(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ОДЕСУ
"ПОТЬОМКІНСЬКІ СХОДИ"

Тури в Одесу > Одеса - це любов :: Екскурсії по Одесі :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Місто Одеса :: Свято сміху в Одесі :: Чудеса в Одесі :: Потьомкінські сходи в Одесі :: Тещин міст в Одесі :: Місто Білгород Дністровський :: Винний центр Шабо :: Плоский дім в Одесі :: Історичний Район Одеси Молдованка :: Готель у Одесі Пасаж :: Аквапарк Посейдон в селищі Чорноморське :: Арабський культурний центр в Одесі :: Пам’ятники в Одесі :: Хаджибейська фортеця :: Одеський морський порт :: Приморський бульвар :: Одеський театр опери та балету :: Одеські катакомби :: Аркадія :: Екскурсії по Одесі :: Вулиця Дерибасівська :: Будинок клоунів в Одесі :: Пам’ятник Дюку :: Ринок «Привоз» :: Садиба Петрівське :: Одеський дельфінарій Немо :: Воронцовський маяк

Символом Парижа прийнято вважати Ейфелеву вежу, а символом Одеси, по праву, виступають Потьомкінські сходи. Це не просто сходи, які складаються майже з 200 сходинок, це справжній архітектурний феномен, причому не одеського, а всесвітнього масштабу. Адже за результатами досліджень однієї з великих світових маркетингових компаній, Потьомкінські сходи посіли шосте місце в десятці найкрасивіших сходів всієї Європи.

У 1825 році архітектори Авраам Мельников і Франческо Боффо підготували проект сходів. Ідею будівництва грандіозних сходів в наступному році схвалив цар Микола І, і до 1841 були зведена парадні сходи бульвару на 200 сходинок, що ведуть до моря. Вони створювалася на місці двух інших сходів. Перші були вирубані в ракушняку і вели до турецької фортеці Ені-Дунья. Пізніше тут були побудовані дерев'яні сходи на 220 сходинок, що вели до купального берега.

За час свого існування Потьомкінські сходи поміняли кілька назв - Бульварні, Гігантські, Портові, Великі, Воронцовські. Але ці назви не підтверджуються першоджерелами. Всесвітню популярність сходам приніс фільм Сергій Ейзенштейна «Броненосець Потьомкін». Епізоди, зняті на цих сходах, не є історичними фактами, це лише вигадка чи «творча знахідка» режисера, але вони є самими захоплюючими моментами в кінострічці. З тих пір сходам присвоїли назву «Потьомкінські». Але до цього вони мали назву «Приморські», це доводить чавунна табличка, яказбереглася і до наших днів і підтверджує статус сходів, як пам'ятки архітектури.

Один відомий одеський письменник Ю. Олеша говорив: «Знамениті одеські сходи після картини «Броненосець Потьомкін» увійшла в пам'ять людства як Міланський собор і Ейфелева вежа». Про Потьомкінські сходи писало багато інших літераторів М.Твен, О.Островський, О. Пушкін, І. Нечуй-Левицький та інші.
Сьогодні Потьомкінські сходи складаються з 192 ступенів (під час розширення порту вісім ступенів довелося засипати, і нині вони, як кажуть одеські старожили, покояться під проїзною частиною) і 10 прольотів.
Потьомкінські сходи унікальні і мають кілька особливостей. Довжина їх становить 142 метри. Вони побудовані так, що якщо дивитися зверху вниз, то сходи не звужуються, не дивлячись на всі закони оптики. Секрет їх полягає в тому, що ширина верхнього прольоту (13,4 м) менше, ніж ширина нижнього прольоту (21,7 м). При погляді зверху можна побачити ще одну особливість сходів - видно тільки майданчики, всі крім верхнього маршу, а їх парапети здаються паралельними. Це також пов'язано з поступовим розширенням сходів зверху вниз. Якщо ж дивитися на неї знизу, тоді майданчики зникають і перед очима суцільний каскад сходинок, створюється враження, ніби сходи вирослм. І ще один її парадокс: незважаючи на незмінну кількість сходинок в 192 шт., «сходи нагору» здається довшими, ніж «сходи вниз». Є сумніви? Ви можете перевірити!

Коли Потьомкінські сходи складалися з 200 ступенів, вона немов з'єднували дві синяви: моря і неба. Зараз між морем і останньою сходинкою сходів - територія порту і ціла вулиця. Втрату восьми сходинок і прямого спуску до моря компенсував чудовий ансамбль Морського вокзалу Одеси. Але не менш цікавий і зворотний шлях - від моря до підніжжя сходів. Спочатку архітектори, які проектували ці сходи, передбачили сюрприз для глядачів - подолавши підйом по Потьомкінських сходах, нагорі Вас зустрічає сам герцог Дюк де Рішельє.
Паралельно сходам побудований фунікулер, що з'єднує Приморський бульвар з Приморської вулицею. Перший фунікулер був побудований в 1902 році, в 2005 році на його місці звели новий фунікулер, що складається з 2 вагонів, в яких можуть розміститися по 12 осіб. Час у дорозі - 1 хвилина і 10 секунд.
Традиційно раз на рік тут проводиться забіг під назвою «Вгору по Потьомкінським сходам». Рекордний час цього змагання - 22,8 секунди. Щорічно 2 вересня Одеса відзначає свій День народження. У цей день на Потьомкінських сходах проходить концерт, а самі сходи немов перетворюються на величезну трибуну, де розміщуються як гості, так і мешканці міста, які прийшли подивитися незабутнє дійство за участю багатьох зірок шоу-бізнесу.
Відвідавши Одесу, не забудьте побачити це «восьме диво світу» - Сходи, що ведуть в небо!

Автор Марина Мельниченко

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури в Одесу, стаття про потьомкінські сходи, екскурсія до Одеси, тур в Одесу з Києва, цікава інформація про потьомкінські сходи, відомі місця одеси, що подивитися в одесі, творці потьомкінських сходів, пам'ятки одеси, день народження одеси, скільки сходинок у потьомкінських сходах .

witch.hand