(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

     КОЛОМИЙСЬКИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА ГУЦУЛЬЩИНИ І ПОКУТТЯ

Коломийський музей

Відомий колоритний музей колоритного гуцульського краю вперше відкрив свої двері для відвідувачів у 1926 році. Повна назва цього музею звучить наступним чином – «Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського». Розташований Коломийський музей в серці міста Коломия, в будівлі колишнього Народного дому, який був побудований на власні кошти місцевої громадськості.

Коломийський музейКолекції Коломийського музею народного мистецтва нараховують близько 50000 експонатів, які є яскравим представленням всіх видів традиційного народного мистецтва покутян і гуцулів в період з XVII століття і до нашого часу. Але разом з тим в стінах Музею зберігаються і більш давні експонати, які являються прекрасними, рідкісними і дуже цінними предметами древньої землеробної культури, яка в історичній та археологічній науках відома під назвою «трипільська». Трипільська культура на теренах нинішньої України існувала в IV-III тисячоліттях до нашої ери. Автори основної частини колекційних збережень Коломийського музею народного мистецтва – покутяни, які заселяли територію між річками Черемош, Дністер і Прут, а також гуцули, територія яких займала майже всю високогірну частину українських Карпат Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей.

Коротка історична довідка Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського.

Процес створення і зібрання колекцій в Коломийському музею народного мистецтва проходив в досить складних умовах, які були викликані постійними історичними протистояннями в той час, коли Галичина відносилась до володінь імперської родини австрійської династії Габсбургів. Відкриття Музею і наповнення його основною частиною колекційних збірок супроводжувалось споконвічним утиском і невдоволенням зі сторони Речі Посполитої (1935 р.).

Коломийський музейОднак, не дивлячись на всі політичні перепони того часу, стримати процес самовираження українського народу, що проживав на Галичині, і відновлення його статусу на рівні європейських народностей було просто неможливо. Завдяки окремим громадським діячам, особливо Володимирові та Йосафатові Кобринським, був розпочатий шлях до розвитку музейної справи на території Галичини, яка дуже скоро стала справою загальнонаціонального рівня. В цей же час був створений Союз українських музеїв Речі Посполитої. Відтоді українські музеї, що були членами вищезазначеного Союзу, почали проводити та організовувати професійні з’їзди та наукові конференції, започатковувати просвітницьку діяльність серед простого населення регіону. Цим самим вони визначали основні цілі та напрямки своєї діяльності.

Звісно, ця відкрита активність Музею, його засновників та працівників неабияк почала дратувати спочатку польську владу, а згодом і радянську. Польська влада декілька разів закривала цю проукраїнську установу, радянська, в свою чергу, активно займалась проведенням найрізноманітніших «перевірок» з ціллю пошуку причини для знищення українських історичних пам’яток. Крім того, безупинно проводилось цькування і переслідування працівників Музею, які, на думку радянських чиновників, являлись потенційними «українськими буржуазними націоналістами».

В 1945 році Коломийський музей народного мистецтва був офіційно переведений до системи комітету у справах мистецтва при Раді Народних Комісарів УРСР. Установу було перейменовано в «Державний музей народного мистецтва Гуцульщини». Радянська влада швидко укріплювала свої позиції, і в цьому ж 1945 році вона офіційно конфіскувала сфрагістичну колекцію музею, в яку входило майже 500 раритетних  штампів і печаток з періоду національно-визвольних протистоянь  1918-1919 років, унікальну бібліотечну колекцію, яка мала близько 10000 рідкісних старовинних друкованих видань) і колекцію зброї, інших історичних документів, які були визнані «непрофільними і політично-шкідливими експонатами».

Не дивлячись на всі ці перепони і завдяки наполегливості та зусиллям працівників і директору Музею Володимиру Кобринському, величезній частині експонатів вдалося врятуватися. На сьогоднішній день всі збережені з того часу експонати знаходяться у 18-ти залах Коломийского музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття. Загальна площа музею становить майже 1000 кв.м. Всі колекційні збірки Музею розділені за видами народного мистецтва, спираючись на монографічні та історико-хронологічні принципи. Зокрема, в Коломийському музеї знаходяться наступні колекційні збірки: художня обробка шкіри та металу, художня обробка дерева (випалювання, інкрустація, різьба), килимарство, декоративне ткання, гончарство, одяг, вишивки та інші. Такий принцип формування колекцій експонатів і розміщення їх в музеї дає змогу відстежити художні стильові особливості народного мистецтва Гуцульщини та Покуття, етапи його розвитку, крім того виникає можливість побачити нові принципи трактування традиційності. В цьому питанні дуже важливу роль займає виставкова діяльність Коломийського музею.

Починаючи з 2000 року в Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття відкрита постійно діюча виставка сакрального мистецтва, на якій можна побачити прекрасні та унікальні твори іконопису і народних образів. Гармонійним доповненням основних експонатів цієї виставки являються твори дерев’яної сакральної пластики.

З 2002 року в цьому ж Музеї почала працювати, також на постійній основі, кімната видатного письменника і громадсько-політичного діяча Андрія Чайковського, чия письменницька та політична діяльність була суворо заборонена в часи радянської влади.

Через декілька років після цього, наприкінці 2006 року, Коломийський музей поповнився ще однією збіркою експонатів, які сформували цілий відділ, - традиційні меблі жителів Карпат.  В 2008 році в Музеї з’явилася колекція мистецької спадщини українських художників-живописців.

Коломийський музейКоломийський музейКоломийський музей

Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського складається із трьох основних відділів, які функціонують на правах окремих музеїв.

Першим в цю структуру увійшов у 1970 році Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини. Він був заснований на основі приватної колекції талановитого художника, мистецтвознавця, етнографа та скульптора Євгена Сагайдачного. В 1987 році до структури Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття увійшов Музей Писанки, який був відкритий спочатку в церкві Благовіщення, що сама по собі являється архітектурною пам’яткою, яка була побудована в XVI столітті. Музей Писанка – єдиний у своєму роді музей, аналогів якому немає у всьому світі. Його музейна колекція зображує життєдайну силу писанки, багатство її орнаментів і неповторну красу, а також звичаї та обряди, що нерозривно пов’язані з цим атрибутом православної Пасхи. У 2000 році Музей Писанки отримав власну будівлю, досить унікальну за своїм архітектурним стилем. Споруда являє собою 13-метрову яйце-писанку, що одночасно ж своєрідною і досить оригінальною рекламою музею. В колекційній збірці Музею знаходяться писанки не лише з усіх областей України, а й з багатьох країн світу (Польща, Канада, Словаччина, Чехія, Білорусія, Румунія, Франція, США, Індія, Пакистан, Шрі-Ланка, Алжир, Єгипет та Китай).

В 2007 році до основного Коломийського музею був приєднаний Яремчанський музей етнографії та екології Карпатського краю. Раніше це був Музей партизанської слави та визвольних змагань.

Діяльність Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття направлена на закріплення в свідомості населення всієї суті, важливості і необхідності збереження традиційної народної культури, яка є вагомою частиною загальносвітової спадщини всього людства. Це, в свою чергу, є прекрасним засобом для єднання різних культур і народів, серед яких традиційне народне мистецтво Гуцульщини та Покуття займає своє власне і досить цікаве місце. 

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

Статті про Коломию; екскурсійні тури в Коломию; музей писанки в Коломиї; екскурсійні програми Коломиї; тури закарпаття; видатні місця Коломиї; пам’ятки культури в Коломиї, коломийський музей народного мистецтва гуцульщини та покуття, коломийський музей, екскурсія до коломийського музею, цікава інформація про коломийський мзей народного мистецтва.

witch.hand