(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ "КИЇВСЬКА ФОРТЕЦЯ"

Київська, або Нова Печерська фортеця – одна з найважливіших історико-архітектурних пам’яток 18 ст., які збереглися у місті Києві. Основна маса споруд знаходиться на території київського Головного військового клінічного госпіталю.

Музей, розташований у фортеці, на сьогодні – єдина в Україні пам’ятка фортифікаційного мистецтва того періоду, а заразом – найбільша у світі кам’яно-земляна фортеця. У всякому разі з тих, які збереглися до наших днів. Всі башти, земляні вали і капоніри є об’єктами екскурсійного показу, а частина з них музеєфікована.

Комплекс оборонних споруд фортеці формувався близько 15 століть – окрім валів та оборонних мурів Києва, до музею входить Києво-Печерська Лавра, завод Арсенал і музей історії Великої Вітчизняної війни. Насправді будівництво фортеці почалося ще в 5-6 ст., коли на Старокиївській горі було зведено городище. Спершу це було звичайне укріплення з ровів, валів та частоколів. Згодом, з розвитком міста, фортеця теж розросталась. Укріплення дещо занепали після монгольської навали, а після переходу території України під владу Польщі на Хоревиці зводиться новий (т.зв. Литовський замок). Останні прибудови було зведено вже за часів Російської імперії – від Хрещатика до Печерська, притому печерський район постійно розбудовувався. В 1679 році козаки за наказом Самойловича сполучили всі частини київських укріплень, об’єднавши нарешті окремі райони в Київську фортецю. Окрім того, свій внесок у розбудову вклали Іван Мазепа (Печерська цитадель) і Опперман (поєднане з цитаделлю Звіринецьке укріплення). На початок 20 ст. фортеця складалася з цитаделі і двох укріплених крил – Васильківського і Госпітального, доповнених вежами і казармами.

Зараз у фортеці міститься музей під охороною держави, більшість споруд якого, втім, під загрозою руйнації. Головно через те, що біля укріплень проводиться будівництво, а частину споруд займають підприємства.

Найдавніша пам’ятка, яка належить ще до середньовічного фортифікаційного типу – оборонні мури з вежами довкола Верхньої лаври, а от укріплення (Васильківське і Госпітальне) – дещо пізніші. Оборонні казарми та вали на Печерську є одним з небагатьох втілень російської фортифікаційної школи, яка свого часу займала провідну позицію в світі. Лисогірське укріплення, натомість, демонструє особливості фортифікації періоду нарізної артилерії, тож, як бачимо, кожна частина укріплень є по-своєму унікальною і цікавою для відвідувачів, даючи можливість у повному обсязі оцінити фортифікаційне мистецтво на кожному етапі його розвитку.

Окрім того, в експозиції представлено найбільшу кількість військово-історичних мініатюр.

Музей працює з 10:00 по 17:00 (остання екскурсійна група - 16-30), вихідний - понеділок. Вхідний квиток коштує 14грн., екскурсія - 10грн. Вхід на територію - вільний, а ось огляд музейних частин з експозицією допускається лише в складі групи (яка може складатись і лише з одного відвідувача).

Автор Остап Українец

Статті про Київ і область > Софіївська площа :: Софія Київська :: Михайлівський Золотоверхий собор :: Фролівський монастир :: Володимирський Собор :: Урочище Феофанія :: Кирилівська церква :: Київ мажорний :: Видубицький монастир :: Іллінська церква :: Андріївська церква в Києві :: Археологічний заповідник Китаїв :: Караїмська кенаса у Києві :: Будинок з химерами :: Аскольдова могила :: Арка Дружби Народів :: Замок Річарда :: Пам’ятники Києва :: Пейзажна алея :: Миколаївський костел в Києві :: Київська фортеця :: Невідомий Київський замок :: Золоті Ворота :: Постамент Батьківщина :: Архітектура Печерську :: Фунікулер :: Київський Печерськ :: Поштова площа Києва :: Андріївський узвіз :: Маріїнський парк :: Контрактова Площа :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Пуща Водиця :: Старовинний район Києва-Поділ :: Гідропарк :: Труханів острів :: Голосіївський парк :: Парк Слави :: Музей Однієї Вулиці :: Дельфінарій Немо в Києві :: Музей Експериментаніум :: Міжнародний музей вишивки :: Музей іграшки :: Музей книги :: Художній музей :: Музей воскових фігур :: Музей води у Києві :: Музей Булгакова Київ :: Музей Тараса Шевченка :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Храмовий комплекс Буки :: Українське село :: Олександрія :: Контакти

музеї києва, цікаві місця києва, екскурсії для дітей та школярів по києву, тури в київ, екскурсія до замку, тури по києву для дітей, цікаві музеї києва, що показати дітям у києві, куди повести дитину в києві.

witch.hand