(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

СЕЛЯНСЬКИЙ БАНК В ПОЛТАВІ

Подорожуючи по різним країнам, містам ми завжди зустрічаємо багато цікавих визначних місць, пам’ятників архітектури, історії чи мистецтва різних стилів і різного періоду часу. Кожен із таких місць чи пам’ятників зберігає свою неповторну історію, яка нерозривно пов’язана з долею певних людей. Одним із таких цікавих і привабливих місць у Полтаві є Селянський банк, який знаходиться за адресою: вулиця Жовтнева, 39. Це дуже гарненька будівля, яка своїм архітектурним стилем дуже нагадує казковий будиночок. В цьому «казковому» будиночку на сьогоднішній день знаходиться Управління СБУ Полтавської області. В стінах цього красивого і миловидного будинку, на жаль, відбувались дуже сумні і трагічні події.Селянський банк в Полтаві

На місці Селянського банку в 1900 році був невеликий будиночок, який був власністю Петра Павловича Старицького, корінного полтавчанина, який довгий час пропрацював на Кавказькій залізниці, а в 1871 році пішов у відставку. Після цього Старицький переїхав до Полтави і став працювати тут головою земської повітової управи.

У 1852 році з міста Ромни у Полтаву був переведений велетенський Іллінський ярмарок. З цього часу почалася нова сторінка історії Полтави, яка швидко перетворилася в величезний торгівельний центр зі стрімким розвитком економіки і будівництва. Всі ці події сприяли створенню і відкриттю банківських та кредитних установ. В цьому ж 1852 році в Полтаві був відкритий перший банк – відділення Харківського комерційного банку, який обслуговував ярмарку. До 1900 року в Полтаві вже було відкрито шість великих кредитних установ: Товариство взаємного кредиту, Полтавський земельний банк, відділення Селянського банку, відділення Кременчуцького Комерційного банку, відділення державного банку, відділення Дворянського державного банку. Відкриття кожної нової установи вимагало побудову нового будинку!

До сьогоднішнього дня в Полтаві збереглася одна із таких будівель, а саме Селянський дворянський банк, який був побудований на місці будинку Петра Павловича Старицького у 1909 році видатним архітектором того часу із Києва О. Кобелєвим, автором архітектурного проекту банківського будинку столиці, в якому на сьогоднішній день знаходиться Національний банк України.Селянський банк в Полтаві

Селянський банк – це справжня архітектурна окраса Полтави. Селянський банк являє собою двоповерхову будівлю, для побудови якої використана декоративна червона цегла. Будівля за своїм архітектурним стилем відповідає загальним принципам стилю модерн, який переважав на початку ХХ століття, а також має елементи давньоруської архітектури. Фасадну частину Селянського банку прикрашають мозаїчні панно та різнокольорові вставки з кераміки. Над головним входом в банк розміщається стрілчате крильце, в нішах якого затаїлись птиці-фенікси, що з давніх часі являються символами відродження.

Першим керівником Селянського Дворянського банку був Квітка Дмитро Костянтинович, який навчався в Полтавському і Петербурзькому кадетських корпусах. З приходом радянської влади почалася не зовсім радісна сторінка історії будівлі Селянського банку в Полтаві, оскільки відразу ж в приміщеннях банку розмістилися каральні органи ВЧК. 27 вересня 1937 року була створена Полтавська область, і одночасно було сформоване обласне управління КДБ. В підвалах Селянського банку довгий час зберігався золотий фонд і багато цінностей, а після революції тут почали «переховувати» кращий людський фонд Полтавської області. Селянський банк в ПолтавіБільшовики проводили жорстокий політичний терор проти свого народу з моменту захоплення ними влади. В цей час у стінах Селянського будинку жорстокими більшовицькими методами був знищений цвіт інтелігенції Полтавщини: письменники Г. Коваленко, П. Капельгородський, професор В. Щепотьєв, ректори Сільськогосподарського та Будівельного інститутів І. Сердюка та Т. Манька, а також багато інших видатних і талановитих політичних, наукових та культурних діячів.

Під час Великої Вітчизняної війни будівлю Селянського банку фашисти використовували як свою комендатуру.

Після здобуття Україною незалежності в стінах Селянського банку розмістилося управління Служби Безпеки України в Полтавській області, головним завданням якої є боротьба з контрабандою, незаконними валютними операціями, розповсюдження наркотичних засобів, розвідувально-підривною діяльністю іноземних спецслужб, виявленням на території області організованих злочинних груп.

Що ж це і є коротка розповідь про сумну історію Селянського банку в Полтаві, який є дуже красивою, казково-ляльковою будівлею. Ця історія доказує нам, що не варто судити про все лише за зовнішнім виглядом. Тому що за гарною оболонкою дуже часто приховується темний зміст.

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область

тур в полтаву, тури на полтавщину, відпочинок в полтаві, визначні місця в полтаві, екскурсії в полтаві, екскурсія по полтаві, музеї полтави, де відпочити в полтаві, парки і сквери полтави, селянський банк в полтаві, цікава стаття про селянський банк в полтаві, архітектура полтави

witch.hand