(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ: "КАРАЇМСЬКА КЕНАСА У КИЕВІ"

тури в київ

тури до києваКараїмська кенаса у Києві – унікальна культова споруда, яка знаходиться за адресою Ярославів Вал, 7. Дивно, але про цей шедевр мавританської архітектури знають лише одиниці – це при тому, що кенаса розташована всього за кількадесят метрів від Золотих воріт і стоїть там уже не перше десятиліття – ще в 1902 році її збудував Владислав Городецький на замовлення Соломона Когена та з благословенням газана київського Йосипа Султанського. Попри своє культове призначення, будівля виконана саме в розкішному мавританському стилі.

    Хоча караїмська громада на початок будівництва екскурсії по києвузаледве нараховувала 200 осіб, Коген виділив нечувану на той час суму, 35 тис. рублів на купівлю ділянки під заклад, доходи від якого ішли б на підтримку громади. Навіть розбитий паралічем, Коген все ще самостійно керував справами, а після його смерті у 1900 році його брат Мойсей продовжив будівництво на кошти, залишені Когеном у заповіті. Всього з 1896 по 1902 на кенасу було витрачено 200 тис. рублів.

   Кенасу освятили 27 січня за особистої присутності гахама Таврійського і Одеського Самуїла Пампулова та офіційних представників міста.  Тоді ж споруду прикрасили витонченої роботи куполом з ліпнинами авторства Еліо Саля з використанням, зокрема, дорогого на той час цементу. На його цоколі, якщо обійти храм, донині видно сліди безкінечної свастики. Сам купол, на превеликий жаль, до наших днів не зберігся – зі споруди його прибрали ще за радянських часів.

    Після приходу до влади совітів кенасу закрили а караїмську спільноту – розпустили. В 1926 році споруда офіційно позбавляється статусу культової і передається в користування освітніх установ. Щоправда, за часів другої світової всередині відправлялись римо-католицькі служби, але істинному статусу і призначенню споруди це не відповідало. В повоєнні роки в приміщенні кенаси діяв спершу ляльковий театр, а пізніше – кінотеатр повторного показу.

     Зараз кенасу, разом з будинком актора, займає спілка театральних діячів України. Жодних вимог про повернення кенаси не висувається – на сьогодні у Києві менше ста караїмів.

   Стиль, в якому виконана будівля нехарактерний для української архітектури – простіше повірити, що споруда знаходиться десь серед мавританських ансамблів іспанської Альгамбри. Кенаса належить до тих місць у Києві, які не можна оминути своєю увагою, оскільки вони єдині в своєму роді. І відоме мавританське прислів’я «Немає в світі гіршої кари, аніж бути сліпим у Альгамбрі» цілком підходить і до київської кенаси.

Автор Остап Українець

цікава інформація про кераїмську кенасу, екскурсії оглядові по києву, пішохідна екскурсія в кераїмську кенасу, стаття кенаса в києві, оглядова екскурсія в києві, видатні архітектурні памятки києва, київ екскурсії, екскурсії для іноземців в києві, теманичні місця києва, тематичні екскурсії по києві, тури в київ, тури по києву

witch.hand