(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

СЕЛИЩЕ ДИКАНЬКА

ДиканькаПолтавщина - чудовий український край, повний цікавих і загадкових історій, легенд, подій.Край, де панує справді український колорит, традиції та звичаї, що передаються з покоління в покоління, де атмосфера наповнена святом, щастям, веселощами, любов'ю і романтикою. У Полтаві та Полтавській області дуже багато цікавих пам'яток, які щороку відвідують десятки, а то й сотні тисяч туристів з усього світу. Одним з найпопулярніших туристичних місць в Полтавській області є старовинне українське село Диканька, яке знаходиться всього лише в 29 кілометрах на північ від обласного центру.

Диканька сьогодні - це селище міського типу, який затишно розташувався на мальовничому березі річки Ворскла. Тут проживає зараз приблизно 8500 чоловік. Балка Бровар і дорога поділяють Диканьку на чотири частини - Залісянку, Чігрівку, Нараджівку, Воронянка.

На перший погляд, Диканька може здатися самим звичайним українським населеним пунктомсільського типу. Але не тут-то було! Диканька- колоритне село на Полтавщині, яке розташоване в оточенні чудовою природи і яке багато століть поспіль зачаровує людей своєю красою. ДиканькаВ першу чергу Диканька відома світу завдяки безсмертним творам Миколи Васильовича Гоголя, який шалено любив цей край. Крім Гоголя, Диканька зачарувала і багатьох інших творчих особистостей, таких як Панас Мирний, Григорій Квітка-Основ'яненко, композитор Микола Глінка. І навіть великий російський поет Олександр Сергійович Пушкін, який жодного разу не бував в тутешніх краях, писав свого творі «Полтава» згадував Кочубеївські дуби у Диканьці: «Цвіте у Диканьці древній ряд дубів, отцями насаджених».

Існує дуже багато версій, які по-своєму доводять походження назви цього селища. Згідно з однією з найпопулярніших версій, назва «Диканька» походить від диких непролазних хащ, якими була з усіх боків оточена Диканька. Якщо ж вірити другої версії, то назва селища походить від прізвища першого жителя - Дикун. Місцевим жителям найбільше подобається, як раз, друга версія. Це підтверджує навіть той факт, що дуже популярними тут є прізвища Дикань, Дикий і багато інших, що походять від назви «Диканька».Диканька

На території сьогоднішньої Диканьки археологи знайшли сліди трьох різних поселень, які жили тут у скіфський період, а саме в VII - VI століть до нашої ери. Перші письмові згадки про Диканьку датуються 1658 роком. Літописні джерела XVII століття про Диканьку пишуть, як про поле бою між військом польського гетьмана Івана Виговського під проводом Івана Сербина та повсталим проти нього загоном полтавського полковника Мартина Пушкаря. До цих пір місце цієї кривавої битви носить назву «Сербінськеполе». Пізніше на території Диканьки та її околиць відбулася ще одна серйозна битва між гетьманами лівобережної та правобережної України - Брюховецьким і Дорошенком. У цій битві загинув гетьман І. Брюховецький.

У Диканьці, як відомо з історії, з'єдналися серця двох закоханих - гетьмана України Івана Мазепи, якому в той час було 65 років, і його юної хрещениці Мотрі Кочубей, якій було всього лише 16.ДиканькаМотря - одна з дочок Василя Кочубея, якому належало багато тутешніх земель. Такі відносини з канонічного права були забороненими, і вінчатися пара не могла. Чутки про ці відносини дійшли до самого Санкт-Петербурга. Мотря, всупереч волі своїх батьків, намагалася навіть втекти до гетьмана Мазепи. Після всього цього дівчина потрапила до монастиря, в якому і провела решту свого своє життя. Розлючений батько Мотрі Василь Кочубей кілька разів відправляв доноси на Мазепу Петру I, але жодне з обвинувачень імператором не було прийнято. Дійшло все до того, що сам Василь Кочубей потрапив в немилість Петру I, за що був страчений.

Історія Диканьки дуже тісно пов'язана з родом Кочубеїв, чий вклад в її розвиток не можна недооцінювати. Практично всі пам'ятники архітектури, вцілілі до наших днів і ті, про яких лише зберігатися історія, прямо або побічно пов'язані з родиною Кочубеїв. Завдяки Кочубеяму Диканьці був побудований величезний і дуже гарний палац,в якому було більше ста кімнат. На жаль, палацу не вдалося зберегтися до наших днів, оскільки в 1917 році повсталі селяни розграбували і зруйнували його дощенту. Зараз же на місці кочубеєвськогопалацу розбитий прекрасний ландшафтний парк. Поруч піднімаються чотири могутніх і старих дуба, яких так і називають «Кочубеївські», і біля яких проходили побачення Мотрі та Івана Мазепи. Місцеві жителі стверджують, що вік цих дубів сягає більше 800 років! І як жартують тутешні старожили, Кочубеївські дуби настільки великі, що їх не те, що не можна обхопити, їх навіть оббігти не можна.Диканька

Ще однією досить цікавою пам'яткою Диканьки є Тріумфальна арка - дуже цінний історичний пам'ятник архітектури.Тріумфальна арка була побудована в 1820 році як в'їзд в садибу Кочубея. Будівництво Трімфальной арки було приурочено на честь приїзду імператора Олександра I в Диканьку. Тріумфальна арка є єдиним в Україні архітектурним пам'ятником, який увінчує перемогу російської армії над французами в 1812 році.

Серед архітектурних пам'яток Диканьки яскраво виражаються дві її духовні святині - Миколаївська і Троїцька церква.Миколаївська церква була споруджена в 1794 році в стилі класицизму. При будівництві цієї церкви вперше був використаний метод подвійного купола. Особливу увагу заслуговує різьблений іконостас, який зроблений з мореного дуба. У підземній частині Миколаївської церкви знаходиться сімейний склеп роду Кочубеїв, в якому поховано дев'ять представників цього сімейства. Біля Миколаївської церкви в 1822 році побудували дзвіницю, яка заворожує кожного своєю надзвичайною красою.Диканька

Друга церква, Троїцька, була побудована в 1780 році в стилі пізнього бароко.Вона зведена у формі хреста. Троїцька церква, як і багато інших визначні пам'ятки Диканьки нерозривно пов'язана з творчістю великого письменника Миколи Васильовича Гоголя, який дуже часто бував у цій церкві. Згідно з однією з легенд, в Троїцькійцеркви бував і сам коваль Вакула, легендарний персонаж гоголівської повісті «Ніч перед Різдвом». У ній Вакула намалював чорта.

На честь про відомого у всьому світі письменника Н.В. Гоголя, у Диканьці відкрито історико-архітектурний комплекс «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Відвідавши цей комплекс, можна побачити справжній побут українського села: селянську хату з традиційною піччю, колодязь, шинок, кузню.

Говорячи про визначні пам'ятки Диканьці не можна забувати про чудовий бузковий гай, який був висаджений іншим представником роду Кочубеїв - Віктором - для своєї дочки, яка тяжко хворіла на туберкульоз. З усього світу зібрали всілякі сорти бузку. У період її активного цвітіння здоров'я дівчини набагато поліпшувалося, але як тільки з кущів опадав останній колір, хвороба поверталася на круги своя. На жаль, довгий час після смерті останнього представника роду Кочубеїв за бузковим садом ніхто не доглядав, і на сьогоднішній день тут залишився тільки один сорт бузку. Але, тим не менш, у травні кількість туристів, охочих побачити цю красу, з кожним роком стає все більше і більше. Досі тут проходять народні гуляння під назвою «Пісні бузкового гаю».

Напевно, варто підвести підсумок цієї невеликої статті про щедру Диканському краї. Розповідати про нього можна ще дуже довго, але, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів почути (або прочитати). Приїжджайте в Диканьку, і будьте впевнені, що приємні враження та спогади про неї у Вас залишаться назавжди.

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область

тур в полтаву, тури в полтавській області, екскурсії в полтавській області, полтава, Полтавщина, цікаві місця в Полтаві, диканька, екскурсії в Диканьці, вечори на хуторі біля Диканьки, музеї в полтавській області, тур в Диканьку, цікава інформація про Диканьку, бузкова гай у Диканьці, свято пісні бузкового гаю в Диканьці

witch.hand