(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО ВОЛИНЬ
"ДУБЕНСЬКИЙ ЗАМОК"

Дубенський замок

Дубно - це одне з найбільш відвідуваних міст на Волині, яке розташовуєтьсяв центрі Рівненської області і є одним з її найбільших міст обласного значення.

Місто Дубно протягом декількох століть є найзнаменитішим населеним пунктом у Рівненській області. Про поважний статус і вік цього міста говорять багато архітектурних споруд - Луцька брама, збудована в XV столітті, костел бернардинського монастиря, виконаний в характерному для XVII століття стилі бароко, - зараз це Свято-Миколаївська церква, ще з XVII століття тут збереглися також споруди комплексу монастиря кармеліток, але головна визначна пам'ятка - це Дубенський замок.Дубенський замок Декілька століть тому жодна велика подія Східної Європи не проходила повз замку в Дубно. Його неодноразово відвідували знатні представники європейської влади (австрійські цісарі, польські королі, українські гетьмани та російські імператори). Красою і величчю Дубенського замку захоплювалися Адам Міцкевич і Оноре де Бальзак, Тадеуш Костюшко і Ярослав Гашек. За весь час свого існування замок у Дубно став значущою частиною історії декількох народів. Зараз Дубенський замок є державним історико-культурним заповідником цього міста.

У далекому 1492 році Костянтином Івановичем Острозьким на мисі річки Іква було збудовано давньоруське дерев'яне укріплення, що складалося з дерев'яних будинків і частоколів на земляних валах навколо цих будівель. Відсутність високого донжона і неприступної скелі ніяк не вплинуло на оборонну здатність фортеці. Її забезпечувало вдале місце розташування - на березі річки Іква, в низині, де через багнисті болота не можливо було доставити важку артилерію до стін фортеці, а легкі гармати не могли зруйнувати її товсті стіни. Але це було вже після того, як постійні пожежі змусили Костянтина Острозького докорінно перебудувати всю фортецю. Так на місці дерев'яної фортеці незабаром з'явився кам'яний замок.

Пізніше, на початку XVII століття, завдяки Янушу Острозькому замок придбав новий вигляд у стилі пізнього ренесансу. Поруч із замком були добудовані два бастіони з кам'яними вежами. Цікавим є той факт, що незважаючи на постійні спроби козаків, татар, шведських і російських військ захопити замок, він героїчно вистояв кожну війну. Був період, що війна для жителів міста стала буденним днем. Наприклад, в XVII столітті Дубно витримало сто облог.

У різний час замок міняв своїх власників, ним володів також рід Заславських, Сангушків, Любомирських. Наприкінці XVIII століття популярність міста стрімко зростає, тут почали проводити ярмарки. Але до цього стався ще один капітальний ремонт замку, що перетворив його на справжній палацовий комплекс, завдяки старанній роботі відомого архітектора римської школи Генріха Іттар.Дубенський замок

Зараз до складу замкового комплексу входять три палаци: надбрамний корпус (XV століття), палац князів Острозьких (XVI ст.) і палац князів Любомирських (XVIII ст.).

В'їзд на територію замку прикрашає брама з величавим ренесансним порталом надвратного корпусу, головну стіну якого прикрашає герб родини Острозьких. Цей корпус має три яруси, які йдуть на глибину 10 метрів під землю. Тут були каземати, приміщення для надвірної хоругви. Надбрамна вежа кілька разів реконструювалася, останній її ремонт був у 30-х роках ХХ століття. Дах вежі раніше мав купольну форму.

Двір замку порівняно невеликих розмірів - всього лише триста на сто метрів по периметру. У південній його частині знаходиться палац Острозьких, в якому довгий час зберігалися цінні архіви княжих династій (Острозьких, Любомирських, Заславських, Сангушків) і багатства місцевої знаті. Північну частину замку прикрашає палац Любомирських - це двоповерхова будівля,виконанав стилі ренесансу. Цей палац зараз реставрується. На превеликий жаль, до наших днів сотня кімнат для гостей і розкішний бальний зал не змогли зберегтися. Але в банкетному залі можна помилуватися неповторним фризом роботи Домініко Мерліні і ліпними гербами власників замку.

Основа герба Дубенського замку - зображення Святого Юрія (Георгія Побідоносця). У правій частині герба знаходиться зображення вершника з мечем. Це герб «Погоня» (у перекладі з польської мови «Pogo?» означає «Витязь»). Якийсь час цей герб був державним гербом Великого князівства Литовського. На гербі замку є й інші знаки - «Острога», що складається з двох частин - «Огоньчік» (перехрещена стріла в півколі у вигляді веселки золотистого кольору) і «Леліва» (золота зірка з півмісяцем на блакитному тлі, який повернений вгору). Останній елемент герба символізує зорю перемоги над мусульманськими військами.Дубенський замок

Оборонна здатність замку укріплена глибоким ровом, який при необхідності заповнювали водами річки Ікви, а також гронверком, що складається з двох 60-градусних бастіонів системи Вобана, що використовувалася в XVII столітті, і куртини між ними. Весь гарнізон фортеці (300 кінних і 300 піших захисників) розміщувався в підземних казематах. Це справжній лабіринт, який складається з кількох ярусів, що з'єднують фортецю з основною частиною міста, синагогою та костелом. Тут також ховалися місцеві жителі, запаси води і провіанту.

Дубенський замок зараз радо зустрічає всіх бажаючих побачити його величну красу, заглянути в мужнє історичне минуле Волині.

Автор Марина Мельниченко

Статті про Волинь > Тури на Волинь :: Стаття про Волинську область :: Озеро Світязь :: Оконські джерела :: Українська Швейцарія :: Воротнів :: Шацькі озера :: Шацький національний природний парк :: Замок Любарта :: Зимненський Святогірський монастир :: Оборонна вежа Чарторийських :: Музей Лесі Українки :: Петропавлівський костьол у Луцьку :: Олицький замок :: Збаражський замок :: Підгорецький замок :: Будинок скульптора Голованя :: Лютеранська кірха :: Дубенський замок :: Дубенський форт :: Корець :: Кременець.Фортеця на Замковій горі :: Меджибожський замок :: Козацькі могили :: Межиріцький монастир-фортеця :: Свято-Троїцький кафедральний собор :: Музей Волинської ікони :: Покровська церква в Луцьку :: Володимир-Волинський :: Успенський собор у Володимир-Волинському :: Тунель кохання :: Острог-місто-історія

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури по україні, екскурсії по україні, екскурсії в дубно, дубенський замок, цікава інформація про дубенський замок, історія дубенського замка, поїздка в дубенський замок, замки україни, історія замків україни, замок в дубно, визначні місця на волині, визначні місця в дубно, тури в дубно, тури на вихідні в дубно, тури в дубенський замок, тури на вихідні в дубенський замок, що побачити в дубно. 

witch.hand