(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО УКРАЇНУ
"ПЛОЩА РИНОК У ЛЬВОВІ"

Площа Ринок у ЛьвовіІсторія чудового, по праву, європейського міста Львова нерозривно пов’язана з цією невеликою площею – площею Ринок. Кожен будинок цього міста, а також і цієї площі оповитий власною легендою.

Головна архітектурна прикраса площі – міська ратуша. Площа Ринок у ЛьвовіБудинок міського управління в центрі площі за часів панування Володимира Опільського був магістратом того часу. Вище згадуваний пан заклав початок будівництва першої ратуші Львова ще в XIVст.. Цей пам’ятник архітектури неодноразово перебудовувався, але таким, яким ми бачимо його сьогодні, він лишився з 1851 року. Остання реконструкція ратуші пройшла в стилі віденського класицизму. Нині вона має центральну башту, висотою 65 метрів, піднявшись на яку по 400 сходинкам, можна побачити неповторну панораму міста і зблизька розглянути механізм роботи великого ратушного годинника. На вході до ратуші стоять два кам’яні леви, на щитах яких красується герб міста.

Площа Ринок у ЛьвовіНавколо ратуші знаходяться чотири чудернацькі фонтани, прикрашені грецькими фігурами: Амфітріти та Діани, Нептуна Та Адоніса. Вони стали повноправними жителями цієї площі з 1793 року завдяки скульптору Гартману Вітверу. В дійсності ці фонтани є криницями, оскільки вода з них витікає двома струменями, а не б’є фонтаном.

Площа Ринок спочатку мала іншу назву – «Ринг» («derRing»), що перекладається з німецької мови, як «кільце, коло, замкнутий простір». Площа була збудована силами німецьких ремісників, яких запросив польський король Казимир ІІІ, тому й назва площі мала німецьке походження. Але вимова цього слова місцевими жителями згодом трансформувало його в «Ринок». За тим же принципом, що побудована площа Ринок, будувались центральні площі міст в Німеччині в епоху Середньовіччя.

Так, у ріки Полтви, в її мальовничій долині, за наказом короля Казимира ІІІ німецькі колоністи поклали початок європейському місту. Король Польщі зводив місто за найдосконалішими будівельними  технологіями тих часів. Для цього і були запрошені ремісники та будівельники з Німеччини. З часом архітектурні доповнення були внесені італійськими та австрійськими архітекторами.

Саме місто Львів вдихнуло перший подих європеїзації України.Площа Ринок у Львові

Площа Ринокстала нашаруванням багатьох творчих ідей, які поєднувались в одну особливість – гармонію та узгодженість. Площа немов дихала Ренесансом. У ренесансних будинках Львова витає атмосфера справжньої музики. Вікна в них розміщені несиметрично: одне – ніби осторонь, припадає на господарську кімнату, а два інші – на головну залу світлиці. Не більше ніж три поверхи і не більше ніж по три фасадних вікна на кожному поверсі – це головні критерії, що виставлялись для зведення будинків на площі Ринок, які зробили свій вагомий внесок у створенні її неповторного архітектурного вигляду. Пізніше з’явились будинки з чотирма або п’ятьма вікнами на одному поверсі.

Львівські патриції замовляли проекти своїх будинків італійським архітекторам. Але Ренесанс Італії був доповнений місцевими традиціями, а саме східним українським зодчеством.

Сьогодні майже всі будинки площі використовуються за своїм основним призначенням. Вони є рідними домівками багатьох львів’ян.

Площа Ринок у ЛьвовіТакож площа Ринок має ще одну величну постать -  подвійну кам’яну статую, що поєднує в собі, з одного боку, фігуру чоловіка з мечем, з іншого боку, жінку з терезами, які повернуті спинами один до одного. Ця постать є мовчазним свідком великої кількості трагічних подій, якими були смертні вироки. Їх виконували біля, так званого, прангера – стовпа ганьби, до якого прив’язували сварливих жінок та дрібних злодіїв.

Ідемо далі. Якщо Ви бажаєте поласувати запашною львівською кавою, варто завітати до її маленької батьківщини, у, так званий, «Італійський дворик», що має адресу: площа Ринок, 6.

Загалом на території площі Ринок розташовано 45 будівель: міська ратуша і 44 будинки (кам’яниці). Майже кожна будівля тут має охоронну дошку «Пам’ятка архітектури». Цікаво, що раніше ці будинки не нумерувалися, а мали свої назви, присвоєні від прізвища їх власників, чи завдяки певним елементам декоративного оздоблення фасадної сторони будинку: «Під оленем», «Під левом», «кам’яниця Лукашевичів та інші.

 Всі кам’яниці площі одночасно споріднені між собою і відрізняються один від одного неповторним оригінальним мистецьким виглядом. Територія площі була поділена на чотири «фортелі» відповідно до сторін забудови: південна, північна, західна та східна. Найкрасивіші та найцікавіші будинки площі Ринок знаходяться на її східному боці. «Чорна кам’яниця» (Будинок №4) та «Плац Корнякта» (Будинок №6) – це справжні шедеври європейського мистецтва епохи Відродження.Площа Ринок у Львові

«Чорну кам’яницю» вважають одним з найкращих пам’ятників житлового будівництва всієї України. Її побудували ще у 1588-1589 роках для аптекаря Яна Лоренцовича, який на першому поверсі, звісно ж, відкрив аптеку. Будинок №4 отримав назву «Чорна кам’яниця» двома століттями пізніше, після того, як з часом потемнів камінь-вапняк, що облицьовував фасад. «Чорна кам’яниця» має дуже багате декоративне фасадне оздоблення. Портали і віконні обрамлення з прекрасним орнаментальним різьбленням та рустовані діамантовими квадрамами стіни від фундаменту і до верхнього поверху надають неперевершений живописний вигляд цій споруді, фасад якої ще прикрашений скульптурами апостолів, Св. Мартіна та Божої Матері.

Площа Ринок у ЛьвовіЄдиним прикладом застосування готичного стилю в житловому будівництві є «Будинок Корнякта», побудований у 1580 році для багатого львівського виноторговця. Пізніше Будинок №6 отримав назву «Королівська кам’яниця», оскільки він перейшов у власність короля Яна.

Нині в цьому будинку знаходиться Історичний музей, а в його затишному «Італійському дворику» - Львівська майстерня шоколаду. Тут також постійно проходять різноманітні вистави, концерти, виставки, цікаві художні акції.

В 1629 році у Львові була відкрита перша пошта в будинку №2, що має назву «Палац Бандінеллі» - це один з яскравих прикладів архітектури пізнього Ренесансу.

Площа Ринок здавна була центром громадського, політичного, економічного і культурного життя Львова. Такою вона залишається і в наш час. Площа Ринок – це, так званий, музей «просто неба».

Автор Марина Мельниченко

тури у львів, тури по україні, тури до львова, львів, львівські музеї, музей шоколаду у львові, площа ринок, визначні місця у львові, цікава стаття про площу ринок у львові, тури та екскурсії у львів, відпочинок у львові, львівська майстерня шоколаду, екскурся у музей шоколаду, що подивитись у львові.

witch.hand