(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ "МИХАЙЛІВСЬКИЙ СОБОР"

Михайлівський Золотоверхий Собор – це назва хрестово-купольного храму з шістьма стовпами, позолоченим куполом (який дав назву собору) і трьома нефами, закладеного внуком князя Ярослава Мудрого Святополком Ізяславичем у 1108 р. Його побудували над Боричевим узвозом на схилі Старокиївської гори, що виходить до Дніпра, на честь заступника воїнів – архангела Михаїла після Святополкової перемоги над половцями. Матеріалом для будівництва послужило каміння і цегла-плінфа, які закріпили вапняно-цементним розчином за допомогою техніки «мішаного мурування». Кожна стіна храму оздоблена унікальними фресками і мозаїками, що принесли йому світову славу. Собор був освячений у 1113 році. Тут похований Святополк Ізяславич і кілька наступних князівських поколінь.

Михайлівський Золотоверхий Собор пережив не одну ворожу навалу і стихійні лиха. У 1240 він був розграбований і частково пошкоджений ордами хана Батия, які вхитрилися зняти позолочені бані. Але храм вистояв і в XІV ст. перетворився на соборний храм однойменного монастиря.

Пізніше собор піддавався неодноразовому перебудовуванню і реконструюванню. Значні зміни в зовнішньому вигляді храму з’явилися тоді, коли генерал-губернатором став Д. Голіцин: саме в цей час Варваринський боковий вівтар був прикрашений чудовим різьбленим іконостасом і великою кількістю церковного начиння. І.Мазепа прикрасив храм вишуканими та багатими формами українського (яке ще називають мазепинським або козацьким) бароко, завдяки чому храм став по-європейськи вишуканим. Сім куполів з’явилися на місці одного, навколо будівлі виросли прибудови, а стіни укріпили контрфорси. Червоне листкове золото вкрило куполи, а фасади монастиря прикрасило облицювання і орнамент, виконані київським архітектором І.Григоровичем-Барським.

1935 р. став фатальним для монастиря, бо його будівлі були по-варварськи висаджені в повітря. Причиною став проект створення урядового центру на цій території. Але вдалося врятувати частину мозаїки і фресок, які перед знищенням зняли з монастирських стін. Частини фігур святих зберігаються в Софійському соборі («Стефан і Фаддей», «Євхаристія»), мозаїка під назвою «Дмитро Солунський», фреска-сцена «Благовіщення» і фрагмент фрескового зображення Самуїла перебувають на території Третьяковської галереї та Російського музею в Санкт-Петербурзі.

Через 60 років храмові вдалося повернути колишню пишноту. У відновленні будівлі брали участь кращі митці зі всієї країни. Частина вцілілих фресок і мозаїк знову повернулась до храму. Сьогодні їх можна побачити на стінах цієї величної будівлі.

Автор Остап Українець

Статті про Київ і область > Софіївська площа :: Софія Київська :: Михайлівський Золотоверхий собор :: Фролівський монастир :: Володимирський Собор :: Урочище Феофанія :: Кирилівська церква :: Київ мажорний :: Видубицький монастир :: Іллінська церква :: Андріївська церква в Києві :: Археологічний заповідник Китаїв :: Караїмська кенаса у Києві :: Будинок з химерами :: Аскольдова могила :: Арка Дружби Народів :: Замок Річарда :: Пам’ятники Києва :: Пейзажна алея :: Миколаївський костел в Києві :: Київська фортеця :: Невідомий Київський замок :: Золоті Ворота :: Постамент Батьківщина :: Архітектура Печерську :: Фунікулер :: Київський Печерськ :: Поштова площа Києва :: Андріївський узвіз :: Маріїнський парк :: Контрактова Площа :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Пуща Водиця :: Старовинний район Києва-Поділ :: Гідропарк :: Труханів острів :: Голосіївський парк :: Парк Слави :: Музей Однієї Вулиці :: Дельфінарій Немо в Києві :: Музей Експериментаніум :: Міжнародний музей вишивки :: Музей іграшки :: Музей книги :: Художній музей :: Музей воскових фігур :: Музей води у Києві :: Музей Булгакова Київ :: Музей Тараса Шевченка :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Храмовий комплекс Буки :: Українське село :: Олександрія :: Контакти

музеї києва, цікаві місця києва, екскурсії для дітей та школярів по києву, тури в київ, екскурсія до замку, тури по києву для дітей, цікаві музеї києва, що показати дітям у києві, куди повести дитину в києві.

witch.hand