(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

БУЗКОВИЙ ГАЙ У ДИКАНЬЦІ

Протягом більше ніж 200 років популярне селище Диканька потопає в бузковому гаї. Ніде в світі більше Ви не знайдете місця, де б росло стільки кущів бузку. Місцеві жителі так рекламують свою природну пам'ятку: «Це найбільший букет в світі!». Навесні в період цвітіння бузку в Диканьку приїжджають тисячі туристів, для того щоб побачити цей неймовірної краси квітковий оазис. Приїхавши в Диканьку на цвітіння бузкового гаю, туристи можуть самостійно прогулятися серед бузку, або ж здійснити прогулянку в компанії з місцевим гідом, який відкриє багато колоритних історій про довгоносиків, нещасну молоду княжну і радянську сітро.

Повідаємо трошки цих історій і ми Вам!

Задовго до революції 1917 року всі найближчі території разом з бузковим гаєм належали князям Кочубеям, які були прямими нащадками того самого Кочубея. Шкода відомий він сумною історією. Василь Кочубей був викривачем гетьмана Івана Мазепи, якого він звинуватив у зраді державі. Намагаючись розповісти і переконати у правдивості своїх слів царя Петра Першого Кочубей склав голову. На початку XIX сторіччя маєтком Кочубеїв став керувати князь Віктор Павлович Кочубей, з чиєї волі у Диканьці з'явилася «Бузкова яма». Бузковий гай у ДиканьціНа краю села, князь вирішив побудувати цегельний завод, поряд з яким була вирита величезна яма, звідки добували глину для виробництва цегли. Дуже швидко розміри цієї ями збільшувалися, площа її досягла двох гектарів, а глибина п'яти метрів. Завод проіснував недовго і незабаром був закритий, залишивши після себе сумовитий слід - величезну яму на краю села, нічим його не прикрашаючи. Управитель селища того часу прийняв рішення засадити територію ями бузком. Для цього був найнятий величезний штат професійних садівників, замовлено майже сорок різних сортів бузку з кращих ландшафтних парків всього світу. Саме так і виник у Диканьці цей бузковий рай. На сьогоднішній день вся територія бузкового гаю входить до складу регіонального ландшафтного парку «Диканський».

Бузковим гаєм вже довгий час милуються сотні тисяч людей, але довелося йому також пережити і нелегкі часи, коли всю цю красу влада хотіла пустити під сокиру. Ці часи припали на період радянської влади, яка називала бузковий гай «символом буржуїв» і хотіла позбутися її. На щастя, постраждала лише невелика частина цього парку.

Красою Диканського букету бузку милувалися і захоплювалися багато відомих людей. Протягом декількох тижнів у князя Кочубея був в гостях відомий композитор Глінка, який під кущами квітучого бузку набирав у свою хорову капелу талановитих хлопчиків і дівчаток. Популярний письменник і історик Гіляровський відвідував ці місця з метою зібрати нові матеріали для фольклору та історії. Він був так натхненний красою бузкового гаю, що присвятив їй окремі рядки у своїй книзі.

Бузковий гай у ДиканьціДосить дивним, є той факт, що бузковий гай жодного разу не згадується в творах Миколи Васильовича Гоголя, про чию діяльність і творчість тут говорить практично кожна пам'ятка. На думку деяких істориків, між заможними Кочубеями і ледь зводять кінці з кінцями Гоголями був конфлікт, через який ображений Н.В. Гоголь жодного разу не згадав бузковий сад в своїх творах.

Легенда про молоду княжні і першого кохання А.С. Пушкіна.

Про цю легенду знає практично кожен житель Диканьки. Після завершення Російсько-французької війни Російська імперія знову зажила колишнім життям. Князі Кочубеї на той час були одними з найбагатших людей і дуже часто були запрошені на царські бали в Петербурзі. У князя Кочубея була декілька дочок. Одна з них своєю красою зачарувала великого російського письменника О.С. Пушкіна. На думку багатьох сучасних істориків, саме Наталія Кочубей була першим коханням поета, і їй він присвятив свої перші вірші.

Не менш красивою була й сестра Наталії Анна. Вона була улюбленицею князя. У тринадцятирічному віці вона відповіла взаємністю одному світському франту, який був знаменитий на всю столицю як завзятий картяр. Коли князю Кочубею стало відомо, який вибір вирішила зробити його улюблена дочка, він і думати заборонив Анні про весілля з цією людиною. Князь доклав всі свої зусилля і вплив, для того щоб цього молодика вигнали з міста. Коли юна княжна дізналася про це, її здоров'я ще більше погіршилося (вона хворіла на туберкульоз). Анна відмовилася від їжі, не хотіла ні з ким розмовляти. Батько не знав, як допомогти своє дочки, і послухався ради лікарів, які рекомендували влаштувати Анні емоційний стрес. Він відвіз дочку в Диканьку. Приїхали вони сюди саме на початку травня, в розпал цвітіння бузку. Результат не змусив себе довго чекати, адже аромат бузку чутний по всьому селу. Княжна відразу ж пішла на поправку, до неї стали повертатися сили. Але на жаль... відцвів бузок, і все повернулося на круги своя. Анна прожила ще два роки і померла у віці 14 років.

Спочатку в бузковому гаю було висаджено близько 40 сортів бузку. За садом ретельно доглядали, але після того як на початку ХХ століття князь Кочубей виїхав разом зі своєю сім'єю за кордон, за кущами ніхто не доглядав. Незабаром кущі переопилились, і пропало багато сортів. І тільки в 50-х роках красу Диканського бузкового гаю помітив один з партійних чиновників, якому настільки сильно сподобалася дана місцевість, що він розпорядився організовувати в саду пісенні дні.

Екскурсії по Україні > Екскурсія в Переяслав-Хмельницький :: Місцями царського полювання :: Еко-екскурсії по Києву :: Міжрічинський національний парк :: Стежками митців :: Екскурсія в Козелець та Батурин :: Дендропарк Софіївка :: Дендропарк Олександрія + Храмовий комплекс в с. Буки :: Екскурсія до Трипілля і Каньйон Буки :: Екскурсія Парковими стежками Чернігівщи :: Екскурсія Козелець - Чернігів :: Козелець-Чернігів-Седнів :: Екскурсія Таємниці Дунаю :: Українське село та Радомишль :: Великі Сорочинці :: Автобусна одноденна екскурсія до Вінниці :: Екскурсія в Межигір’я :: Одноденний тур в Канів :: Статті про Україну :: Археологічний заповідник Китаїв :: Унікальна Чернігівщина :: Храмовий комплекс Буки :: Статті про Київ і область :: Дендропарки України :: Урочище Феофанія :: Українське село :: Козелець-Крути-Батурин :: Статті про Київ і область

тур в полтаву, тури на полтавщину, полтава, визначні місця полтавщини, що побачити на полтавщині, екскурсії в полтавській області, гоголево, диканька, цікаві місця в диканьці, бузковий гай в диканьці, екскурсія в бузковий гай в диканьці.

witch.hand