(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО КРИМ
"ГЕНУЕЗЬКА ФОРТЕЦЯ КАФА"

Феодосія («Богом дана») одне з найдавніших міст Європи, йому більше 2500 років, і змагатися старовиною з нею можуть хіба що Афіни і Рим. Заснована купцями-мореплавцями з давньогрецького міста Мілет, Феодосія була грецьким полісом (самостійним містом-державою), великим торговим центром, розвитку якого сприяло вдале розташування на перехресті торгових шляхів. Але в IV столітті нашої ери після навали гунів Антична Феодосія пала.Генуезька фортеця Кафа

У середині XIII століття руїни стародавнього міста викупили генуезькі купці у татарського хана Оран-Тимуру і заснували там нове місто-фортецю Кафа. Генуезька фортеця Кафа була адміністративним і торговим центром генуезьких володінь на чорноморському березі протягом двох сотень років, за що отримала ще одну назву «Друга Генуя».

З часом Кафа стала торговим центром усього узбережжя Чорного моря. У місто ввозилися золото та дорогоцінні камені, східні прянощі і пшениця; тканини: масульска парча і східна камка, килими і вітрійский оксамит. У порту одночасно перебувало сотні іноземних торгових кораблів. Місто було багатонаціональним; тут мирно проживали: українці і татари, греки та італійці, болгари і євреї, вірмени і караїми.

Генуезька фортеця Кафа Генуезька фортеця Кафа налічувала до 20 тисяч житлових будинків, понад 100 мечетей і церков, побудовані кращими італійськими майстрами епохи Відродження фонтани, басейни, гроти; існувала навіть система дренажних колодязів.

На жаль, про могутність Кафінской фортеці можна судити тільки за збереженими даними археологічних розкопок та історичним джерелам. Не дивлячись на це, Генуезька фортеця Кафа в Феодосії займає почесне друге місце в Європі за величиною, поступаючись першістю фортеці Солоник в Греції.

Фортеця складалася з двох ліній укріплень: зовнішньої частини і цитаделі, які захищали більше 70 гектарів землі. Зовнішня фортеця розташовувалася на 5,5 кілометрів і включала в себе близько 30 веж. Під стінами проходив глибокий наповнений водою рів, який служив каналом для відводу в море зливових стоків, а також виконував під час бою оборонні функції.Генуезька фортеця Кафа

Внутрішня лінія укріплення фортеці була зведена навколо Карантинного пагорба і складалася з кріпосних стін, посилених 12 вежами. Стіни цитаделі побудовані з вапняку на вапняним розчині, який добувався на схилах гір з скельних порід або з дна моря. Їх довжина складала 718 метрів, висота -11 метрів, а ширина сягала 2 метрів.

На території цитаделі розміщувалися всі найголовніші адміністративні споруди фортеці, такі як: будівлі казначейства і суду, Консульський палац і резиденція латинського єпископа, а також магазини з цінними товарами (дорогоцінними каменями, хутрами, шовками), кілька контор для перевірки ваги товарів та склади.

Побудована фортеця могла простояти в первинному вигляді не одне тисячоліття, її стіни були не підвладні природним стихіям та землетрусам .... Але постійні війни і епідемія Чуми (1347-1351 рр.) зруйнували в минулому неприступну фортецю і змусили більшу частину населення покинути місто. Як відомо, 1346 хан золотоординських військ Дженібека вів облогу Кафи. І серед його війська спалахнула чума, яка забрала життя не однієї тисячі воїнів. Тоді Дженибек наказав за допомогою катапульт закинути трупи померлих через стіни в місто. Хвороба швидко охопила Кафу, змусивши її жителів залишити місто, відпливаючи на суднах; місто здалося. «Чорна смерть» прокотилася Європою і спустошила сотні тисяч міст від Італії до Британії, забравши з собою життя 24 млн. чоловік. Про цю страшну епідемію через сто двадцять років напише Джованні Боккаччо у відомому всім «Декамероні».

Могутня фортеця впала під ударами османів, а перейменоване місто Кафа в Генуезька фортеця Кафа «Каффе» стало кримською провінцією для Османської імперії. При захопленні турки зруйнували дуже багато будівель, натомість збудувавши мечеті, мінаретами і східні лазні.

Господарями фортеці Каффе турки були до тих пір, поки на обрії не з’являлися запорізькі козаки на «Чайках». У 1616 році гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний зі своїм військом запорізьким знищили турецький флот і повернули Кеффе незалежність від Османської імперії, звільнивши пару тисяч невільників від рабства.

Ще не один раз місто буде зруйноване: спочатку під час російсько-турецької війни (1771 р.), потім споруди середньовічної фортеці використали як будівельний матеріал для побудови морського порту і залізничної гілки Джанкой-Феодосія. Не мине безслідно і Друга світова війна – під час бомбардувань зникне з лиця землі Музей старовин на Мітрідате, створений за проектом Айвазовського І.К., а також караїмська кенаса та інші унікальні пам’ятки архітектури.

Генуезька фортеця Кафа Сьогодні туристи можуть побачити частину збереженої західної стіни, південну стіну цитаделі з вежами Святого Климента і Криско, а також вежі розташовані в різних частинах Кафи (Докова, Костянтина, кругла), пілони великих воріт. У середині фортеці залишилися не зруйнованими генуезький міст, прямокутна цистерна, турецькі лазні, продовольчий склад і кілька церков: Іоанна Предтечі, Святого Іоанна Богослова, Святого Георгія, Святого Стефана.

На південному куті цитаделі розташована прямокутна триярусна вежа Климента. У західній частині башти знайдена мармурова плита, датована 1348 роком – часом її будівництва; зараз ця плита зберігається в краєзнавчому музеї міста Феодосії. Башта Климента була призначена для захисту великих воріт провідних в цитадель.

Середню частину східної стіни зміцнювала вежа Криско, XIV століття. Ця башта побудована у два яруси і має тільки три стіни, тобто башта відкритого типу. Північна і південна сторона вежі прилягають до стін фортеці.

У вежі Криско і вежі Климента були плоскі дерев’яні по балках перекриття, збереглися тільки їх гнізда. На першому поверсі вежі розташовувалися бійниці, а на верхніх ярусах виднілися вікна-амбразури.

Неподалік від башти Климента, в старій частині міста, видніється Генуезький міст XIV століття. Одно арочний міст, складений з відшліфованих блоків вапняку, об’єднує дві сторони неглибокий яру. В Україні це єдиний міст, який розташований на одній з головних вулиць міста і функціонує з XIV століття.

Головні ворота Генуезької фортеці оберігали Докова і кругла вежі.

Докова вежа, побудована в XIV столітті, була двоярусна і мала прямокутну форми. Масивний нижній ярус висунутий з боку суші, в ньому розміщена арка для воріт. Цей арочний отвір служив морськими воротами міста, охороняючи східну частину фортеці з моря.Генуэзская крепость Кафа

Кругла башта отримала свою назву за напівкруглу форму. Територія від головних воріт до круглої вежі служила митницею, тут з приїжджих за ввезений товар стягували податок. Вежа побудована 1469 році консулом Бернардо ді Аміко, над її входом зображена Богоматір.

Башта Костянтина, XIV століття, названа на честь одного з генуезьких консулів, про що свідчить знайдена з його гербом плита. Башта Костянтина має таку ж будову, як і вежа Криско. Вчені-археологи наводять кілька причин відсутності четвертої стіни. По-перше, в цілях економії грошей і часу; консула вибирали всього на рік, за цей час він повинен був встигнути побудувати чи частину укріпленої стіни, або вежу. По-друге, для контролю будівництва; без внутрішньої стіни башти було добре видно, що роблять будівельники. По-третє, в цілях безпеки; в разі захоплення фортеці, стрілки могли продовжувати обстріл всередині міста.

Територія генуезької фортеці Кафа зберегла чотири християнські церкви, з них три вірменських та одна грецька.

Грецька церква Стефана, що датується XIV століттям. Церква має скромну архітектуру – це прямокутна споруда зального типу величиною 7x8 метрів. Стіни побудовані з бутового каменю на вапняному розчині з добре затертими швами. Вхід у храм збудований з обробленого каменю. Над входом споруджена стрілчата ніша. В середині всі стіни були покриті фресковим розписом, але, на превеликий жаль, до сьогоднішніх днів збереглися лише деякі фрагменти композицій на західній стіні, орнамент на підпружній арці і в апсиді. Написи на фресках на грецькій мові тільки підтверджують її походження.

Генуэзская крепость Кафа Пізніше створена вірменами церква Георгія Победоносця дуже схожа з грецькою церквою Стефана. Вона має таку ж будову та оформлення входу, однакове розташування віконних прорізів і такі ж крихітні розміри (6x9 метри). На початку XIX століття в будівлі храму зберігалися архівні документи. Архітектура цих двох храмів говорить нам про те, що їх парафіяни належали до небагатих верств населення.

Вниз від церкви Георгія Победоносця розташований храм Іоанна Богослова, зведений в XIV столітті. Будівля храму побудовано як найдавніша вірменська культова архітектура: будова без виступаючих частин, поменше перепадів по висоті, маленькі вікна – все як на батьківщині в далекій вірменської Киликії, де часті землетруси. Будова зального типу, прямокутної форми з напівкруглою апсидою, створено з того ж бутового каменю. Уздовж всіх стін поміщена кам’яна лава.

У східній частині міста добре збереглася ще одна вірменська культова архітектура – церква Іоанна Предтечі, яка зведена 1348 році. Вона складається з двох частин: більш давньої, у формі невеликого квадрата, і прямокутної витягнутої частини, яка розділена на три нефи стовпами. Архітектура церкви більш багата, ніж у попередніх храмів: її центральна частина прикрашена різьбленим орнаментом (всередині зображений рослинний орнамент, а зовні – сельджукська плетінка з джгута). В даний час церква отримала назву на честь Іверської Ікони Божої Матері.

У східній частині Генуезької фортеці знаходиться турецька лазня, споруджена в кінці XV - на початку XVI століть. З вигляду це квадратна будівля перекрита шістьма куполами. Вхід у лазню йде через передбанник, з якого видніються ще двоє дверей: одна в маленьку роздягальню, інша в саме приміщення для миття. Невелике приміщення з кам’яними лежаками освітлювалося прямими променями світла, що пробиваються через ілюмінатори вбудовані в напівсферичних куполах. Вода в лазню надходила по каналах з топкою. У Феодосії це єдина турецька лазня, яка збереглася до нашого часу та функціонувала до початку 20-х років XIX століття.Генуэзская крепость Кафа

У середині фортеці Кафа збереглася також прямокутна цистерна, побудована в 1375 році генуезьким консулом Лодіс ді Монтальдо. Ця будова, місткістю 185 кубічних метрів, призначена для питної води на випадок засухи або нападу ворога. Вода по керамічним трубам надходила в цистерну від витоків гори Перчем за 3 кілометри від фортеці.

І якщо туристи думають, що давня Генуезька фортеця Кафа – це просто пам’ятка архітектури зі своєю історією, то вони дуже помиляються. Місто живе своїм життям і сьогодні! Щорічно тут проходять лицарські турніри, а також різні культурні акції, театралізовані фестивалі і знімаються художні фільми.

Нещодавно випущена пам’ятна монета Національного банку України, присвячена Генуезькій фортеці.

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури до Криму, цікаві місця Криму, стаття про Генуезьку фортецю, Генуезька фортеця, екскурсія по Криму, тури до Криму з києва, опис Генуезької фортеці Кафа, цікава інформація про Генуезьку фортецю, історія Генуезької фортеці, екскурсія в Генуезьку фортецю, відомі місця Криму, що подивитися в Криму, визначні пам'ятки Криму, пам'ятники архітекрури Криму, печери Криму, фото Генуезької фортеці.

witch.hand