(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

МУЗЕЙ-САДИБА ІВАНА КОТЛЯРЕВСЬКОГО В ПОЛТАВІ

Музей-садиба Котляревського

В одному з найбільш славних міст України, в місті Полтава, на його відомій Івановій горі затишно розташувалася старовинна сільська хатка, яка є зразком українських народних будинків XVIII - початок XIX століть. Поруч з цим будиночком побудований також сарай, комора, є і колодязь з журавлем. І вся ця традиційна краса українського двору оточена прекрасним тином, який оповитий яскравими квітами. Позаду цього будинку прекрасно видніється старовинний Свято-Успенський собор, який гордо височить над всією Полтавою. З іншого боку будинку можна побачити білосніжну ротонду, відразу ж за якою тече тиха річка Ворскла.

Музей-садиба КотляревськогоАле це не просто старовинна хатка, якій пощастило вціліти і зберегтися до наших днів. Насправді, це музей-садиба видатного поета нашої батьківщини, людини, якого називають одним із батьків сучасної української мови, автора знаменитої на весь світ «Енеїди» - Івана Петровича Котляревського.

Справжньому дому, в якому виріс, жив і творив цей видатний поет, на жаль, не вдалося зберегтися до наших днів. Тому на честь 200-річчя з дня народження І.П. Котляревського в Полтаві в 1969 році відновили весь меморіальний комплекс – музей-садибу імені Івана Петровича Котляревського, до якої увійшли всі перераховані вище споруди. До речі сказати, 1969 рік був оголошений ЮНЕСКО Роком Івана Котляревського.

Дуже цікавим є той факт, що будинок поета був побудований згідно з акварельним ескізом Тараса Шевченка. Всі інші елементи були повністю відтворені відповідно до спогадів сучасників цього видатного українського поета.Музей-садиба Котляревського

У цьому будинку, в якому прожило не одне покоління роду Котляревських, поет Іван Котляревський прожив усе своє життя. Йому будинок дістався у спадок від батька, а до цього будинок належав дідові поета, який свого часу служив дяком у Свято-Успенському соборі. В одній з кімнат цієї милої хатки на сволоку вирізана дата - 1705. Це рік, коли був побудований будинок, але у власність родини Котляревських він перейшов тільки в 1751 році.

Після того як Іван Петрович Котляревський отримав будинок у спадок від свого батька, він його трохи модернізував і перетворив під свої потреби і свій смак, щоб було йому тут зручно і працювати, і відпочивати. У будинку є п'ять кімнат - вітальня, світлиця, кабінет, кухня і кімната для економки. Одна з цих кімнат служила поетові одночасно спальнею і кабінетом. У цій кімнаті стояло ліжко, письмовий стіл та книжкова шафа з великою кількістю книг популярних римських і французьких авторів. Крім того в особистій невеликій бібліотеці Котляревського можна було побачити переклади на російську мову відомих творів Вальтера Скотта, Купера, Лесажа та Лафонетта, а також і безліч творінь російських письменників і поетів, популярні на той час періодичні видання («Добромисний», «Соревнователь», «Вісник Європи», «Північна бджола», «Бібліотека для читання», «Син батьківщини»). Час відпочинку Котляревський любив проводити на порозі з балюстрадою, куди він міг вийти прямо з вітальні. З балкона будинку поета відкривався дуже гарний і мальовничий вид на Ворсклу.

Музей-садиба КотляревськогоМузей-садиба КотляревськогоМузей-садиба Котляревського

Іван Петрович Котляревський вів, досить-таки, скромне життя. У невеликій вітальні стояли кілька ломберних стільчиків і стіл. Стіни прикрашали кілька картини, написаних маслом, дві картини художників фламандської школи, а також портрет самого поета. Особливою прикрасою вітальні був старовинний настінний годинник, який висів між картинами. Він мали дуже гарний і оригінальний дизайн - на його циферблаті був зображений біблійний мотив першого гріха, коли Адам і Єва вкусили плід з дерева «пізнання добра і зла». Підвіконня в будинку Котляревського прикрашали гарні квіти і глиняних горщиках.

Як вже говорилося раніше, будинок Івана Петровича Котляреского - це типова споруда українських будинків в XVIII-XIX століттях. В кабінеті поета, під стелею, вздовж всієї його довжини вирізано напис: «Створився дім цей в ім'я Отця і Сина, і Святого Духа. Амінь. Року 1705 місяця серпня 1». Це і є точна дата побудови будинку поета. Інші речі в кімнатах - це типові побутові речі того часу, які були відновлені за спогадами сучасників Котляревського.

Музей-садиба Котляревського

Після смерті великого поета Івана Котляревського, його будинок неодноразово змінював свого господаря. У 1845 році в Полтаві побував ще один видатний український поет Тарас Шевченко. Він зобразив будинок Котляревського на своєму художньому малюнку, де зобразив також річку Ворскла та Свято-Успенську церкву. Але малюнок Т. Шевченка не є єдиним художнім зображенням будинку Котляревського. В літографії художника Р. Мелліна є також малюнок будинку поета.

Реконструкцією, а вірніше створенням музею-садиби І.П. Котляревського керував відомий архітектор В.М. Тертичний. Урочисте відкриття Полтавського літературно-меморіального музею імені Івана Петровича Котляревського відбулися 28 вересня 1952 року. Працівники та екскурсоводи цього Музею в національному одязі запрошують туристів заглянути в світ великого українського поета, де можна побачити весь його архів: від різних документів до колекції рукописів і всіх видань Котляревського.

Свого часу Музей-садибу імені Івана Котляревського відвідали і такі відомі люди, як актор М.Щепкін, російський лінгвіст І. Срезневський, іторік М. Погодін, історик В. Пасік і видатні особистості.

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Сплав на байдарках Повне занурення :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область

тур в полтаву, тури на полтавщину, відпочинок в полтаві, визначні місця в полтаві, екскурсії в полтаві, екскурсія по полтаві, музеї полтави, музей-садиба івана котляревського, екскурсія в музей котляревського, музей-садиба котляревського в полтаві, цікава інформація про садибу-музей івана котляревського, дім поета котляревського в полтаві.

witch.hand