(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 


Корисна інформація для відпочинку в Чорногорії


 

Магазини
Магазини в Чорногорії відкриті щодня з 08:00 до 20:00. У туристичних центрах відкриті як правило до 22:00. З 13-00 до 17-00 - перерва на обід. Деякі магазини працюють навіть по неділях. Скрізь є магазини, що працюють цілодобово.

Серби і чорногорці трохи говорять по-англійськи і по-російськи, проте перед поїздкою слід вивчити кілька сербських слів - це допоможе вам швидко знайти спільну мову з місцевими жителями.

Варто подивитися
Кількість визначних пам'яток Чорногорії підкорить навіть досвідчених туристів. Потрібно відзначити, що окрім історичних і культурних цінностей, які на диво були добре збережені, ця країна може похвалитися на дивобагатою природою. Державна влада оберігає не тільки стародавні замки і церкви, але й природні цінності (ліси, каньйони, ріки), якими багаті ці землі. Чорногорія стоїть на рівні з багатьма країнами Європи за кількістю і розмірами своїх Національних парків. Тут Ви побачите як тісно переплітаються природа, історія, і сучасність. Порівнюючи з іншими європейськими країнами, на території настільки маленької країни зосереджені тисячі пам'яток: пам'ятники архітектури, шедеври образотворчого мистецтва, прекрасні творіння народної творчості. Всі архітектурні комплекси Чорногорії представляють величезну цінність для історії та приманюють туристів зі всієї Європи. Значна кількість пам'яток архітектури знаходяться під пильною увагою ЮНЕСКО. З кожним роком їх кількість зростає, а це означає, що мандрівникові тут є на що подивитися!

Країна всіляко підтримує не тільки свої архітектурні пам'ятки, а й розвиває народну творчість, місцеві жителі бережуть свої традиції, різноманітні предмети побуту і духовну спадщину своїх предків. Чорногорія - справжня знахідка для любителів етнографії. Вам дуже сподобається можливість не тільки подивитися, але й взяти участь в народних гуляннях, ознайомитися з місцевим фольклором, звичаями і творіннями ремісників, що можуть стати відмінним доповненням до колекції закордонних сувенірів будь-якого мандрівника. Культура способу життя чорногорців є демонстрацією поваги до давніх традицій країни. В Чорногорії щорічно проводятьсявсілякі карнавали і фестивалі, які відкриті для всіх охочих взяти в них участь.

Однією з найпопулярніших серед туристів визначною пам'яткою вважаються Червона скеля і Бера - карст. Найвідомішою пам'яткою періоду середньовіччя є соборна церква Святого Тріпуна в Которі, Цетіньскій монастир і Півский монастир. Також важливим надбанням історії є монастир Савіна.

У Чорногорії знаходиться найкрасивіший Музей римської мозаїки в венеціанській фортеці Castello (XVI ст.). Там можна побачити зразки робіт, що відносяться до III ст. до нашої ери. Побачити безліч старовинних ікон можна в храмах і церквах Петровац.

Серед православних святинь особливу увагу надайте монастирю Острог (XVII ст.). Тут зберігаються мощі творця монастиря - святого Василя Острозького. Цей монастир і до сьогодні залишається діючим.

Визвольні рухи від влади іноземців в різні періоди залишили свій відбиток не тільки в історії країни, але і в її архітектурі. Так, наприклад, «ісламський» період в Чорногорії ознаменований сплеском будівництва мечетей і лазень, які добре збереглися і до цього дня. Також відбитком в архітектурі Чорногорії цього періоду залишилися численні фортеці, серед яких Лесендро на Скадарском озері і Мамула в Бококоторськой бухті. Вони вважаються найбільш збереженими.

Природа Чорногорії залишається все так само неповторною і чарівною, про це свідчать Національні парки: Дурмітор, Біоградска гора, Ловчен і Скадарське озеро. Турбота про природну спадщину демонструє своє відображення в розвитку заповідної справи. Площа рекреаційних зон становить близько 9% території країни.

Культурна столиця Чорногорії - місто Цетіне, який є справжнім музеєм під відкритим небом. У Цетіне знаходиться найбільша кількість архітектурних пам'яток Чорногорії, особливе місце серед них займає - Цетіньскій монастир.

Побувавши в Которі, Ви зможете перенестися в справжнє середньовіччя. З властивими цьому періоду вузькими звивистими вуличками і масивними стінами фортець, Ви опинитеся в місті, що підноситься над морем. Свою цікаву, більш ніж двовікову історію, зможе Вам продемонструвати Белград.

І ще одна цікава деталь. З Чорногорії цілком доступна одноденна безвізова поїздка до Італії. Наприклад, із міста Бар ходять пороми в італійський - Барі.

Значне місце тут займає не тільки екотуризм, але й місця для гірськолижного відпочинку. Гірський масив Проклетіе порадує любителів лиж не тільки взимку, але і влітку. Практично всі місця тут ще незвідані, але дуже привабливі. П'ятдесят вершин не менше двох тисяч метрів кожна - над цим варто замислитися! Для сноубордистів можна порекомендувати відомий лижний центр - Бьеласіца-Езеріне.

Пляжі
290 км складає загальна протяжність пляжів Чорногорії. Тут кожен відпочиваючий знайде пляж по своєму бажанню - піщані, їх тут найбільша кількість, галькові, розмаїття її варіює від найдрібніших до великих каменів. Основна частина піщаних пляжів розташована на півдні країни (Бечичи), а ось відомі курорти Будва і Сутоморе славляться своїми гальковими прибережними територіями. Відмінні можливості для дайвінгу Вам відкриються на півночі Чорногорії, серед скелястих берегів цих територій не скрізь Ви матимете змогу поплавати. Більшість пляжів Чорногорії належать державі, а вхід на них платний. Найчастіше готелі мають власні пляжі чи зони відпочинку на воді, плата за користування якими включена у вартість номера. Багато пляжів удостоєні Блакитного прапора ЮНЕСКО за екологічну чистоту.

Слава пляжів Чорногорії також відноситься до найбільшого в Європі нудистського пляжу Ада Бояна, що розташований поблизу Ульцина. Нудистських пляжів в країні більш ніж достатньо, але і в громадських місцях на воді нерідко можна зустріти напіводягнених або повністю роздягнених представників обох статей. У тому випадку, якщо ви опинилися на нудистському пляжі, не варто залишатися одягненим;). Якщо роздягтися повністю вам не дозволяють моральні принципи - краще віддалиться, так як нудисти вважають ознакою поганого тону перебування одягнених людей на їх «території».

Список пляжів, яким присвоєно Блакитний прапор ЮНЕСКО за екологічну чистоту:

 • Tropicana - Ulcinj
 • Paradiso - Бар
 • Mogren I - Будва
 • Ocaso - Будва
 • Sveti Toma - Будва
 • Plavi horizonti - Тіват
 • Kalardovo - Тіват
 • Porto-Герцег-Нові
 • Dobrec - Герцег-Нові
 • Cubalibre - Герцег-Нові

Кухня
Чорногорія може похвалитися великою кількістю різноманітних овочів, м'яса і спецій, і звичайно ж необійтися без різноманітних страв з морепродуктів: рибни й гуляш з різних сортів риби. Ви зможете спробувати копчену уклейку, яка ловиться в Скадарскому озері. Її готують на жаровні і подають з червоним високоякісним сухим вином "Вранац". Національний спиртний напій - лозовач, виноградний самогон, вироблюваний з кращих сортів винограду. До виноградного самогону зазвичай подають кращу шинку, яка проводитиметься в Негуша - маленьке містечко поруч із Цетіньє. Крім свинини чорногорці люблять і чудово готують баранину.

Трапляються настоянки на полині - «Паліновача», на інших лікарських травах - «Траваріца», на горіхах «Ореховача». Також як сувенір з Чорногорії поширена «Сливовиця» - горілка із слив, «Ябуковач» - з яблук та ін. Серед алкогольних напоїв варто відзначити: лозовач, сливовиця - ракія зі слив, кайсіевача - ракія з абрикос, високоякісні чорногорські вина - "Крстач" (біле вино) і "Вранац" (червоне вино).

Пршут - традиційний копчений окіст: його коптять на вугіллі, а потім довго в'ялять на вітрі. М'ясо стає дуже ароматним і майже прозорим на зрізі. Можна купити і шматочок на вагу і цілу свинячу ногу - скільки ви готові з'їсти або взяти з собою.

Сувеніри
З сувенірів варто придивитися до надзвичайної краси домотканих скатертин прикрашених національними малюнками.

Варто відзначити непогані місцеві вина. Кращим червоним вважається «Вранац»: це досить терпке сухе або напівсухе, воно виготовляється з поєднання трьох сортів місцевого винограду. Краще біле - «Крстач». Фруктова горілка - ракія. Місцева виноградна горілка називається «Крунак» або «Лоза», вона продається і в звичайних упаковках і в різноманітних маленьких сувенірних пляшечках; на ринках можна купити якісний «домашній» варіант - «домачу».

Головний сувенір Чорногорії - «капа» - кругла шапочка з червоним верхом (чорна окантовка - це скорбота за втратою величі Сербії, червона верхівка - колір пролитої крові, а п'ять золотих смуг - це п'ять сотень років ярма). Їх можна зустріти і в Чорногорії, і в Сербії, і в Хорватії.

Ще один традиційний сувенір - різноманітні керамічні вироби чудових форм і забарвлень (чашки, ложки, тарілки, цілі сервізи, глечики) з написом «Montenegro».

Так як Чорногорія православна країна, тут можна придбати ікони та інші предмети релігійного культу.

Частково сувеніром може стати поповненнякомусь або навіть власного гардеробу речами італійських модельєрів. Чорногорія близько до Італії: туди часто звозять залишки колекцій для розпродажів, так що в місцевих бутіках можна добре і недорого одягнутися.

Свята в Чорногорії:

 • 1 і 2 січня - Новий рік.
 • 6 і 7 січня - православне Різдво.
 • 27 квітня - День Державності.
 • Квітень-травень - православний Великдень.
 • 1-2 травня - День праці.
 • 9 травня - День Перемоги.
 • 4 липня - День партизана.
 • 7 липня (у Сербії), 13 липня (у Чорногорії) - День повстання.
 • 29-30 листопада - Дні республіки.

witch.hand