(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ "ІЛЛІНСЬКА ЦЕРКВА"

Іллінська церква належить до культових споруд Подолу. Її побудували в 1692 році на тому місці, де раніше знаходилась перша на Русі дерев’яна церква, відома тим, що саме в її стінах поклялись підписати мирний договір з греками посли князя Ігоря. Цей епізод згадується в «Повісті минулих літ». Церква була першим православним храмом на території Київської Русі.  

Планування Іллінської церкви дуже нагадує планування її дерев’яної попередниці.  Композиція витонченої однокупольної споруди є традиційною для української трьохзрубової церкви. Елементи російської архітектури XVII століття прикрашають фасади. Поряд з церквою знаходиться дзвіниця, що має шатровий верх, і з  ворота у стилі козацького бароко, які були зведені у ХVІІІ столітті. 

Дзвіниця має кубічну форму і доволі приземкувата. Але завдяки шатру з віконцями для дзвонів («слухами») видається набагато вищою, ніж є насправді. Кажуть, що її побудував той самий майстер, що зводив дзвіницю для храму Миколи Доброго. На це вказують подібності у зовнішньому вигляді й оформленні будівель. Протягом війни шатро зазнало сильних пошкоджень, але в середині минулого століття його відновили.

В 1718 р. храм постраждав від сильної пожежі. В процесі реконструкції у 1755 р. були зведені деякі нові споруди. На початку ХІХ ст. церква знову згоріла, але її швидко відновили. Під час бомбардування Києва в 1918 ст. споруда зазнала сильних руйнувань, бо снаряди влучили в вівтарну частину.

На сьогоднішній день білостінна церква майже позбавлена прикрас, за винятком пластикових вікон та керамічних зірочок, здатних оживити гранчасті фасади. Архітектура відзначається врівноваженістю, спокоєм, м’якістю. На вершині надзвичайно пропорційної, майже іграшкової споруди знаходиться баня, але вже не в бароковому стилі, як до пожежі в ХІХ ст. До церкви прибудований чудовий чотириколонний портик з елементами у стилі класицизму і ворота з бароковою брамою.  

З часів зведення церкви і до сьогодні оформлення та інтер'єр і зазнали значних змін. Зацікавлення викликає триярусний іконостас, що має схожі риси з іконостасом у Володимирському соборі. Оформлення храму пророка Іллі виконане згідно з канонами академічної школи. Церковні стіни прикрашені чотирма десятками сюжетів, більша частина яких зв’язана з життям пророка. Центральною темою вівтаря стала Євхаристія, а головним образом – Ісус Христос. Окрім цього, стіни храму радують око великою кількістю старовинних ікон.

Автор Остап Українець

Статті про Київ і область > Софіївська площа :: Софія Київська :: Михайлівський Золотоверхий собор :: Фролівський монастир :: Володимирський Собор :: Урочище Феофанія :: Кирилівська церква :: Київ мажорний :: Видубицький монастир :: Іллінська церква :: Андріївська церква в Києві :: Археологічний заповідник Китаїв :: Караїмська кенаса у Києві :: Будинок з химерами :: Аскольдова могила :: Арка Дружби Народів :: Замок Річарда :: Пам’ятники Києва :: Пейзажна алея :: Миколаївський костел в Києві :: Київська фортеця :: Невідомий Київський замок :: Золоті Ворота :: Постамент Батьківщина :: Архітектура Печерську :: Фунікулер :: Київський Печерськ :: Поштова площа Києва :: Андріївський узвіз :: Маріїнський парк :: Контрактова Площа :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Пуща Водиця :: Старовинний район Києва-Поділ :: Гідропарк :: Труханів острів :: Голосіївський парк :: Парк Слави :: Музей Однієї Вулиці :: Дельфінарій Немо в Києві :: Музей Експериментаніум :: Міжнародний музей вишивки :: Музей іграшки :: Музей книги :: Художній музей :: Музей воскових фігур :: Музей води у Києві :: Музей Булгакова Київ :: Музей Тараса Шевченка :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Храмовий комплекс Буки :: Українське село :: Олександрія :: Контакти

музеї києва, цікаві місця києва, екскурсії для дітей та школярів по києву, тури в київ, екскурсія до замку, тури по києву для дітей, цікаві музеї києва, що показати дітям у києві, куди повести дитину в києві.

witch.hand