(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ВОЛИНЬ
"МЕЖИРІЦЬКИЙ МОНАСТИР-ФОРТЕЦЯ"

 У мальовничому куточку Рівненської області, поблизу від Острога, розташувалося одне невелике село - Межиріч. Знаходиться Межиріч на мисі, що утворився від злиття двох річок Світенька і Вілія. Звідси, відповідно, пішла і назва населеного пункту - Межиріч (між річками).

Як і багато інших населених пунктів Волині, Межиріч також має свою давню і цікаву історію, підтверджену збереженими і до наших днів пам'ятками. Але про це трохи пізніше ...

Межиріцький чоловічий монастир-фортецяЗаснований Межиріч був ще наприкінці XIV століття. Перші письмові згадки про це поселення з'явилися в Грамоті Великого князя Литовського Вітовта. У цьому документі підтверджується факт передачі у володіння князю Федору Острозькому місто Острог і всі прилеглі до нього землі, серед яких був і Межиріч. Археологами встановлено також той факт, що раніше на місці цього поселення було стародавнє городище, що підтверджують фрагменти оборонних земляних валів.

Є припущення, що на місці Межирича, ще до моменту його заснування, серед густого лісу на невеликому пагорбі стояв православний монастир. Після того, як ці землі були передані в маєток відомому роду князів Острозьких, стрімко почало розвиватися життя цих поселень у всіх напрямках: культурному, політичному, духовному, соціальному і т.д. Федір Острозький, як перший власник Межиріча, звів тут дерев'яний замок, але в наступному столітті його син, Василь Острозький, перебудував замок у кам'яний.

Ще в документах XVI століття Межиріч згадується як місто, а в 1605 році йому було надано Магдебурзьке право (право на самоврядування містом), після чого в центрі міста з'явилася ратуша, були встановлені торгові лавки. Щотижневою традицією стало проводити в місті торги, два рази на рік тут влаштовували грандіозні ярмарки.Межиріцький монастир-фортеця.

Перша половина XVII століття знаменувалася для міста, як період бурхливого розвитку, але вже в другій половині XVII сторіччя з початком жорстокої Визвольної війни, яка охопила практично всі землі України, в Межирічі, як і в багатьох інших українських містах, почався поступовий занепад. Початок XVIII століття став трагічним для міста - у цей період Межиріч був повністю спустошений і зруйнований, і разом з тим назавжди було зруйновано його колишню велич і статус. Але і сьогодні село Межиріч має декілька дуже цінних і величних пам'ятників того періоду.

Головною визначною пам'яткою Межирича є Свято-Троїцький чоловічий монастир-фортеця. Своїм зовнішнім виглядом монастир більше нагадує потужний і вражаючий замок, ніж тиху духовну святиню. Велична громада золочених куполів і гострокінцевих веж, що височить над мальовничою гладдю ставка, виднієще здалеку і захоплює своєю красою.

Точна дата заснування Свято-Троїцького монастиря досі ще загублена в глибоких засіках історії. Історики припускають, що монастир на цьому місці з'явився ще в домонгольський період. Але достовірних підтверджень цієї версії поки немає. У першій половині XV століття в Межирічі з'явилася перша дерев'яна церква, засновником її був князь Іван Острозький. Але простояла церква всього лише кілька років, вона була спалена. А в 1454 році на її місці побудували нову кам'яну церкву, яка простояла і до нашого часу. У зв'язку з почастішанням нападів іновірців, князі Острозькі вирішили поліпшити обороноздатність монастиря. Для цього на протязі декількох десятиліть проводилися роботи по огорожі храму земляними валами і створенню інших оборонних споруд. Так, вже в 1571 році монастир охороняли кам'яні стіни, увінчані гострими зубцями, неподалік з'явився дерев'яний міст і кам'яна башта-дзвіниця.

Межиріцький чоловічий монастирПісля того як останній представник роду Острозьких прийняв католицьку віру в 1612 році, церква і фортеця перейшли у володіння ченцям ордена францисканців, з метою створення тут монастиря. У зв'язку з цим незабаром до Свято-Троїцької церкви прибудували двоповерхові симетричні корпуси келій, на зовнішніх кутах яких були побудовані триярусні башти з бійницями з загостреними куполами.

Архітектура монастирського комплексу просто вражає симетричністю і відповідністю своїх будов, а також унікальним і гармонійним поєднанням різних стилів - давньоруського стилю, готики, бароко і ренесансу.

В ансамбль монастиря-фортеці в Межирічі входять Троїцький храм, келії, в'їзна вежа з дзвіницею і південно-східний корпус. У самому центрі Свято-Троїцького монастиря велично розташовується Троїцька церква - це п'ятибанна трьохнефна будівля. Храм виконаний у давньоруському стилі, його вікна прикрашені декораціями в готичному стилі, апсиди - ренесансним різьбленням, а барабани куполів овиває орнамент-плівка в техніці сграфіто. З боків від церкви побудовані двоповерхові симетричні келії. Храм з келіями оточений оборонною стіною з чотирма вежами по кутах. Товщина цих стін півтора метра, а висота - вісім метрів. Кутові башти оборонної стіни шестигранні, зубчасті, їх прикрашає ренесансний декор. Навпроти входу до церкви знаходиться в'їзна вежа, надбрамна церква і дзвіниця.

Межиріцькому монастирю-фортеці вдалося добре зберегти і внутрішнє оздоблення храму, інтер'єр якого оформлений в стилі бароко. Троїцька церква прикрашена великою кількістю ікон, але є серед них головна святиня цього храму - чудотворна ікона Божої Матері «Житіє подательки». Ікону князям Острозьким подарував Константинопольський патріарх, як подарунок за активний захист православної віри. Ця ікона належить до числа чудотворних ікон - на сьогоднішній день в давній книзі, що зберігається в бібліотеці, описано вже дуже багато чудес, які пов'язані безпосередньо з нею. У всіх походах князів Острозьких супроводжувала ікона Божої Матері «Житіє подательки», і вони свято вірили, що саме заступництво цього образу завжди приносило їм перемогу.чудотворна ікона Божої Матері «Житіє подательки».

У 1866 році Межиріцький Свято-Троїцький чоловічий монастир був знову переданий православній церкві. В якості подарунка для монастиря, імператриця Марія Федорівна прикрасила ікону срібною оправою зі смарагдами. На той час ікона вже 100 років як була освячена згідно католицьким обрядам.

Крім цієї ікони, Троїцьку церкву монастиря прикрашають ще дві досить цікаві ікони: Ікона Преподобного Антонія Великого (основоположник чернечого життя в Єгипті), написана ще в XVIII ст., а також Ікона Святого князя Феодора Острозького (найповажніший чоловік на Волині, завдяки заслугам і старанням якого, Волинь була певний час культурним центром країни, основоположник Межирічського монастиря і простий чернець Києво-Печерської лаври).

Поруч з монастирем раніше розташовувався палац князів Острозьких, але від нього сьогодні залишилася тільки величезна піч для обігріву вартових. Всі інші будівлі були зруйновані численними війнами. Для мешканців Межирічського монастиря піч була також кузнею. Сьогодні - це гігантський «ренесансний камін», який для туристів є цікавою пам'яткою села, а для місцевих жителів - зручним місцем для приготування шашликів.

Якимось дивом, Свято-Троїцькому чоловічому монастирю вдалося вціліти від постійних татаро-турецьких навал, козацько-польських воєн. До того ж, під час Великої Вітчизняної війни священна обитель захистила місцевих жителів від фашистських окупантів.

З приходом радянської влади життєдіяльність Межирічського монастиря на деякий час припинилася. Лише в 1991 році, чернечому життю знову дозволили відновитися. Сьогодні в цьому монастирі живуть 20 монахів.

Відвідати Свято-Троїцький храм і вклонитися чудотворній іконі може кожен бажаючий. Головне приїхати сюди попередньо підготовленими: до церкви можуть не пустити, якщо чоловік у штанях вище колін, а жінка не в спідниці і не покрила голову. Ці правила ченці дотримуються в строгому порядку. Але тут вільно можна прогулятися по території монастиря, намилуватися його чарівними, яскравими, красивими, доглянутими квітниками. На території Свято-Троїцького монастиря працює іконна лавка, проскурня, свічкова майстерня, готель для паломників.

Автор Марина Мельниченко

Статті про Волинь > Тури на Волинь :: Стаття про Волинську область :: Озеро Світязь :: Оконські джерела :: Українська Швейцарія :: Воротнів :: Шацькі озера :: Шацький національний природний парк :: Замок Любарта :: Зимненський Святогірський монастир :: Оборонна вежа Чарторийських :: Музей Лесі Українки :: Петропавлівський костьол у Луцьку :: Олицький замок :: Збаражський замок :: Підгорецький замок :: Будинок скульптора Голованя :: Лютеранська кірха :: Дубенський замок :: Дубенський форт :: Корець :: Кременець.Фортеця на Замковій горі :: Меджибожський замок :: Козацькі могили :: Межиріцький монастир-фортеця :: Свято-Троїцький кафедральний собор :: Музей Волинської ікони :: Покровська церква в Луцьку :: Володимир-Волинський :: Успенський собор у Володимир-Волинському :: Тунель кохання :: Острог-місто-історія

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури по волині, тури на волинь, монастирі на волині, межирічський монастир, монастир в селі Межиріч, свято-троїцький чоловічий монастир у селі межиріч, історія межирічського монастиря, поїздка до межирічського свято-троїцького чоловічого монастиря,  храми та монастирі на волині, чудотворна межирічська ікона божої матері, тури по україні, волинь тур, тури на шацькі озера, екскурсії по волині і волинській області, тур по волині на вихідні, поїздка в україну, поїздка на волинь, що побачити на волині, цікаві тури по волині, тур по луцьку, тур по волині для іноземців, відпочинок на волині, де відпочити на волині, тури вихідного дня на волинь.

witch.hand