(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

МУЗЕЙ УКРАЇНСЬКОГО ВЕСІЛЛЯ В СЕЛІ ВЕЛИКІ БУДИЩА

«Просив батько, просила мати, і я Вас прошу прийти до мене на весілля ...». Згідно исконно українським народним традиціям, такі слова каже наречена, коли в супроводі двох подруг запрошує людей на своє весілля. Але час іде, все також стрімко змінюється, і подібних весільних традицій зараз дотримуються не так часто, як раніше. А з часом всі ці традиції забуваються і йдуть на сторіночки історії ...Музей українського весілля

Але сьогодні у нас є прекрасна можливість дізнатися про те, як колись готувалися до весілля наші предки, які обряди і традиції супроводжували це свято, як саме проходило святкування весілля. Дізнатися про все це можна в Музеї українського весілля, який знаходиться в селі Великі Будища Полтавської області, яке розташоване всього лише в 5 км від відомої всім Диканьки.

Музей українського весілля в селі Великі Будища був відкритий в 2008 році, якраз на свято Святої Покрови. До речі, в цей же день тут зіграли і перше весілля - Дениса та Марії Дєєва.

Творцям цього фантастичного Музею вдалося зламати всі музейні канони. Адже музей у кожної людини завжди асоціюється з тишею в усіх залах, табличками, які своїми грізними написами (наприклад: «Експонати під охороною!», «Руками не чіпати!»і т.д.) прикрашають кожен експонат. Але в Музеї українського весілля відбувається все з точністю до навпаки. До всіх експонатів можна не тільки наблизитися і помацати руками, але і скористатися ними по прямому призначенню. Приміром, кожен гість може дістати з печі горщик-казанок спеціальним рогачем. Чим більш галасливі гості приходять в музей, тим більш веселою буде вся екскурсія. Жоден відвідувач не піде з музею з порожніми руками. Кожному гостю в дорогу дають пиріжки, свіжі, ще гарячі, які тільки з печі дістали. А готували ці пиріжки не в музейній печі, а в справжній. У цьому музеї можна не тільки побачити, як проходила давня весільна церемонія, а й самому стати її учасником.

Музей українського весілляІдея створення Музею українського весілля в селі Великі Будища належить талановитому і креативному директору місцевого Будинку культури Трипільської Оксані Борисівні. Її пропозицію відкрити народний музей в порожньому приміщенні щиро підтримало все населення села Великих Будищ.

Можливо, хтось захоче заперечити, сказавши, що це не новина - створити народний музей - адже їх в Україні сотні. Але це могло б бути й так, якби не творча натура шановної Оксани Борисівни. Адже все, що робить ця жінка, вона ніколи не робить, так як усі. Її ініціативу підтримало багато людей - практично кожен житель села взяв участь у створенні, музею, місцева церква подарувала музею багато красивих традиційних вишитих рушників, велика кількість весільних рушників принесли жителі.

Експонати Музею українського весілля - різнокольорові старовинні прикраси, різні вишиті рушники і сорочки, величезна кількість різноманітних предметів побуту жителів українських сіл. Головними родзинками серед усіх експонатів Музею українського весілля є справжнє весільне плаття, в якому в 1926 році виходила заміж жителька села Великі Будища Олена Кравченко, а також величезна старовинна скриня з приданим нареченої, в яке знаходиться 12 вишитих сорочок і 40 рушників. Основна частина колекції музею збиралася впродовж 5 років, і вона досі продовжує поповнюватися новими цікавими експонатами.

Музей українського весілляАле все-таки головною особливістю, або, так званою, родзинкою Музею українського весілля є зовсім не колекція експонатів, а унікальна можливість для кожного туриста стати свідком або учасником справжнього українського весільного обряду. Під час цього обряду всі учасники начебто переносяться в минуле, в той час, коли всі традиції та звичаї українського весілля дбайливо зберігалися і дотримувалися. Часто буває таке, що учасники цієї неймовірної інсценівки українського весілля плутають нереальність з реальністю. У кожному залі цього музею все до дрібниць відтворює обстановку побуту українського села столітньої давності.

Тут абсолютно все справжнє. Напої на столі - справжні, і їх щедро наливають і припрошують випити за щастя і здоров'я молодих. Закуски - також справжні українські страви, приготовлені за старовинними рецептами наших прабабусь. Під час екскурсії гості відчують неповторну атмосферу традиційного українського весілля, почують народні весільні пісні, спробують самогоночки, побачать народні танці, а також те, як повинні вести себе наречений і наречена, що повинні робити батьки, свідки і просто гості. Загалом, нудьгувати нікому не доведеться!

Незважаючи на такий маленький період існування, про музей вже є одне повір'я. Якщо дівчина одягне «понарошку» весільне плаття з Музею, то дуже скоро вона вийде заміж. Втім, це зовсім не дивно, оскільки абсолютно кожен експонат даного музею був свідком справжнього весілля, а то і не однієї.

Крім того, що відвідати музей в якості гостя, тут можна і побратися. Церемонію одруження проведе представник законної влади - голова місцевої сільради.

Музей українського весілляЯк відомо багатьом, весілля на Полтавщині здавна гуляється по три дні. За ці три дні проходить безліч обрядів і традицій. Організаторам всіх весільних обрядів в цьому Музеї вдалося вибрати найцікавіше, найсуттєвіше з традицій українського весілля і вкласти це все в півторагодинний сценарій дії. На жаль, більше часу виділити вони не можуть, оскільки дуже багато відвідувачів. Весільний обряд в Музеї українського весілля проводить народний ансамбль України «Берегиня».

Музей українського весілля вперше відкрив свої двері перед відвідувачами в 2008 році, і за такий короткий період часу став одним з найпопулярніших і найромантичніших музеїв України. Кожен день в село Великі Будища приїжджають гості не лише з усієї України, а й з країн ближнього і далекого зарубіжжя. Німці, японці, китайці та інші гості з різних країн світу приїжджають в Музей зі своїми перекладачами. Тут вже встигли побувати посли з різних країн світу. У Музеї українського весілля недавно відбулася Всеукраїнська конференція краєзнавців.

Враховуючи той факт, що це всього лише народний музей, варто відзначити, що він і величезна праця його творців внесли неоціненний вклад у повернення із забуття і збереження споконвічно українських народних традицій весілля.

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область

тури по україні, тури в полтаву, тури на полтавщину, визначні місця полтавщини, що побачити в полтаві, екскурсії по полтавській області, музеї на полтавщині, народний музей на полтавщині, музей українського весілля, цікава інформація про музей українського весілля, екскурсія в музей українського весілля.

witch.hand