(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК «ПОЛЕ ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ»

Знаменита Полтавська битва, яка відбулася 27 червня 1709 року, відома, напевно, кожній людині. Це була доленосна битва, яка в певній мірі не тільки визначила долю Росії, а й мала істотний вплив на історію всієї Європи. За словами відомого шведського історика Петера Енглунда з дня Полтавської битви «закінчився період шведського панування, Росія почала звільнятися від свого старого ворога, могутнього сусіда, який закривав вихід до Балтійського моря. У той же час, Полтавська битва стала колосальною катастрофою не тільки для Швеції, але й для Європи; вона зламала колишній баланс влади, - могутність після Полтави переходить від Швеції до Росії, яка міцніє і перетворюється в сильну державу».

Поле Полтавської битви

І пам'ять про цю знамениту військову битву двох могутніх держав зберігається не тільки в книгах і в серцях багатьох людей, але і в Національному історико-культурному заповіднику «Поле Полтавської битви», який знаходиться на території прекрасного українського міста-героя - Полтави, де, власне, і відбулася сама битва. Як відомо, Полтавська битва значно змінила хід в історії і вплинула на долі багатьох країн Європи. Саме з цієї причини щорічно в заповідник «Поле Полтавської битви» приїжджають тисячі туристів з усього світу.

Музей «Поле Полтавської битви» був створений з ініціативи відомого краєзнавця і викладача історії в Полтавському кадетському корпусі І.Ф. Павловського в 1909 році. Урочисте відкриття заповідника було приурочено до 200-річчя цієї військової баталії. Поле Полтавської битвиПід час Громадянської війни Музей пережив кілька пограбувань, тому на деякий час його діяльність була припинена. І тільки в вересня 1950 року музей знову відкрив свої двері для відвідувачів у будівлі колишнього військового госпіталю ветеранів російсько-турецької війни, яка проходила в 70-х роках XIX сторіччя. З цього часу колекція експонатів Музею «Поле Полтавської битви» значно поповнилася новими експонатами і зібраннями, які були люб'язно передані Полтавським краєзнавчим музеєм, Київським історичним і художнім музеєм, Артилерійським історичним музеєм Ленінграда, Ермітажем.

У 1981 році Музей, комплекс пам'ятників, які пов'язані з Полтавською битвою, і вся прилегла до них територія були перейменовані і об'єднані в Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви», який має величезну охоронну зону. Загальна площа історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» становить 771,5 га. Сюди входять район Хрестовоздвиженського монастиря, Пушкарівка - Рибці - Івончевци - Тахтаулово - Осьмачки - Жуки - Семенівка - Петрівка - Яківці.Поле Полтавської битви

Знаменні історичні події на його території відбувалися також до і після Полтавської битви. На території нинішнього заповідника колись були розташовані більше 30 курганів, існування яких датується істориками в I тис. до н.е. і I тис. н.е., і 4 стародавніх поселення. У 1399 році на цьому ж місці відбулася битва між воїнами Великого литовського князя Вітовта і татарськими ордами ханів Темір-Кутлуя і Едигея. Пізніше тут відбулася битва гетьманських загонів І.Виговського з полтавським полковником М.Пушкаря. В Яківці, що знаходяться в північно-східній частині поля Полтавської битви, з 1871 року щоліта приїздив відомий вчений-хірург, який став одним із засновників хірургії черевної порожнини в Росії, Микола Васильович Скліфасовський. З 1900 року він почав жити і працювати тут постійно. Садибу, в якій проживав великий учений, дуже часто називали «Полтавською Швейцарією». Ще кілька цікавих фактів і подій пов'язано з полем Полтавської битви - перша, це створення на його території в 1884 році Полтавського дослідного поля, друге пов'язане зі створенням Полтавської сільськогосподарської дослідної станції, на якій успішно трудилися відомий українські та російські вчені М.І. Вавилов, А.Е.Зайкевіч, В.І. Вернадський та багато інших.

1962 рік в житті Національного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» знаменувався створенням дендропарку поруч з Яковцями, в північно-східній частині поля. На сьогоднішній день цей дендропарк є пам'яткою садово-паркового мистецтва державного значення, загальна площа якого становить 140 гектарів. Тут росте більше 150 різних видів чагарників і дерев. Бузковий гай, дендрарій, чотири мальовничих ставка і неповторна атмосфера дендропарку вмить змушують забути про реальність, розслабитися і насолодитися неймовірним зачаруванням цієї природи.Поле Полтавської битви

Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» сьогодні - це один з найважливіших культурних науково-методичних центрів у вивченні історії України в період XVII-XVIII століть в контексті історії Європи. З 1994 року в Музеї «Поле Полтавської битви» діє виставка «Козацька держава». Інтерес до цього заповідника проявляють не тільки засоби масової інформації, громадськість і наукові співробітники нашої країни, а й представники Швеції, Росії та багатьох інших держав.

Серед всіх історико-культурних заповідників країни єдиним українським заповідником, який увійшов до списку ІАМАМ (Міжнародна організація військово-історичних музеїв світу), що діє під егідою ЮНЕСКО, є Національний заповідник «Поле Полтавської битви».

На території історико-культурного заповідного комплексу є багато інших пам'яток, які нерозривно пов'язані з подіями Полтавкою битви 1709 року:

 • Десять гранітних монументів на місці колишніх редутів (1939 р.),
 • Братська могила загиблих російських солдатів, в якій захоронено 1345 чоловік (1894 р.),
 • Пам'ятник загиблим шведам від шведів (1909 р.),
 • Пам'ятник загиблим росіянам від шведів (1909 р.),
 • Пам'ятник, встановлений на місці переправи російської армії через Ворсклу (1959 р.),
 • Пам'ятник Петру I, встановлений перед входом в Музей «Поле Полтавської битви» (1915 р.),
 • Пам'ятник захисникам фортеці Полтава і коменданту О.С. Келіну (1909 р.),
 • Пам'ятний знак, який встановлено на місці командного пункту імператора Петра I (1973 р.),
 • Спаська церква, яка була побудована в 1705-1706 рр. і реконструйована в 1845 р,
 • Пам'ятник слави (1811 р.),
 • Пам'ятник, встановлений на місці відпочинку імператора Петра I (1849р.),
 • Пам'ятник загиблим українським козакам (1994 р.),
 • Сампсоніївська церква, яка була побудована в 1852-156 рр. і реконструйована в 1895 р,
 • Хрестовоздвиженський монастир, побудований 1650 р. У ньому також розташовувалася штаб-квартира Карла XII.

Перша з перерахованих вище пам'яток заповідника "Поле Полтавської битви» привертає до себе особливу увагу туристів. Вони встановлені в заповіднику саме в тих місцях, де за наказом імператора Петра I була вибудувана лінія редутів. Ці обеліски показують, наскільки талановитим полководцем був Петро I, оскільки саме ці редути були не просто величезною несподіванкою для шведів, а й передовий позицією російського війська. Редути імператора стали новим етапом в історії військового мистецтва світу.Поле Полтавської битви

Відвідати заповідник «Поле Полтавської битви» - це значить відправитися за унікальним досвідом і новими знаннями в області Всесвітньої історії та історії України. Як вже говорилося, територія заповідника величезна, настільки, що його нереально обійти за один день. За такий короткий проміжок часу можна лише розглянути більш детально сам Музей «Поле Полтавської битви», в якому представлено більше 8000 експонатів. Всі елементи з музейно колекції тим чи іншим способом пов'язані з подіями цієї найбільшої битви і всієї 21-річної Північної війни в цілому. У вир військових подій цієї затяжної війни були втягнуті Російською імперією Україна, Польща, Данія, Туреччина. У дев'яти сучасних експозиційних залах даного музею знаходяться безцінні реліквії того історичного періоду: вогнепальна та холодна зброя, монети, медалі, ікони, портрети, гравюри, живописні полотна, військове обмундирування, бойові прапори, старовинні книги, некториє особисті речі імператора Петра I і представників російської знаті, грамоти, карти і багато інших документів другої половини XVIII століття. У найбільшому за площею залі Музею є прекрасна діорама, яка ілюструє останні хвилини Полтавської битви.

Ще однією з головних визначних пам'яток, яка знаходиться на території Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви», є Сампсоніївська церква. Збудована ця церква в середині XIX сторіччя. Внутрішньо убрання Сампсонієвской церкви прикрашено унікальним розписом, який вважається високохудожнім зразком монументального мистецтва. Завдяки цьому розпису, Сампсоніївська церква вважається єдиною в світі каплицею, яка побудована в стилі українського модерну.

Кількість пам'яток на території Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» величезна, про них можна дуже довго розповідати. Але жоден розповідь, жодна опис або фотографії не зможуть Вам передати всю повноту тієї неповторної атмосфери, що панує в заповіднику. Тому краще побачити всю цю пишність на власі очі і відчути його всією своєю душею.

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область

тур в полтаву, тури на полтавщину, відпочинок в полтаві, визначні місця в полтаві, екскурсі в полтаві, екскурсія по полтаві, музеї полтави, музей поле полтавської битви, державний історико-культурний заповідник поле полтавської битви, цікава стаття про заповідник поле полтавської битви, екскурсія в музей поле полтавської битви.

witch.hand