(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

ІЗ ЦИКЛУ СТАТТІ ПРО КРИМ
"ЧУФУТ-КАЛЕ ТА УСПЕНСЬКИЙ ПЕЧЕРНИЙ МОНАСТИР" 

Чуфут-КалеСередньовічне місто-фортеця Чуфут-Кале, що в перекладі з кримсько-татарської мови означає «єврейська фортеця», розташоване в 2,5 км на схід від Бахчисараю. Чуфут-Кале також називають «печерним містом»,оскільки він розташований на гірському плато, висотою в 200 метрів над долинами.

Точної дати виникнення міста ніхто не знає. За однією з версій місто було побудоване в 576 році за часів правління Юстеніана I як візантійська фортеця, яка носила назву Фулли. Місцеві жителі з худобою і найціннішим скарбом у часи набігу степовиків сходилися з навколишніх сіл під захист міста-фортеці, який, по всій видимості, належав візантійським союзникам – гото-аланам. Але більшість археологів вважають, що перші селища з'явилися приблизно в Х столітті.Чуфут-Кале

У будь-якому випадку, життя в печерному місті закипіло, коли місто завоювали татари. Існує легенда, згідно з якою татари дуже довго не могли взяти цю фортецю, і тоді три ночі поспіль вони влаштовували страшний шум у себе в таборі, тим самим, стомивши захисників, а після атакували місто (1340-ті роки).

Чуфут-Кале став центром (столицею) васального князівства, яке підпорядковувалося місту Солхат –центру татарських володінь у Криму, а той підпорядковувався місту Сараю – столиці Золотої Орди. У 1459 році перший хан незалежного Криму Хаджі Гірей видає указ, який звільняє всіх жителів міста Чуфут-Кале від податків; і народу в столиці стало більше –мусульман (меншою мірою), християн та іудеїв (караїмів).

Чуфут-КалеУ XVI столітті ханську столицю переносять в нове місто на місці нинішнього бахчисарайського передмістя Салачик, оскільки ханам остерігатися було нікого, а жити на суворій скелі їм більше не хотілося. У фортеці залишаються тільки караїми, яким заборонено було залишати місто. Караїми починають велике будівництво кенас –караїмських храмів.

Караїмська громада в фортеці проіснувала ще до XVIII століття –до моменту завоювання Криму Російською імперією, після чого була знята заборонана пересування і караїми покидають Чуфут-Кале. У 1852 році безводне плато залишила остання сім'я караїмів; в кам'яному місті залишилася жити всього одна сім'я доглядача.

В окрузі старовинної фортеці Чуфут-Кале неймовірним чином переплелися долі племен і народів різних релігій і культур, більша частина яких до сьогоднішнього дня не збереглася. У місті збереглися руїни християнських церков, мечетей і 2 кенас, а також одна житлова садиба. У найдавнішій (західній) частині селища розташовано близько 250 господарських приміщення, вирубаних у печерах, на стінах яких часто зустрічаються знаки і символи епохи раннього християнства – наприклад, зображення хреста і риби. Трохи далі над урвищем видніється мавзолей дочки хана Тохтамиша Джанике-ханим, побудований в 1437 році, добре збережений в наш час. Згідно з архівними даними в східній частині міста за часів Кримського ханства розташовувався державний монетний двір.

Прямуючи до стародавнього міста Чуфут-Кале, ви побачите Успенський печерний монастир – православний монастир у Криму. Археологами встановлено, що творцями печерного монастиря були ченці і миряни –біженці з Візантії в період, коли там розгорілася боротьба між шанувальниками ікон та їх противниками. У зв'язку з цим, церква розташована високо в горах.Чуфут-Кале

Також існує легенда про створення Успенського монастиря, яка свідчить, що жителям долини являвся змій, який пожирав людей. Люди почали молитися, і їм була явлена ікона Богоматері, яка залишалася на одному і тому ж місці, де її знайшли. На місці явлення ікони був зведений монастир, і молитвами в ньому люди перемогли звіра. Легенда це чи факт судити Вам, але в минулому столітті фахівцями була оглянута ікона, відображена на скелі (нині зникла), і визнано, що вона стародавнього письма приблизно VIII - IX століття.

У 1475 році після захоплення турками Криму, Успенський монастир стає резиденцією митрополита і Православним центром на півострові. Прихилитися до чудотворної ікони Пречистої Богородиці приходили навіть мусульмани, і в тому числі хани.

З переселенням християн з Криму монастир приходить в запустіння, а наприкінці ХIX століття за допомогою московських великих князів і царів починається активне будівництво наземних церков та житлових приміщень.

Чуфут-КалеНа території обителі в XX столітті було зведено п'ять храмів: Успенський печерний храм, печерний храм св. євангеліста Марка, храм свв. Костянтина і Олени, цвинтарний храм св. Георгія-Побідоносця, церква св. Інокентія Іркутського; побудовані будинки для прочан і настоятеля, братські корпуси, влаштовані фонтани і фруктовий сад.

Цікаво те, що під час Кримської війни (1854-1855 р.р.) і Великої Вітчизняної війни келії монастиря були задіяні під військовий госпіталь для поранених, а воїнів, які загинули, ховали на монастирському кладовищі.

Сьогодні вдалося відновити три храми, будинок настоятеля, келійні корпуси, дзвіницю, реконструювати сходи. Саме на цих сходах відбувалися зйомки радянського художнього фільму «Гамлет» з монологом Гамлета «Бути чи не бути» (фрагмент).

Не далеко від монастиря на головній вулиці розташовані руїни величезної споруди –мечеті. У знайдених записах Челебі, датованих 1666 роком, говориться, що вхід в мечеть колись прикрашав напис: «Цю благословенну мечеть побудував в 859 році (приблизно 1455) великий султан і високий хакан, пан над царями арабськими і адзевшскімі Хаджі Гірей хан, син Гіяс пекло Дін хана сина Ертогмаза. Так обдарує його Аллах тривалим існуванням». У наш час археологами знайдено тільки частина цієї плити з обривком тексту ("Хаджі Гірей, син Гіяс пекло Діна"). Та й від мечеті залишився чотирикутник, розміром 14 на 10 метрів, мало що нагадує спорудутих часів. У 20-ті роки минулого століття ще можна було спостерігати руїни балкона і гвинтових сходів мінарету, а також заснування міхрабу, а сьогодні –тільки руни.Чуфут-Кале

Прекрасно збережений мавзолей дочки Тохтамиша Джанике-Ханим –унікальна будова, оскільки численні деталі на стінах і в нішах будівлі і навіть його колони побудовані за самими останніми тенденціям архітектурної моди тодішніх днів. У середині шестикутного будівлі оформлений у сельджукском стилі мармуровий труну, на якій написано: «Це гробниця знаменитої государині Джанике-Ханим, дочки Тохтамиш хана».

Чуфут-КалеНа одній із зовнішніх стін мавзолею арабськими літерами зображено «778», що по хіджрі означає 1376-1377 роки. Швидше за все, це дата народження Джанике, що несуперечить її біографії (можливо, колись цю дату зафіксував один благочестивий паломник). Згідно з історичними даними, одна з дружин Тохтамиша Тогайбек народила йому дочку Джанике-Ханим. У якому році народилася дочка точно не відомо, але приблизно в 1395-1397 р.р., до 19-ти років, вона вийшла заміж за Едигея –засновника Ногайської орди. Прийнявши сторону Тимура, і зрадивши Тохтамиша, Едигей двічі прирікав Золоту Орду на страшне від Тимура руйнування, внаслідок чого і загинув у битві з Кадир-Берди в 1420 році. Після смерті чоловіка Джанике усамітнилася в спадковому володінні Чуфут-Кале в якості надільної цариці. Вона активно підтримувала засновника Кримського ханства Хаджі Гірея, у його намірах відійти від деградуючою Золотої Орди. Вдячний Хаджі побудувавза цедля цариці Джанике-Ханим мавзолей уновій столиці.Чуфут-Кале

Найдавніша споруда на Чуфут-Кале –це невисока стінка вздовж обриву, названа середньою стіною, створена візантійськими інженерами в VI столітті. Стіна побудована з двох куртин, в точці перетину яких знаходиться ворота; ті самі ворота, що татарам у 1340 році вдалося взяти тільки хитрістю. Прямо в скелі прорубаний рів 4 метри в ширину і 2 метрив глибину. Рів, виконуючи оборонну функцію, не давав можливості швидко нападати противнику і підводити до стін фортеці стінопробивні машини. Рядком знайдені руїни величезної садиби колись були Державним монетним двором, де карбувалися кримські монети. Нещодавно проводячи розкопки, археологи знайшли 4265 срібних монет і 30 золотих «татаро-генуезького карбування», датованих 20-40 р.р. XV століття.

Трохи далі розташована печера-«тюрма» –просто провал без сходин, звідки людині самій не вийти. Три роки у ханському полоні провели російські посли Василь Айтеміров і князь Ромодановський. Бранцями печерної в'язниці були такі відомі історичні особистості, як польський гетьман Потоцький, фаворит царя Івана Грозного Василь Грязной. Але самі тяжкі випробування випали на долю воєводи Василя Шереметєва, який провів у кримському полоні 21 рік. На батьківщину Шереметєву вдалося повернутися тільки в 1681 році –безпорадним і осліплим старим.

Цікаво, які ще таємниці зберігає в собі старовинне місто-фортеця Чуфут-Кале? ...

Тури по Україні > Тури на День Незалежності :: Тури у Львів :: Тури по Закарпаттю :: Тури в Карпати :: Тури в Кам’янець-Подільський :: Тури на Тернопільщину :: Тури в Чернівці та область :: Тури в Одесу :: Тури у Вінницю :: Тури в Полтаву :: Тури на Волинь :: Тури в Почаїв :: Тури на Черкащину :: Гірськолижні тури. Тур на Буковель :: Дитячий відпочинок 2017 :: Дитячий табір на осінні канікули :: Дитячі зимові канікули. Зимовий табір :: Гід та адміністратор туристичних груп :: Календар заходів на вересень

тури до Криму, цікаві місця Криму, стаття про Чуфут-Кале, Чуфут-Кале, екскурсія по Криму, тури до Криму з києва, опис Чуфут-кале, цікава інформація про Чуфут-Кале, Успенський печерний монастир, історія Успенського печерного монастиря, екскурсія в Чуфут-Кале, відомі місця Криму, що подивитися в Криму, визначні пам'ятки Криму, пам'ятники архітекрури Криму, печери Криму, історія Чуфут-Кале, фото Чуфут-Кале.

witch.hand