(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ОДЕССУ
"ОДЕСЬКІ КАТАКОМБИ АБО
"ЯК ОДЕСУ ВИВЕРНУЛИ НАВИВОРІТ"

Одеські катакомби Чудеса Одеси просто не злічити! Одними з таких чудес у цьому місті виступають катакомби - це унікальне «Одеське метро». Одеські катакомби - найвідоміші в світі катакомби. Вони посідають перше місце у світі по хитросплетіннях лабіринтів, а також по протяжності. Відразу ж порівняємо: загальна довжина Римських катакомб становить 300 км, Паризьких - приблизно 500 км, а протяжність Одеських катакомб досягає 3000 км. На жаль, точна цифра невідома досі. Нерозгаданою таємницею залишається ще й топографія підземного лабіринту, вони настільки заплутані і величезні, що навіть приблизної топографії ще нікому не вдалося скласти. Відомо тільки, що температура повітря тут постійно дорівнює +14°С, а вологість - приблизно 90%.

Історія виникнення Одеських катакомб вже налічує кілька століть. Ще в дуже далекому минулому вся територія північної частини Чорноморського узбережжя була морським дном. Завдяки багаторічним морським відкладенням і солоній воді, тут утворився широко відомий блідо-жовтий камінь - черепашник. Цей камінь ще здавна почали використовувати в будівництві, оскільки він досить легкий, міцний і не вимагає величезних зусиль для обробки. Підземні виробки цих катакомб - це продовження древніх карстових печер, вік яких налічує приблизно 4 мільйони років.Одеські катакомби

На початку XIX століття почалося активне будівництво Одеси. У цей час і почали виникати перші підземні каменоломні, в яких добували черепашник для будівництва міста. З цього каменя побудована практично вся стара Одеса, зараз на Молдаванці неможливо побудувати багатоповерхові будинки, оскільки катакомби можуть не витримати навантаження. Найчастіше будинки будували там же, де і добували вапняк. Тому багато говорять, що «Одесу вивернули навиворіт».

Складно сказати, коли, чому і ким одеським каменоломням присвоїли назву «катакомби». Адже латинським словом «catacumba» називали раніше підземні лабіринти, в яких ховалися в II-IV столітті християнські громади, рятуючись від римських властей.

Найнесподіваніші комбінації і переплетіння підземних коридорів утворили унікальні лабіринти. Тут, серед нескінченних заплутаних галерей, іноді вузьких, а іноді дуже широких, високих і низьких, прямих і звивистих, не бере слід жодна добре навчена міліцейська або прикордонна собака. Для того, хто не знає лабіринтів, вийти з катакомб практично нереально. Людина, що залишилася тут без світла, просто приреченана погибель.Одеські катакомби

Катакомби завжди мали недобру славу, тому що служили рідним домом для багатьох карних злочинців, бандитів, контрабандистів, і бездомних. Всі спеціальні заходи, які проводила поліція, закінчувалися провалом: ніхто не знав так катакомби, як кримінальний світ, який знайшов для себе тут притулок. Поліція могла виявити тут тільки сліди діяльності «господарів» підземель - людські останки, обривки одягу, написи на стінах. Одна з таких написів добре описує загадковість лабіринтів:

«Ні скарбу, ні щастя ви тут не знайдете,
Хоч лобом пробивайте стіну за стіною.
Наліво підете, направо підете -
Ви зустрінетеся лише з нічною темрявою ... »

 Але є у Одеських катакомбах й інша сторона медалі. Під час Великої Вітчизняної війни, в період героїчної оборони міста, катакомби протягом 73 днів (з 5 серпня по 16 вересня 1941 року) служили надійним притулком для тисяч мешканців міста та приміських селищ. У катакомбах села Нерубайське, що розташувалося неподалік від Одеси, розміщувався один з головних одеських диверсійно-розвідувальних партизанських загонів під командуванням В.А. Молодцова-Бадаєва.Одеські катакомби

Цей загін вніс свій величезний і важливий внесок в історію оборони міста. Спочатку загін складався з 64 чоловіків і 5 жінок. До складу загону входили також і діти, які були розвідниками і зв'язківцями.

Перед тим як увійти в катакомби, спеціальна організаторська група створила тут для партизанів базовий табір, забезпечивши всі належні умови для життя і бою - запас продуктів, боєприпасів, вибухівки, зброї, пального для приготування їжі та освітлення. Практично всі підходи до табору були забарикадовані, заміновані і наглухо закриті. У самому таборі побудували їдальню, кухню, спальні приміщення, підсобки, комори, баню, штабну кімнату.

Частина партизанського загону розміщувалася в катакомбах, а інша частина - на конспіративних квартирах в Одесі. Це були розвідники - «очі і вуха загону» - які впроваджували агентуру у фашистські органи і збирали важливу військову інформацію. Якось юному розвідникові Яші Гордієнко вдалося роздобути і принести в табір розклад руху всіх залізничних потягів. Один поїзд був підкреслений, і називався ешелоном «люкс». Це означало, що ешелон був особливо важливим для фашистів. У ніч на 17 листопада 1941 партизани підірвали цей поїзд, як виявилося, в ньому їхали 200 високопоставлених чиновників з Румунії, щоб управляти Трансністрією (Задністров’ям). Загибель цих чиновників переполохала все фашистське командування. І вранці того ж дня в катакомби були направлені каральні війська. Яких тільки заходів не вживали вони для того, щоб дістатися до партизанів. Але партизанський загін героїчно тримав оборону і залишився в живих. Вони не тільки боролися за своє і наше щастя, але і віддавали за це свої життя. Одесити не забувають своїх героїв-партизанів.

У мирний час в 1969 році в с. Нерубайське був відкритий Музей Партизанської Слави, який знайомить нинішнє покоління з героїчним минулим Одеси та військовими подвигами дідів і прадідів. Музей складається з наземної і підземної частин. За відомим маршрутом у супроводі гіда-екскурсовода можна відправитися в подорож підземним лабіринтом, де можна побачити реліквії і пам'ятки, що безпосередньо пов'язані з життям партизанських загонів в катакомбах і їх боротьбою за визволення міста. В ході екскурсії є один хвилюючий та цікавий момент - за сигналом гіда в катакомбах гаситься світло, на протязі хвилини всі опиняються в повністю непроглядній темряві, в якій жили партизани багато днів не бачачи сонця.

Одеські катакомбиЧерез три роки після відкриття Музею Партизанської Слави Нерубайські катакомби відвідало більше 500 тис чоловік. Ще через рік за даними ЮНЕСКО меморіальний підземний партизанський комплекс був названий самим відвідуваним підземним об'єктом у всьому світі.

Одеські катакомби часто відвідують любителі екстриму, які йдуть сюди за тишею, адреналіном, самотою, а то й навпаки, спілкуванням. Деякі люди тут зустрічають Новий рік, відзначають дні народження, весілля або влаштовують якісь змагання.

Марновірні одесити вважають, що всі підземелля належать богу Буту. І якщо ви щось знайшли в катакомбах, то виносити цю річ з собою не можна, але якщо вже зважилися залишити собі це на пам'ять, то потрібно залишити що-небудь своє взамін, щоб не розгнівати Бута. Ще одна легенда говорить про те, що в катакомбах перед війною одним одеським капітаном була захована модель корабля, вилита з чистого золота. З війни капітан не повернувся, а його золотий кораблик досі ніким не знайдений. Залишається тільки вірити, що Бут колись подарує його своїм вірним шанувальникам!

Автор Марина Мельниченко

Тури в Одесу > Одеса - це любов :: Екскурсії по Одесі :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Місто Одеса :: Свято сміху в Одесі :: Чудеса в Одесі :: Потьомкінські сходи в Одесі :: Тещин міст в Одесі :: Місто Білгород Дністровський :: Винний центр Шабо :: Плоский дім в Одесі :: Історичний Район Одеси Молдованка :: Готель у Одесі Пасаж :: Аквапарк Посейдон в селищі Чорноморське :: Арабський культурний центр в Одесі :: Пам’ятники в Одесі :: Хаджибейська фортеця :: Одеський морський порт :: Приморський бульвар :: Одеський театр опери та балету :: Одеські катакомби :: Аркадія :: Екскурсії по Одесі :: Вулиця Дерибасівська :: Будинок клоунів в Одесі :: Пам’ятник Дюку :: Ринок «Привоз» :: Садиба Петрівське :: Одеський дельфінарій Немо :: Воронцовський маяк

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

Статті про Одесу та Одеську область > Тури в Одесу :: Місто Одеса :: Свято сміху в Одесі :: Чудеса в Одесі :: Потьомкінські сходи в Одесі :: Тещин міст в Одесі :: Місто Білгород Дністровський :: Винний центр Шабо :: Плоский дім в Одесі :: Історичний Район Одеси Молдованка :: Готель у Одесі Пасаж :: Аквапарк Посейдон в селищі Чорноморське :: Арабський культурний центр в Одесі :: Пам’ятники в Одесі :: Хаджибейська фортеця :: Одеський морський порт :: Приморський бульвар :: Одеський театр опери та балету :: Одеські катакомби :: Аркадія :: Екскурсії по Одесі :: Вулиця Дерибасівська :: Будинок клоунів в Одесі :: Пам’ятник Дюку :: Ринок «Привоз» :: Садиба Петрівське :: Одеський дельфінарій Немо :: Воронцовський маяк

тури по україні, тури в одесу, відпочинок в одесі, ескурсії в одесі, визначні місця одеси, цікаві місця в одесі, одесса- столиця гумору, одеські катакомби, екскурсія до одеських катакомб, цікава стаття про одеські катакомби, історія одеських катакомб, катакомби в Одесі, що можна побачити в одесі,  тури та екскурсії  до одеси, вихідні в одесі, поїздка в одесу з києва.

witch.hand