(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ: "УРОЧИЩЕ ФЕОФАНІЯ"

 Біля відомого Пирогово розкинулося урочище Феофанія, яка з 1471року згадується як Лазаревщина. За однією з версій таке ім'я урочищу дав чернець-пасічник, чиї пасіки перебували там у давні часи. Потім стало згадуватися як хутір Лазарівка, а потім, у 17-18 столітті згадується як Шархавщіна. У 1802 році Лазаревщина була віддана під крило володінь Михайлівского Золотоверхого. Тоді єпископ-настоятель Феофан Шиянов став споруджувати там храм на честь архангела Михаїла. Церква була побудована на протязі року. Власне, сучасна назва урочища стала такою з 1803року з благословення митрополита Гавриїла.

Різні часи знала обитель, але так чи інакше, нові споруди продовжували виникати. Вже до початку 20-го століття було споруджено три церкви і каплички над джерелами святої води. І ось в 1904 році за проектом Євгена Єрмакова почав будуватися головний храм скит, який був названий на честь святого великомученика Пантелеймона. Освятили його у 1914 році, після чого буквально через рік Феофанія відокремилася і стала самостійною чоловічий обителлю.

У воєнні роки (з 1941 року) храм був під обстрілом. А після війни з усією обителлю він був відданий Академії наук, яка переробила культові споруди в наукові лабораторії. У 1972 році урочище було заявлено парком-пам'яткою. Скалічену споруду собору було повернуто під крило церкви тільки 20 травня 1990р, і тут же починаються відновні роботи, в тому числі відновлюються джерела зі святою водою, що вважається цілющою. З 1992 року урочище стає парком-пам'яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, підлеглого Державному заповідному господарству "Феофанія" Національної академії наук України.

У 1993 році Феофанія стає скитом Покровського жіночого монастиря. Архієрейським чином, вперше за час існування, Пантелеймонскій собор був освітлений 30 серпня 1998, після чого на честь цієї події на території Феофанії будується Благовіщенський храм.

Тільки з 2003 року Феофанія починає облаштовуватися як зона відпочинку для городян, облицьовується берег біля ставків, будуються альтанки, фонтани, прокладаються мощені доріжки, налагоджується водопостачання, робиться все для того, щоб Феофанія розкрила свої простори для бажаючих відпочити від міської суєти та одвічних турбот.

Тим не менш, в мирні часи, від започаткування і до цього дня, урочище визнається священним місцем усіма, хто побував там. Сама атмосфера Феофанії умиротворює і налаштовує на милостивий лад. Краса пейзажу й архітектури тут сплетена воєдино, і це робить пустинь одним з дорогих серцю містечок для багатьох киян і гостей міста. До джерела «Сльози Божої Матері» приходять набирати воду з усього Києва, а не тільки з довколишнього масиву Теремки (вона має злегка солоний смак). Зовсім неподалік від «Сліз Божої Матері» протікає й інше джерело, літня температура якого не перевищує +8 градусів, а зимова складає +4. У старому лісі урочища дихається легко і вільно, стан умиротворення наповнює душі всіх людей. Навесні квітучі сади дарують відчуття свята, відзеркадюючи свої пишні квіткові наряди у воді численних озер розташованих ланцюжком. Каскади водоспадів радують око і наповнюють слух веселою піснею води. Влітку дзижчання бджіл нагадує про колишню Лазаревщину, коли вона ще не знала війни. Урочище створене для віри і заспокоєння, несе крізь роки свою чарівність - неповторну, просту, і повертатися сюди хочеться знову й знову.

Автор Хоростовська Наталія (Aranrut)

Статті про Київ і область > Софіївська площа :: Софія Київська :: Михайлівський Золотоверхий собор :: Фролівський монастир :: Володимирський Собор :: Урочище Феофанія :: Кирилівська церква :: Києво-Печерська Лавра :: Видубицький монастир :: Іллінська церква :: Андріївська церква в Києві :: Археологічний заповідник Китаїв :: Караїмська кенаса у Києві :: Будинок з химерами :: Аскольдова могила :: Арка Дружби Народів :: Замок Річарда :: Пам’ятники Києва :: Пейзажна алея :: Миколаївський костел в Києві :: Київська фортеця :: Невідомий Київський замок :: Золоті Ворота :: Постамент Батьківщина :: Архітектура Печерську :: Фунікулер :: Київський Печерськ :: Поштова площа Києва :: Андріївський узвіз :: Маріїнський парк :: Контрактова Площа :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Пуща Водиця :: Старовинний район Києва-Поділ :: Гідропарк :: Труханів острів :: Голосіївський парк :: Парк Слави :: Музей Однієї Вулиці :: Дельфінарій Немо в Києві :: Музей Експериментаніум :: Міжнародний музей вишивки :: Музей іграшки :: Музей книги :: Художній музей :: Музей воскових фігур :: Музей води у Києві :: Музей Булгакова Київ :: Музей Тараса Шевченка :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Храмовий комплекс Буки :: Українське село :: Олександрія :: Контакти

екскурсії до києва, оглядові екскурсії по києву, екскурсії по києву, тури по києву, тур до києва, тур по києву, екскурсійний тур по києву, екскурссии по києву, екскурсії в києві, автобусні екскурсії по києву, трьохденні тури по киеву, тури по києву для школярів, тури по києву для іноземців, тур по києву для школярів, тур по києву для іноземців, тур на вихідні по києву, тур на вихідні в київ, екскурсії київ, тури київ, київ екскурсії та тури, тури та екскурсії в києві, екскурсії по святим місцям києва, екскурсії для паломників, екскурсії по київському центру, екскурсія у феофанію, екскурсія у феофанію та китаєво, екскурсії паломницькі, екскурсія по киеву в китаєво.

witch.hand