(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ОДЕСУ
"ПАМ'ЯТНИК ДЮКУ"

Памятник Дюку

 В самому центрі Одеси, на знаменитому Приморському бульварі розташувалася ще одна візитна картка міста - неповторний архітектурний ансамбль, який утворюють пам'ятник Дюку де Рішельє, прямо перед яким починаються всім відомі Потьомкінські сходи, що ведуть до моря і Одеського морського порту, а за пам'ятником стоять дві красиві будівлі, що утворюють напівкруглу площу. Недалеко від пам'ятника Дюку розташувалася Катерининська площа. Звідси відкривається приголомшлива панорама Одеської затоки, тому біля пам'ятника герцогові завжди дуже багато людей, і Дюк постійно перебуває в центрі уваги городян і приїжджих.

Для одеситів Дюк - більше, ніж герцог. Це воістину вражаюча особистість! Арман Еммануель Софі Септіман дю Плессі герцог де Рішельє - один з перших градоначальників Одеси, що вніс величезний внесок у загальний розвиток міста. Це ще один представник знатного роду Рішельє, засновником якого був видатний кардинал Рішельє - могутній міністр короля Людовика XIII. Під час Французької революції в 1789 році герцог де Рішельє покинув свою країну й емігрував до Росії. У 1790 році він брав участь у штурмі Ізмаїла. А в 1803 році заснувався в Одесі, зайнявши посаду генерал-губернатора міста, а пізніше і всього Новоросійського краю. На той час Одесі було вже 8 років, але одесити вважають саме герцога засновником міста і називали його «наш Дюк».Памятник Дюку

Герцог дуже любив Одесу, присвятив їй 11 років свого життя. Він називав місто «найкращою перлиною в російській короні». Нелегко перерахувати всі заслуги Дюка де Рішельє перед Одесою. Вони займають величезні томи! При ньому Одеса на деякий час була звільнена від податків, почалася активна торгівля морського порту, розцвіла промисловість, землеробства, наука і культура. Завдяки герцогу, в Одесі відкрилося кілька навчальних закладів: комерційне училище, гімназія, благородний інститут і приватні пансіони. Жителі Одеси з величезною повагою і любов'ю ставилися до герцога де Рішельє! В історію Південної Пальміри він увійшов під простим ім'ям Дюк!

Після того як у Франції завершилася революція, а до влади знову прийшла династія Бурбонів, в 1814 році Дюк де Рішельє прийняв рішення повернутися на батьківщину. Після одеського періоду герцог двічі обіймав посаду прем'єр-міністра Франції. У 1822 році друг і продовжувач діяльності герцога в Одесі граф де Ланжерон отримав трагічну звістку з Франції про смерть Дюка де Рішельє . На заклик графа в Одесі почався збір пожертвувань на створення пам'ятника герцогові. На відгук графа де Ланжерона відгукнулася вся Одеса - від високопоставлених осіб, аристократів, багатих купців до звичайних пересічних громадян, портових вантажників і бідних робітників борошномельного заводу! Всі брали участь у охопившому місто цивільному пориві, небувалому для того часу.Памятник Дюку

Жителі Одеси отримали іменний дозвіл від імператора Олександра I на зведення пам'ятника відомому градоначальнику міста. Над створенням проекту пам'ятника герцогові де Рішельє працював знаменитий російський скульптор І.Мартос, автор пам'ятників Пожарському і Мініну на Червоній площі в Москві, якого в 1823 році найняв новий генерал-губернатор Одеси М.С. Воронцов. Через деякий час Мартос надіслав графу лист-пояснення до ескізу монумента герцогу де Рішельє. Опис, викладений в листі, зберігся і до наших днів, в ньому академік Мартос пише, що герцог повинен бути зображений «крокуючим». Рішення скульптора виявилося найбільш відповідним і незаперечним, в ескізі монумента і його описі відображений назавжди не тільки образ градоначальника міста герцога Армана Рішельє, волелюбний дух самої Одеси.

 Статуя герцога і горельєфи відливалися в Санкт-Петербурзі ливарним майстром В.Ефімовим. Скульптура градоначальника має три оригінальних горельєфа, що прикрашають п'єдестал. Кожен з цих горельєфів досить символічний, їх асоціюють з Торгівлею, Правосуддям та Землеробством. Мартос зобразив герцога крокуючим в римській тозі зі свистком в руці.

Урочисте відкриття пам'ятника відбулося 22 квітня 1828 року за старим стилем. Напередодні свята п'єдестал монумента герцогу по периметру оточили металевими гратами. На кожному її куті розвивався прапор - французький, російський, англійський і австрійський - вони символізували міжнародне визнання особливих заслуг герцога Армана де Рішельє. Приморський бульвар не зміг вмістити всіх бажаючих побачити довгоочікуване відкриття пам'ятника. У той момент, коли з фігури герцога впав покрив, який приховував його, кораблі, що стояли в порту, випустили гарматний залп. Складалося враження, ніби всі судна, що стояли на той час в порту, салютували на честь радісної події міста.

У наш час бронзова скульптура герцога є неодмінним учасником всіх важливих подій Одеси, від Джаз-карнавалу до Гуморини. У дні джазу Дюка наряджають маскою і костюмом, і він стає Еллінгтоном, а в День Сміху він приймає або завзяту моряцьку безкозирку, або клоунську перуку.

Памятник Дюку

Одесити дуже люблять цей пам'ятник. Вони кажуть: «Зустрінемося у Дюка». Якщо задати жителю міста дуже каверзне або важке запитання, він відповість: «Запитай у Дюка!». Одесити вважають його не просто головним символом міста, а й своїм талісманом. Важко уявити сучасну Одесу, також вид на місто з боку Морського порту без пам'ятника герцогові де Рішельє, зустрічаючого і проводжаючого судна всього світу!

Автор Марина Мельниченко

Тури в Одесу > Одеса - це любов :: Екскурсії по Одесі :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Місто Одеса :: Свято сміху в Одесі :: Чудеса в Одесі :: Потьомкінські сходи в Одесі :: Тещин міст в Одесі :: Місто Білгород Дністровський :: Винний центр Шабо :: Плоский дім в Одесі :: Історичний Район Одеси Молдованка :: Готель у Одесі Пасаж :: Аквапарк Посейдон в селищі Чорноморське :: Арабський культурний центр в Одесі :: Пам’ятники в Одесі :: Хаджибейська фортеця :: Одеський морський порт :: Приморський бульвар :: Одеський театр опери та балету :: Одеські катакомби :: Аркадія :: Екскурсії по Одесі :: Вулиця Дерибасівська :: Будинок клоунів в Одесі :: Пам’ятник Дюку :: Ринок «Привоз» :: Садиба Петрівське :: Одеський дельфінарій Немо :: Воронцовський маяк

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

Статті про Одесу та Одеську область > Тури в Одесу :: Місто Одеса :: Свято сміху в Одесі :: Чудеса в Одесі :: Потьомкінські сходи в Одесі :: Тещин міст в Одесі :: Місто Білгород Дністровський :: Винний центр Шабо :: Плоский дім в Одесі :: Історичний Район Одеси Молдованка :: Готель у Одесі Пасаж :: Аквапарк Посейдон в селищі Чорноморське :: Арабський культурний центр в Одесі :: Пам’ятники в Одесі :: Хаджибейська фортеця :: Одеський морський порт :: Приморський бульвар :: Одеський театр опери та балету :: Одеські катакомби :: Аркадія :: Екскурсії по Одесі :: Вулиця Дерибасівська :: Будинок клоунів в Одесі :: Пам’ятник Дюку :: Ринок «Привоз» :: Садиба Петрівське :: Одеський дельфінарій Немо :: Воронцовський маяк

тури по україні, тури в одесу, відпочинок в одесі, ескурсії в одесі, визначні місця одеси, цікаві місця в одесі, пам'ятники одеси, пам'ятник дюку, пам'ятник засновнику міста, пам'ятник дюку де рішельє, цікава стаття про пам'ятник дюку в одесі, що можна побачити в одесі,  тури та екскурсії  до одеси, вихідні в одесі, поїздка в одесу з києва.

witch.hand