(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО САНКТ-ПЕРЕТЕРБУРГ
"ГАТЧИНА"

Гатчина «Мені заманулося сказати вам, що в 60 верстах від Петербурга у мене є маєток, де повітря здорове, вода дивна, пагорби, оточуючі озера, утворюють куточки, приємні для прогулянок , і збуджують до мрійливості.» 
З листа графа Г.Г.Орлова до Ж.Ж.Руссо

 

Гатчина - це ще один мальовничий палацово-парковий комплекс, який розташований в передмісті Петербурга, на відстані 46 км від міста. Палацово-паркові ансамблі Гатчини входять до числа найдосконаліших творів архітектурно-ландшафтного мистецтва.

Перші письмові згадки про населений пункт Гатчина датуються 1499 роком, як село Хотчіно, що належало Новгородській державі. Пізнішеці землі завоювала Лівонія, потім Швеція. Після завершення Північної війни (1700- 1721гг .) Гатчина стала частиною завойованих територій Російської імперії.Гатчина

Поява в Гатчині палацово-паркового комплексу пов'язано з періодом правління імператриці Катерини II, яка в 1765 році в якості розкішного подарунка своєму фавориту Григорію Григоровичу Орлову піднесла Гатчинську мизу. Саме при ньому почалася основна історія цієї заміської садиби. Мальовничий, чарівний погляд, рельєф, джерельні озера, які з'єднуються річками і протоками, створили в Гатчині унікальний, неймовірно красивий, пейзажний парк, центр якого велично прикрашає Приоратський палац, неповторназа своєю архітектурою споруда.

Граф гідно оцінив цей подарунок і для роботи над Гатчинському садибою запросив відомого архітектора з Італії А.Рінальді. У травні 1766 року почалося будівництво палацу за проектом Антоніо Рінальді. Будівництво та оздоблення палацу тривали протягом майже 15 років. Оскільки граф Григорій Орлов був пристрасним любителем полювання, його заміський будинок за первинним проектом повинен був стати мисливським замком з баштами. У 1781 році будівельні роботи в Гатчині були завершені, і погляду сучасникам був представлений дивовижної краси палац, який нагадував італійське палаццо, фасадні стіни якого були облицьовані пудостським вапняком (природний камінь).Гатчина

Центральний триповерховий корпус, який прикрашали п'ятигранні високі вежі, був з'єднаний з квадратними, одноповерховими службовими будівлями, які мали внутрішні дворики, дугоподібними крилами. В апартаментах першого поверху граф Г.Г.Орлов зібрав чудову колекцію картин італійських художників. Паралельно з будівництвом палацу в Гатчині створювався один з перших в Росії англійський пейзажний парк.

Крім палацу, архітектор Рінальді на честь перемоги в 1770 році російського флоту над турецьким в бухті Чесма звів у Гатчині Чесманскій обеліск, колону Орла, яка присвячувалася графу Григорію Орлову, грот «Ехо», який завершував підземний хід від головного палацу до Срібного озера.

На жаль, граф Григорій Орлов не зміг пожити довго у своїй новій живописній садибі.Гатчина На початку 1783 року він помер. Після смерті графа імператриця Катерина II викупила у його спадкоємців Гатчинську садибу і подарувала її своєму синові - князю Павлу Петровичу, майбутньому імператору Павлу I. Йому так сподобалася Гатчинська миза, що незабаром князь переїхав сюди на постійне проживання. На протязі 13 років Гатчина була великокнязівською резиденцією, а потім ще 5 років - імператорською.

З ім'ям імператора Павла I починається нова сторінка в історії Гатчини. Над зміною зовнішнього вигляду садиби тут почав трудитися новий архітектор Вінченцо Брена, якого Павло I зустрів під час подорожі по Європі. Під його чітким керівництвом тут з'явилися паркові павільйони, регулярні сади, мости і кам'яні ворота, трохи перебудувався палац, а оздоблення парадних залів було оформлене згідно моді того часу. Перед головним входом в палац облаштували величезний плац, на якому проводилися військові паради. Зі спогадів сучасників відомо, що з приходом до влади імператора Павла I Гатчина перетворилася на неприступну імператорську резиденцію, по периметру оточену ровами, вартовими, бастіонами і смугастими шлагбаумами.

Гатчина Гатчина з цього часу отримала статус міста, який зберігся і після смерті імператора Павла I в 1801 році. Через 50 років після його трагічної загибелі на плацу перед Гатчинським палацом був встановлений бронзовий пам'ятник імператору Павлу I. За заповітом імператриці-вдови Марії Федорівни, який був складений нею 21 січня 1827 року, Гатчинський палац і всі належні йому угіддя переходили «у вічне володіння» імператора Миколи I і його спадкоємцям чоловічої статі.

З приходом до влади Миколи I почалася чергова перебудова Гатчини і його палацу. Саме в такому вигляді, як його зробив Микола I, ми бачимо палац сьогодні. Оскільки колишні Арсенальне і Кухонне каре не відповідали сучасним вимогам комфорту і зручностей, вони були повністю розібрані і перебудовані заново. У Арсенальному каре, як диктувала мода тих часів, були облаштовані особисті і парадні апартаменти для імператорської сім'ї. У Кухонному каре була повністю перебудована домова церква.

Приватні покої і парадні апартаменти XVIII століття в пам'ять про імператора Павла I були збережені практично в тому ж вигляді, тільки оновили систему опалення, відремонтували паркети, а в деяких залах поміняли меблі, драпіровки і скульптури. У цей період всіма будівельними та реконструкційних робіт керував російський зодчий Р.І.Кузьмін.

Імператор Микола I зі своїм сином Олександром II використовували Гатчинудосить рідко: в основному, для проведення імператорського полювання, прийомів знатних і коронованих осіб, балів.Гатчина

З березня 1881 року, після смерті імператора Олександра II, на імператорськийтрон вступив його син Олександр III, який обрав Гатчинусвоєбзаміськоюрезиденцією і незабаром переїхав сюди разом зі своєю сім'єю. Гатчинський палац протягом багатьох років був найулюбленішим, теплим і рідним домом для імператорської сім'ї.

Всі події Громадянської війни, на щастя, не заподіяли шкоди архітектурній красі Гатчини. У травні 1917 року за наказом Тимчасового уряду були створені художньо-історичні комісії в містах палацового відомства Гатчина, Петергоф, Царське Село для «прийому, реєстрації та систематизації, як з художньої, так і з господарської точки зору всіх рухомих і нерухомих майн колишніх палацових управлінь». Через рік, 19 травня 1918 року Гатчинський палац був відкритий для відвідувачів як музей.

Під час Великої Вітчизняної війни палац, паркові споруди, парки та інші споруди гатчинської садиби були або сильно пошкоджені, або повністю зруйновані. Реставрація Гатчинського палацу почалася тільки в 1976 році. До війни експозиційні фонди Гатчинського палацу налічували 54030 експонатів, після закінчення військових дій залишилося лише 16036. У 1985 році для відвідувачів знову відкрилися двері музею у Гатчині. Відреставровані були парадні зали XVIII століття - Тронна Павла I, Мармурова їдальня, Аванзал та виставка на третьому поверсі в Центральному корпусі.

Визначні місця Гатчини

Гатчина Палацовий парк в Гатчині - це один з найзагадковіших і найбільш неперевершено гарних приміських парків Петербурга. Садовим майстрам і архітекторам, які старанно працювали над створенням рукотворних ландшафтів на основі природних масивів з хвойних дерев і зводили паркові павільйони, вдалося гармонійно поєднати останні тенденції європейського зодчества, імператорські побажання і вдихнути нове життя, помітно перетворивши її, в сувору північну природу передмістя Санкт-Петербурга.

Задумані садовими майстрами XVIII століття архітектурно-ландшафтні пейзажі дбайливо і з любов'ю зберігаються працівниками музею і до наших днів. У тому числі тривають і реставраційні роботи в палаці і паркових спорудах.

Відвідавши Гатчинський палац і побачивши пам'ятник Павлу I, обов'язково варто спуститися в підземний хід. Огляд Гатчинського парку рекомендується починати з Йорданського ганку, звідки відкривається мальовничий вид на Срібний луг, а також протилежний берег Білого озера. Далі можна відвідати Власний сад, побачити красу і пишність Придворних садів (Верхній і Нижній Голландські, Липовий), Карпін міст і ставок, Адміралтейство і низку мостів (колишній поромний, трьохарочний, міст з кордегардіями). Срібне озеро з підземним гротом «Ехо» і Восьмигранний колодязь залишать відвідувачам незабутні враження.

Прогулянка по Гатчинському палацово-парковому комплексу може бути і водною– екскурсія на човні дозволить побачити мальовничу панораму Білого озера з усіма його островами, Велику терасу-пристань, однуз перших споруд Гатчини - Чесменський обеліск, романтичний павільйон Венери на острові Любові, класичні риси великого Кам'яного моста і відчути італійські мотиви Горбатого містка.Гатчина

У ботанічних садах з Квітковою гіркою і ставками знаходиться чудовий задум садівників - контрастні Лісовий лабіринт з хитромудрою мережею доріжок і Водний лабіринт з протоками і містками.

Любителям таємниць і загадок стануть вельми цікавими Амфітеатр, парк Сільвія з воротами XVIII століття і кам'яною огорожею, а також колона Орла, звідки відкривається вид на павільйон Орла, що знаходиться в південній частині парку.

Повернутися до Гатчинського палацу можна різними шляхами, і на кожному з них можна відкрити для себе інші споруди - Лісову оранжерею, Холодні лазні, численні паркові ворота (Глухі, Чорні, Адміралтейські, Каскадські).

А якщо Ви захочете повернутися в цю прекрасну казку Гатчини, то радимо кинути монетку на згадку в Йорданський колодязь.

Автор Марина Мельниченко

тури в росію, тури в санкт-петербург, відпочинок в санкт-петербурзі, визначні місця санкт-петербурга, тури в санкт-петербург з києва, храми і собори санкт-петербурга, гатчина в санкт-петербурзі, гатчина, заміська імператорська резиденція гатчина, історія гатчини, гатчинський палац музеї санкт-петербурга, цікава стаття про санкт-петербург, екскурсійні тури в санкт-петербург, що побачити в санкт-петербурзі, тури та екскурсії в санкт-петербург з києва, цікава інформація про визначні місця санкт-петербурга.

witch.hand