(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ВОЛИНЬ
"ПІДГОРЕЦЬКИЙ ЗАМОК"

Серед безлічі туристичних маршрутів по Україні одним з найпопулярніших вважається маршрут «Золота підкова», в який входить відвідування трьох старовинних замків України - Золочівський, Олеський та Підгорецький.Підгірський замок Про останній з них і піде далі мова. Багато людей можуть і не знати, що вони бачили цей замок, хай не наяву, але через екрани телевізорів. Популярний фільм «Д'Артаньян і три мушкетери» знімався саме в Підгорецькому замку, хоча за сюжетом його зробили Лувром. Десятки (а може і більше) мільйонів телеглядачів співпереживали мушкетерам і були абсолютно впевнені, що дії фільму розгортаються в середньовічній Франції. Лише деякі знали, що цей «кіношний» Лувр був на той час радянською туберкульозною лікарнею в селі Підгірці. Але про це трохи пізніше ...

На високій горі в селі Підгірці з 1635 по 1640 рр.. на замовлення польського магната Конєцпольського була споруджена фортеця. З цього моменту і почалася цікава, насичена багатьма подіями, історія одного з найстаріших замків України. Будівництвом фортифікаційних укріплень займався відомий французький інженер Гійом Левассер де Боплан, а архітектором триповерхового палацу був іменитий зодчий Адреа дель Аква. Завдяки їх плідній роботі був створений дивовижної краси Підгорецький замковий комплекс, виконаний в стилі популярного на той час ренесансу.

Композиція замкового комплексу була створена дуже могутньою і красивою - з трьох сторін замок оточував глибокий рів, а з північної його сторони була прекрасна тераса з скульптурами і балюстрадами. Ворота на в'їзді в замок були прикрашені порталом з двома колонами, які збереглися і до наших днів. Замковий комплекс у Підгірцях завдяки гармонійному поєднанню бастіонних укріплень з імпозантним палацом довгий час вважався одним з найкращих європейських палацово-замкових комплексів.

Підгірський замокПалац був побудований з метою створення ідеального місця відпочинку для пана Конецпольського, про це свідчить латинський напис, який раніше прикрашав ворота Підгорецького замку: «Вінець ратних трудів - перемога, перемога - тріумф, тріумф - відпочинок!».

З 1682 року власником Підгорецького замку став польський король Ян Собецький, який влаштував тут одну зі своїх резиденцій. У зв'язку з цим Підгорецький замок отримав статус королівського палацу, відповідно його внутрішнє оздоблення різко змінило свій зовнішній вигляд в королівський.

У 1720 році Підгорецький замок знову поміняв свого власника - цього разу ним став Вацлав Жевуський. За кілька десятків років Вацлав Жевуський зібрав на території замку величезну колекцію цінних книг, картин, меблів і зброї. За його вказівкою 1752-1763 роках навпроти палацу був збудований костел, який у відмінному вигляді зберігся і до наших днів. Багате оздоблення костелу не менш чудове і витончене, ніж сам замок. Тут почали все частіше проводитися пишні бали, звані вечори, на які з'їжджалася вся навколишня знать. Бенкети могли тривати тижнями.

З 1787 року розпочинається період занепаду Підгорецького замку. Його власником у цей час був Северин Жевуський, відомий алхімік того часу, який намагався знайти «філософський камінь». Місцеві жителі казали, що під час проведення своїх дослідів він вдавався до допомоги Сатани. Віруючі люди стверджують, що цим він і накликав прокляття на замок. Усі колекції найцінніших творів мистецтва були розпродані, а будівля замку різко втратила свій прекрасний вигляд і потребувала негайного ремонту.

Тільки після того як Підгорецький замок став власністю роду Сангушків на початку ХХ століття, тут були проведені величезні реставраційні роботи. Після того як ремонт був завершений в будівлі замку створили музей, який продовжував діяти навіть після того, як в 1940 році Західна Україна приєдналася до СРСР. Правда, після цього експозиційні ряди значно скоротилися. Наприклад, літній сад у Санкт-Петербурзі досі прикрашає унікальна скульптурна колекція з Підгорецького замку.

Руйнівною хвилею пронеслася Друга світова хвиля по Підгорецькому замку, експозиція музею була розграбована німецькими окупантами. Після війни роботу музею на деякий час відновили, але незабаром його знову закрили. Територія Підгорецького замку була передана Міністерству охорони здоров'я, яке створило тут туберкульозну лікарню, що існувала тут до 1997 року. З цього часу будівля замку належить Міністерству культури України, перед яким лежить важливе завдання - повернути Підгорецькому замку колишній вигляд. Шкода тільки, що державних коштів, як завжди, не вистачає на реконструкцію і розвиток своїх історико-культурних архітектурних цінностей.

Стан замку вкрай критичний - щось зруйнувалося з плином часу, щось постраждало під час війни і пограбувань, а щось згоріло при найсильнішійпожежі в 1956 році. Місцеві жителі кажуть, що пожежа була спровоковананедбалим поводженням людей і тривалавонакілька тижнів. За цей час вогонь знищив практично всевнутрішнє оздоблення замку - фрески, паркетні настили, декор і т.д.

Але, незважаючи на все це, краса, могутність і велич Підгорецького замку «камуфлюють» його пошкодження, і цим вони ще більше зачаровують і, ніби-то, переносять відвідувачів у буремне XVII століття, коли був тільки що створений цей архітектурний шедевр.Підгірський замок

З усіх боків Підгорецький замок оточений чудовим парком, який на сьогоднішній день є найстарішим в Україні пам'ятником садово-паркового мистецтва державного значення. Підгорецький парк був створений в XVII столітті в італійському стилі. Спочатку він був справжнім шедевром паркового мистецтва і архітектури, але зараз так само, як і Підгорецький замок, потребує величезної допомоги людини.

Хоч весь ансамбль Підгорецького замку і потребує капітальної реконструкції, постійно збільшується кількість бажаючих побачити «український Лувр», про який можна ще дуже довго розповідати. Підгорецький замок цілком заслужено називають однією з перлин серед кращих архітектурних пам'яток всієї України.

Автор Марина Мельниченко

Статті про Волинь > Тури на Волинь :: Стаття про Волинську область :: Озеро Світязь :: Оконські джерела :: Українська Швейцарія :: Воротнів :: Шацькі озера :: Шацький національний природний парк :: Замок Любарта :: Зимненський Святогірський монастир :: Оборонна вежа Чарторийських :: Музей Лесі Українки :: Петропавлівський костьол у Луцьку :: Олицький замок :: Збаражський замок :: Підгорецький замок :: Будинок скульптора Голованя :: Лютеранська кірха :: Дубенський замок :: Дубенський форт :: Корець :: Кременець.Фортеця на Замковій горі :: Меджибожський замок :: Козацькі могили :: Межиріцький монастир-фортеця :: Свято-Троїцький кафедральний собор :: Музей Волинської ікони :: Покровська церква в Луцьку :: Володимир-Волинський :: Успенський собор у Володимир-Волинському :: Тунель кохання :: Острог-місто-історія

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури по україні, екскурсії по україні, екскурсії до підгіірців, підгірський замок, цікава інформація про підгірський замок, історія підгірського замка, поїздка в підгірський замок, замки україни, історія замків україни.

witch.hand