(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ВОЛИНЬ
"МЕДЖИБОЖСЬКИЙ ЗАМОК"

Меджибіж - це найяскравіша перлина історичної землі Волинь і нинішньої Хмельницької області. Селище розташовується в 25 км на схід від обласного центру, на лівому березі річки Південний Буг, саме в тому місці, де річка зливається зі своїм притоком - Божком. Географічне розташування селища і визначило його назву - Меджибіж.Меджибіж, тури і поїздки до Меджибожського замку

Перші письмові згадки про Меджибіж датуються 1146 роком, з'явилися вони у відомому Іпатіївському літописі. У той час Меджибіж якраз був переданий у володіння Святославу Всеволодовичу. Багатовікове існування цього селища пов'язано з величезним значенням цього населеного пункту в різні періоди історії країни, у свою чергу історія самого Меджибожа дуже насичена подіями, особливо військовими.

За весь період свого існування Меджибіж неодноразово змінював своїх власників: князь Київської Русі, монголо-татари, литовські князі, польська шляхта, турки, Російська імперія. Під час правління Святослава Всеволодовича Меджибіж був великим містом і, за тодішніми визначеннями, перевищував навіть Київ. Місто багато разів потрапляло у пік військових дій козацько-турецьких воєн в XVII ст., вперіод Визвольної війни Меджибіж був важливим стратегічним об'єктом, пізніше він зазнав величезних втрат від повстання місцевого населення проти свавілля та гніту польської шляхти, а в 1831 році став одним з головних вогнищ відомого і масштабного польського повстання.

Така важка і водночас цікава, насичена безліччю захоплюючих подій історія Меджибожа не є випадковістю, основна роль у приреченні такої історії відноситься до архітектурного пам'ятника, який зберігся і до нашого часу - величний замок.

Меджибожський замок, краєзнавчий музей в МеджибожіНа підставі розкопок у Меджибожі і знайдених атрибутів давньоруських поселень, залишків кам'яної цитаделі і земляних валів, поховання, датовані XIII ст., існує припущення, що на місці сьогоднішнього замку в часи Київської Русі була зведена схожа оборонна споруда, яку було зруйнован омонголо-татарською навалою . Визначити точну дату будівництва цитаделі поки щонікому не вдалося. На території замкового двору на глибині 11 метрів і було знайдено ядро ??цього форпосту. А вже в ті часи на території Меджибожської фортеці існувала церква.

У 1516 році з'являються перші письмові згадки про Меджибожський замок. Припускається, що замок був зведений на місці зруйнованої монголо-татарами фортеці. Польський князь Микола Синявський, в чиє володіння на той час входив Меджибіж, зайнявся в 1540 році реконструкцією замку, в ході якої була створена нова потужна система укріплень, що збереглася і до сьогоднішнього дня. Після реконструкції князь влаштував у Меджибожському замку свою резиденцію і палац. Зовнішній вигляд замку істотно змінився - його прикрасили білокам'яні віконниці і портали, ренесансна аркатура на фасаді, фігурна аттика.

Період польсько-турецьких воєн виявився найбільш насиченим в історії замку: менше року Меджибіж перебував у владі одних власників та переходив до іншого - до турків, поляків, козаків. І так тривало протягом 30 років. Тільки після Карловицької домовленості Меджибізький замок став частиною Польщі, володів ним знатний рід польських магнатів - князі Чарторийські.Меджибожський замок

За активну участь князя Августа Чарторийського у польському повстанні в 1831 році у нього конфіскували все майно роду. Меджибожський замок став центром простою кінних частин російської армії. В цей же час костел на території замку переосвятили в православну церкву.

Меджибізький замок в 1848 році був переданий військовому відомству Російської імперії. У цей період замок і всі його внутрішні споруди зазнали ряд радикальних змін, завдяки яким ренесансна оборонна фортеця перетворилася на величезний білосніжний палац у популярному на той час стилі романтизму.

З приходом радянської влади і до початку 1930-х років Меджибожський замок, як і багато інших історичних та архітектурних пам'яток, використовувався для розміщення різних військових підрозділів. Трохи пізніше для нього обрали оригінальне і абсолютно не романтичне призначення: в Меджибожському замку розмістили маслозавод, а це, у свою чергу, завдало колосальної шкоди давній споруді. Але після важких випробувань Другої світової війни, найгірше, що було в історії існування Меджибожського замку - це дозвіл місцевої влади жителям Меджибожа розбирати будівлю на будівельний матеріал для використання його в «потрібних» господарських цілях - зведення окремих садиб і сільради. Поступово місцеві жителі перетворювали чудову історичну спадщину на руїни.Меджибіж і його замок

Тільки після того як в 1967 році Меджибожський замок постав перед групою фахівців інституту «Укрпроектреставрація», яка почала проводити тут дослідження місцевих пам'яток, болісні руйнування фортеці припинилися. З тих пір на території Меджибожського замку почали проводитися реставраційні та дослідницькі роботи, які тривають і досі. За ці роки був проведений комплекс робіт з укріплення стін фортеці, частково відреставровані й досліджені п'ятикутна башта, церква, адміністративний, каретний, східний корпуси.

У 2001 році Меджибожському замку офіційно було присвоєно статус історико-культурного заповідника державного значення. У службових приміщеннях фортеці зараз відкрито краєзнавчий музей. З 2004 року щорічною традицією став Всеукраїнський історичний фестиваль «Стародавній Меджибіж». Фестиваль у МеджибожіПід час проведення фестивалю Меджибізький замок просто переповнений глядачами, туристами, лучниками, лицарями, принцесами та різними міфічними героями. З усієї України сюди приїжджають реконструктори історичних подій для участі в різних конкурсах костюмів та менестрелів (середньовічних музикантів і співаків), стрілецьких турнірах, боях.

Не дивлячись на те, що Меджибізький замок відновити повністю ще не вдалося, своєю чудовою красою, гордою величчю, величезним історичним минулим він продовжує справляти сильне враження на людей і залучати з кожним роком до себе більше туристів.

Автор Марина Мельниченко

Статті про Волинь > Тури на Волинь :: Стаття про Волинську область :: Озеро Світязь :: Оконські джерела :: Українська Швейцарія :: Воротнів :: Шацькі озера :: Шацький національний природний парк :: Замок Любарта :: Зимненський Святогірський монастир :: Оборонна вежа Чарторийських :: Музей Лесі Українки :: Петропавлівський костьол у Луцьку :: Олицький замок :: Збаражський замок :: Підгорецький замок :: Будинок скульптора Голованя :: Лютеранська кірха :: Дубенський замок :: Дубенський форт :: Корець :: Кременець.Фортеця на Замковій горі :: Меджибожський замок :: Козацькі могили :: Межиріцький монастир-фортеця :: Свято-Троїцький кафедральний собор :: Музей Волинської ікони :: Покровська церква в Луцьку :: Володимир-Волинський :: Успенський собор у Володимир-Волинському :: Тунель кохання :: Острог-місто-історія

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури по україні, екскурсії по україні, Меджибіж відпочинок, екскурсії до меджибожа, меджибожський замок, цікава інформація про меджибожський замок, історія меджибожського замка, поїздка до Меджибожа, тури в меджибіж з києва, екскурсії до меджибожського замку.

witch.hand