії зайняла Катерина ІІ, у цьому будинку розмістився Сенат. З тих пір (з 1763 року) площа і отримала свою назву - Сенатська площа.Сенатська площа

У 1782 році Сенатську площу прикрасив пам'ятник Петру Великому. Завдяки однойменномутворуОлександра Сергійовича Пушкіна, пам'ятник отримав свою нову назву «Мідний вершник». Після встановлення цього пам'ятника, влада привласнила площі нову назву - Петровська площа. Але серед народу ця назва зовсім не прижилася, площу як і раніше називали Сенатською.

Історія створення пам'ятника «Мідний вершник» є проявом самостійного інтересу. Скульпторами цього пам'ятника є Етьєн Фальконе і Марі Колло, а його литейщиком Юхим Хайлов, який, згідно з багатьма розповідями, особисто врятував майбутню скульптуру. Коли труба не витримала гарячого металу і прорвала, Юхим Хайлов встиг затиснути отвір своїм одягом. Величезний, розколотий блискавкою, камінь для скульптури імені Петра Великого знайшли на березі Фінської затоки в селищі Лахта. Сотні людей важкими зусиллями доставляли цей камінь на Сенатську площу. Скульптура «Мідний вершник» відтоді стала символом Санкт-Петербурга, а лавровий вінок на голові Петра I, кінь, що стоїть дибки під ним,і змія у копит коня - символи перемог і мощі всієї Росії.

Біля в'їзду на Ісаакиївський міст в 1820 році був побудований гранітний береговий устій. У 1823 році, після того як було споруджено нову будівлю Адміралтейства, східна частина Сенатської площі була остаточно сформована. Трохи пізніше, в 1834 році, закінчилося будівництво будівель Сенату і Синоду, автором проекту яких був архітектор Карл Россі. Він чудовим чином зміг завершити архітектурний ансамбль Сенатської площі, з'єднавши між собою ці дві будівлі за допомогою Арки над Галерною вулицею.У Сенаті вирішувалися всі адміністративні питання імперії , в Синоді - всі церковні справи Росії. Обидві будівлі прикрашені красивими скульптурами, але головною скульптурною композицією є композиція на даху «Правосуддя та Благочестя», творцями якої є скульптори С.Піменов і В.Демут - Малиновський. Ця скульптурна композиція символізує єдність світської влади і церкви.Сенатська площа

1825 рік знаменувався новим поворотом для Сенатської площі. 14 грудня 1825 року територію всієї площі зайняли повсталі полки, які відмовилися дати присягу новому імператору Миколі I. Приблизно три тисячі повсталих були оточені військами, які вже прийняли присягу. Незабаром повстання було придушене.

Через 100 років на честь цієї події Сенатську площу перейменували на площу Декабристів. Колишню назву площі повернули лише 31 липня 2008 року.

Сенатська площаАнсамбль площі значно змінився після того, як архітектором Монффераном був споруджений четвертий Ісаакиївський собор, у зв'язку з чим,раніше величезна вільна територія площі істотно зменшилася. У 1817-1820 роках Монфферран на одній лінії з собором побудував ще одну триповерхову будівлю-особняк князя Л.Я. Лобанова- Ростовського. Обидві споруди були виконані в одному архітектурному стилі і гармонійно доповнювали один одного. На прямокутних гранітних постаментах особняка князя Лобанова-Ростовського підносяться величезні леви з мармуру. Величні царські леви надавали сувору урочистість при під'їзді до будівлі, а також символізували владу, багатство і силу господаря будинку.

Адміралтейський канал незабаром був засипаний, а на його місці з'явився Кінногвардійський бульвар. З 1874 року Сенатська площа входила до складу Олександрівського парку. Біля пам'ятника «Мідний вершник» були посаджені низькорослі дерева, розбиті газони та клумби. Біля Ісаакіївського собору були посаджені дуби. А між алеєю і пам'ятником влаштували альпійську гірку. Але в 1890 році частина Олександрівського парку, розташовану біля «Мідного вершника» скасували, а простір, що звільнився замостили бруківкою .

Північна частина Сенатської площі є відкритою і веде до Неви, до Петровської пристані, прикрашеної порфіровими полірованими вазами. Звідси відкривається чудовий вид на Стрілково-Василівський острів, Університетську набережну з будівлями палацу Меншикова і Дванадцяти колегій .

Автор Марина Мельниченко

тури в росію, тури в санкт-петербург, відпочинок в санкт-петербурзі, визначні місця санкт-петербурга, тури в санкт-петербург з києва, сенатська площа, історія сенатської площі, цікава стаття про сенатську площу, площі в санкт-петербурзі, цікава стаття про санкт-петербург, екскурсійні тури в санкт-петербург, що побачити в санкт-петербурзі, тури та екскурсії в санкт-петербург з києва, цікава інформація про визначні місця санкт-петербурга.

witch.hand