(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ОДЕСУ
"ПАМ'ЯТНИКИ В ОДЕСІ"

Немає такого міста більше в Україні як Одеса. Це місто рекордсмен за кількістю пам'ятників. Одесити гордо зазначають, що в цій справі вони перші! Цікаво те, що багато пам'яток, які увічнені в Одесі, могли з'явитися тільки в цьому місті. Ні в Харкові, ні в Львові, ні в Києві або в якомусь іншому місті неможливо уявити собі ці пам'ятники.

В Одесі є навіть цілий Сад Скульптур в Літературному музеї. Експозиція Саду дуже багата і щорічно поповнюється новими героями і персонажами. Подібного саду в світі більше немає, та й змагатися в цьому «спорті» з Одесою просто немає сенсу!

Розглянемо головні з цих пам'яток:

Пам'ятник Дюку де Рішельє (адреса: Приморський бульвар, 9)

Памятник Дюку РишельеЦе одна із самих головних пам'яток міста, його так звана візитна картка. Пам'ятник герцогу де Рішельє - це бронзова статуя відомого француза, який зробив для Одеси набагато більше, ніж який-небудь український чиновник або правитель. Рішельє «одягнений» в римську тогу, в руці тримає короткий римський меч і три латунні горельєфа, що символізують, правосуддя, торгівлю і землеробство. Заслуги герцога перед містом дуже великі, тому кожен одесит пишається цієюлюдиноюі шанує пам'ять про нього. На важке запитання в одеситів прийнято відповідати: «Запитай у Дюка!».

«Джинсовий Дюк» (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)Джинсовий Дюк

Трохи пізніше в Одесі з'явився ще один пам'ятник герцогові. На цей раз він більш сучасний, тому що символізує про першість Одеси у винаході джинсового одягу: згідно з деякими історичними джерелами джинси вперше з'явилися в Південній Пальмірі, а не в Америці.

Пам'ятник Ільфу і Петрову«12-й стілець» (адреса: вул. Дерибасівська)

«Всю контрабанду роблять в Одесі!» .. Про це ми дізналися з легендарного твору Іллі Ільфа і Євгена Петрова «Дванадцять стільців». Пам'ятник «12-й стілець» - один з найпопулярніших пам'ятників в Одесі, найвідоміший в російській літературі предмет меблів, на якому люблять фотографуватися туристи, а найцікавіші і пролазливі намагаються розкрити його і знайти там скарби. Поки Остап Бендер і Кіса Вороб'янінов шукали скарби, заховані в стільці, виявилося, що він стоїть прямо в центрі Одеси. Стілець прикрашає напис «Громадяни Одеси - Ільфу і Петрову».

Антилопа-гну«Антилопа-Гну» (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

1 квітня 1999 в Одесі з'явилося кілька пам'ятників, двоє з них були присвячені романам І. Ільфа та Є. Петрова - «12-й стілець» і «Антилопа-Гну». Екіпаж останнього пам'ятника складають головні герої сатиричного роману «Золоте теля».

Пам'ятник Апельсину (адреса: бул. Жванецького)

У 2004 році до Дня міста в Одесі з'явився ще один пам'ятник - «Апельсину», історія свідчить, що апельсини «врятували» місто.

Катерина II в 1794 році видала указ про будівництво великого морського порту в Одесі, але за життя імператриці цей указ не було виконано. Павло I мав намір скасувати указ матері, посилаючись на великі фінансові витрати, необхідні для будівництва порту. На той час у місті проживало майже 12000 чоловік, в житті яких торгівля грала дуже важливу роль.

Памятник апельсинуДізнавшись про те, що Павло I збирається відкликати виділені кошти на розвиток міста і будівництво порту, одеські купці відправили цареві декілька возів з апельсинами, які в Росії в той час було дуже важко дістати. Государ дуже любив цей екзотичний фрукт, і на наступний день після отримання подарунка указ імператриці був відновлений. Цар оцінив винахідливість одеситів і виділив фінансів в кілька разів більше, ніж передбачалося в указі його матері. З тих пір Одеса почала активно розцвітати, а морський порт - стрімко будуватися. Одесити називають пам'ятник Апельсину «пам'ятником хабару».

Вірі Холодній (адреса: пл. Віри Холодної, 1)Памятник Вере Холодной

Відома актриса, зірка російського німого кінематографа, дуже любила Одесу і провела тут останні кілька місяців свого яскравого, але короткого життя.

Князеві Воронцову (адреса: Соборна площа)

Памятник Князю ВоронцовуУ серпні 1198 року Соборну площу Одеси прикрасив бронзовий бюст одного з головних градоначальників міста, чий внесок у розвиток міста був не малий. Основою для скульптури був обраний портрет князя з «Галереї героїв 1812 року», що знаходиться в Ермітажі. На високому мармуровому постаменті написано золотими літерами «Засновнику міста князю М.С. Воронцову». Після того, як у «воріт міста» (біля залізничного вокзалу) було встановлено пам'ятник князю Воронцову, стало традицією починати святкування дня міста з урочистого покладання квітів до цього пам'ятника.

Давиду Гоцману (адреса: вул.Єврейська, 12)памятник давиду гоцману

Кілька років тому біля будівлі ГУМВС України з'явився пам'ятника Давиду Гоцману - головному героєві історичного 14-серійного детективу «Ліквідація». У серіалі описуються події, що відбуваються в Одесі в 1946 році, а головний герой веде активну боротьбу зі злочинністю міста. У Гоцмана в дійсності був реальний прототип - заступник начальника одеського угро Давид Маркович Курлянд. Скульптура Гоцмана - це бронзова фігура кіногероя, оточена голубами. Пам'ятник створювався з фотографій, що зберігаються в архіві музею міліції.

Миколі Гоголю (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

На честь 200-річчя з дня народження великого М.В.Гоголя меценат і провідний партнер проекту «Сад Скульптур» ЗАТ плескіт відкрив пам'ятник відомому письменнику. 2008 рік знаменувався для Одеси Роком Гоголя. Крім пам'ятника в «Саду Скульптур» спільно з Літературним музеєм в цьому році був презентований 6-й щорічний Одеський календар під назвою «Історія однієї вулиці. Вулиця Гоголя», створений новий туристичний маршрут« Гоголівська Одеса ».

Дружині моряка (адреса: Морський вокзал)

Раніше говорили, що «половина одеситів ходить по морях, а друга половина чекає їх, вдивляючись у морську далечінь». З 2 вересня 2002 Одеський морський вокзал прикрашає ще одна визначна пам'ятка - пам'ятник «Дружині моряка», який присвячений всім тим дружинам моряків, які зі сльозами на очах і болем в серці проводжали військові кораблі Чорноморського флоту, хто не дочекався повернення «Нахімова», хто з надією чекав повернення кожного корабля з плавання.

Зелений фургон (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

За традицією щорічно 1 квітня в «Саду Скульптур» з'являється новий пам'ятник, присвячений комусь із відомих письменників або героям їхтворів. У 2003 році було відкрито новий пам'ятник, що зображає героїв повісті А.Козачінського «Зелений фургон». Відкриття пам'ятника приурочене до 100-річчя з дня народження автора «Зеленого фургона».

«Золоте дитя» (адреса: Морський вокзал)

На честь 200-річчя Одеси перед будівлею Морського вокзалу було встановлено пам'ятник, який символізує дерево, з якого з'являється дитина. «Золоте дитя» - символ юноїОдеси, щобурхливо розвивається. Жителі міста називають цей пам'ятник «Жертвою аборту» або «Кіндер-сюрпризом».

ЛаокоонЛаокоон (адреса: Думська площа)

У світі існують дві скульптурні групи з назвою «Лаокоон» - оригінал зберігається у Ватикані (створений ще в I столітті до н.е. майстрами з Родосса), а його копія в XIX столітті з'явилася в Одесі. Одеський «Лаокоон» виконаний з каррарського мармуру і зображує троянського жерця, який разом із синами бореться зі зміями, посланими Посейдоном, богом морів.

Леоніду Утьосову (адреса: вул. Дерибасівська)Памятник Леониду Утесову

Леонід Утьосов - легендарний одесит, який відомий широкій публіці, як чудовий актор, музикант, артист естради і співак, що стояв біля витоків формування багатьох видів радянського мистецтва (масова пісня, джаз, музичний фільм). «Є місто, яке я бачу уві сні», - так співав Утьосов про своє рідне місто, який став уособленням Одеси.

Кожен гуляючий по Дерибасівській і Міському саду може посидіти на лавці поряд з Утьосовим, який нібито присів відпочити після успішного концерту, сфотографуватися з ним, а також подзвонити по телефону,що знаходиться поруч, стилізованому під старовину, і замовити пісню у виконанні Леоніда Утьосова.

Меморіал героїчної оборони Одеси 411-ї берегової батареї (адреса: Дача Ковалевського, 150)

Це величезний меморіальний комплекс на честь героїчної оборони міста під час Великої Вітчизняної війни, до складу якого входять батарея берегової оборони, музей, великий дубовий сад і виставка військової техніки та озброєння під відкритим небом. Це чудовий меморіальний комплекс, що відкриває багато таємниць і подій воєнного минулого Одеси та всієї країни.

Памятник Екатерине ВеликойКатерині Великій і засновникам Одеси (адреса: Катерининська площа)

В знак подяки засновникам свого міста (від великої Катерини II до проектувальника майбутнього портового міста Франца де Волана) в 1900 році одесити встановили пам'ятник, який кілька разів змінював своє місце розташування. На основі архівних документів в 2007 році Катерининської площі повернули її первісний вигляд і на колишнє місце перемістили відреставрований пам'ятник засновникам Одеси.

Пам'ятник одеському читачеві (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

Ці ж персонажі зображені на ще одній скульптурній експозиції, що розташувалася в «Саду Скульптур». Імператриця Катерина II читає російсько-український розмовник, автор плану Одеси де Волан вивчає «Путівник по Одесі», нібито порівнюючи його зі своїм планом, Де Рібас читає Жванецького, Григорій Потьомкін - «Конармия» І. Бабеля, а Платон Зубов - «Дванадцять стільців» Ільфа і Петрова.

Одесі-Мамі (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)Памятник Одессе-Маме

Як часто звучать слова «Одеса-мама» - у віршах, в піснях, в звичайній розмовній мові жителів міста, а також в назві одного з пам'ятників, який знайшов своє місце в «Саду скульптур». Ідеологом цього пам'ятника виступив Михайло Жванецький, який стверджував, що Одеса тримається на чотирьох китах: флот, торгівля, мистецтво і медицина. Троє з них архітектор розмістив в ногах скульптури Одеси-мами, а четвертий у вигляді головного убору, що розвивається немов вітрила. До своїх грудей бронзова матуся пригортає улюбленців: Рішельє, де Волана, де Рибаса і Ланжерона.

Пам'ятник майбутньому одеському генію (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

І знову тонкий одеський гумор - пам'ятник «Майбутньому генію». Скульптор вирішив зобразити на трьох стовпах трьох орлів «одеської літератури» - Гоголя, Пушкіна і Бабеля, які з надією дивляться на «золоте яйце» і очікують появи на світ «прийдешнього героя, що буде прославляти Одесу».

Памятник «Петя и Гаврик» Пам'ятник «Петя і Гаврик» (адреса: пл. Віри Холодної)

Немов нагадуючи нам про щасливе дитинство, яскраві мрії про світле майбутнє, про чудове і красиве доросле життя, два бронзових хлопчаки в сорочках з засуканими рукавами і в шортах мрійливо дивляться вдалину - на море, уособлюючи свободу, дружбу і щастя!. Ці хлопчаки - Петя і Гаврик - герої повісті «Біліє парус одинокий» В. Катаєва.

Рабиновичу (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

Рабинович - відомий герой одеських жартів, анекдотів. Як пам'ятник він з'явився в Одесі в 1995 році. Марновірні одесити вважають, що якщо потерти бронзове вухо Рабиновича, то будь-яка майбутня комерційна угода буде успішною.

Памятник Сашке-МузыкантуСашкові-музиканту (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

Сашко-музикант - ще один герой одеського фольклору, король одеських музикантів з повісті О.Купріна і легендарний скрипаль з пивної «Гамбрінус».

Пам'ятник Потьомкінцям (адреса: Митна площа)

Як пам'ять про події 1905 року і повстання на знаменитому броненосці «Потьомкін» в Одесі в 1965 році було споруджено пам'ятник «Морякам-потьомкінцям». Експозиція пам'ятника демонструє сцену розстрілу моряків, які скидають з себе брезент.

Памятник ПушкаГармата (адреса: Приморський бульвар)

Приморський бульвар з 1904 року прикрашає пам'ятник, присвячений успішній обороні міста від нападу англо-французької ескадри під час Кримської війни (1854-1855 рр.). Під час битви потонув величезний англійський фрегат «Тигр». Пізніше з морського дна підняли 11 гармат, одна з них зараз розташувалася на Приморському бульварі.

Пушкіну (адреса: Приморський бульвар)

Ще однією визначною пам'яткою Приморського бульвару є бронзове погруддя великого О.С.Пушкіна, життя і творчість якого нерозривно пов'язаніз Одесою. Гроші на будівництво пам'ятника збиралися з добровільних пожертвувань жителів міста, і оскільки їх було не так багато, то запланований пам'ятник письменнику на весь зріст довелося «урізати» і обмежитися лише його бюстом. Пам'ятник Пушкіну звели ще в 1889 році.

Сергію Уточкіну (адреса: вул. Дерибасівська, 22)

Кілька років тому в Одесу назавжди повернувся відомий авіатор і спортсмен, легендарний завойовник «п'ятого океану» - Сергій Уточкін - в центрі міста, поруч з кінотеатром «Кіно Уточ-кіно» був встановлений і урочисто відкритий пам'ятник ще однієї видатної особистості Одеси.

Памятник тете СонеТьоті Соні (адреса: Рибний відділ, ТЦ Новий Привіз)

Тьотя Соня - це легендарний персонаж одеського фольклору. Її часто називають збірним образом одеської жінки. Тьотя Соня - це гідна продовжувачка справи мадам Стороженко, символізує справжню одеситку. дружину моряка. Скульптор зобразив тітку Соню повною жінкою середнього зросту у фартусі з широким карманом і великим капелюхом на голові. Біля ніг тьоті Соні треться товстий кіт, очікуючи рибу.

Хосе де Рібасу (адреса: вул. Дерибасівська)

Відомий італієць і перший градоначальник Одеси назавжди увічнений на початку вулиці Дерибасівської (вулиця також названа на його честь). Хосе де Рібас занаказом Катерини II перший займався будівництвом Одеси. Пам'ятник де Рібасу зображений у вигляді молодого адмірала середнього зросту, що спирається на лопату.

На постаменті напис: «Першобудівнику Одеси - Йосипу Дерібасу».

«Ти одесит, Міша» (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

«Ты одессит, Миша»«Ти одесит, Міша» - такий напис прикрашає пам'ятник відомому класику, письменнику, улюбленцеві всієї Одеси - Михайлу Жванецькому. Тепер назавжди з жителями Одеси залишиться потертий портфель, листи списаного паперу і лукавий погляд Жванецького.

«Шаланди повні кефалі ..» (адреса: вул. Ланжеронівська, 2)

Навряд чи є хтось, хто ще не чув цю знамениту пісню. Написана вона була ще в 1965 році для фільму «Два бійці». Пісня стала настільки популярною, що одесити не могли не поставити їй пам'ятник. З 1 квітня 2002 скульптурна композиція «Шаланди повні кефалі...» прикрашає «Сад Скульптур».

Це далеко не всі пам'ятники Одеси, лише мала частина його найпопулярніших скульптурних пам'яток, які обов'язково варто побачити.

Автор Марина Мельниченко

Тури в Одесу > Одеса - це любов :: Екскурсії по Одесі :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Місто Одеса :: Свято сміху в Одесі :: Чудеса в Одесі :: Потьомкінські сходи в Одесі :: Тещин міст в Одесі :: Місто Білгород Дністровський :: Винний центр Шабо :: Плоский дім в Одесі :: Історичний Район Одеси Молдованка :: Готель у Одесі Пасаж :: Аквапарк Посейдон в селищі Чорноморське :: Арабський культурний центр в Одесі :: Пам’ятники в Одесі :: Хаджибейська фортеця :: Одеський морський порт :: Приморський бульвар :: Одеський театр опери та балету :: Одеські катакомби :: Аркадія :: Екскурсії по Одесі :: Вулиця Дерибасівська :: Будинок клоунів в Одесі :: Пам’ятник Дюку :: Ринок «Привоз» :: Садиба Петрівське :: Одеський дельфінарій Немо :: Воронцовський маяк

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

Статті про Одесу та Одеську область > Тури в Одесу :: Місто Одеса :: Свято сміху в Одесі :: Чудеса в Одесі :: Потьомкінські сходи в Одесі :: Тещин міст в Одесі :: Місто Білгород Дністровський :: Винний центр Шабо :: Плоский дім в Одесі :: Історичний Район Одеси Молдованка :: Готель у Одесі Пасаж :: Аквапарк Посейдон в селищі Чорноморське :: Арабський культурний центр в Одесі :: Пам’ятники в Одесі :: Хаджибейська фортеця :: Одеський морський порт :: Приморський бульвар :: Одеський театр опери та балету :: Одеські катакомби :: Аркадія :: Екскурсії по Одесі :: Вулиця Дерибасівська :: Будинок клоунів в Одесі :: Пам’ятник Дюку :: Ринок «Привоз» :: Садиба Петрівське :: Одеський дельфінарій Немо :: Воронцовський маяк

тури по україні, тури в одесу, відпочинок в одесі, ескурсії в одесі, визначні місця одеси, цікаві місця в одесі, пам'ятники одеси, пам'ятник дюку, пам'ятник апельсину, пам'ятник "12 стілець", всі пам'ятники одеси, цікава стаття про пам'ятники одеси, що можна побачити в одесі,  тури та екскурсії  до одеси, вихідні в одесі, поїздка в одесу з києва.

witch.hand