(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
СТАТТЯ "АСКОЛЬДОВА МОГИЛА"

Аскольдова могила завжди була однією з найвідоміших історичних місцин у Києві. Колись вона славилась престижним некрополем, який був знищений за часів радянської влади. Сьогодні це місце являє собою дивовижний парк, на території якого знаходяться численні архітектурні пам’ятки. Аскольдова могила займає Дніпровські схили, охоплюючи територію між Дніпровським узвозом, Маріїнським парком і вулицею Івана Мазепи.

Аскольдову могилу, яка виникла на місці колишнього урочища Угорського, пов’язують із переказами про вбивство князя Аскольда. Літопис стверджує, що його поховали саме в цьому місці. Колись давно княгиня Ольга побудувала тут церкву св. Миколи (ім’я Микола прийняв Аскольд, охрестившись у 867 р.), але в 971 році церква була зруйнована Святославом – сином Ольги, який був прихильником язичництва і ворогом християнства. Пізніше зруйнований храм відновив князь Володимир. У 1036 році тут заснували жіночий монастир.

Некрополь, який знаходився на території Аскольдової могили, формувався протягом кінця XVIII – початку ХХ ст. У 1715 р. територію навколо Микільської церкви було відведено під цвинтар — спочатку суто монастирський, а з 1786 року — загальноміський. 1810 рік відзначився тим, що тут була збудована нова мурована церква. Керував проектом архітектор А. Меленський. Цю церкву разом із цвинтарем збиралися знести в ХІХ ст., але завдяки втручанню Миколи І її залишили у спокої. В той час поховання на цій території, щоправда, припинилися, але на початку 1870-х рр. їх відновили. В кінці XIX ст. почастішали зсуви схилу, через що цвинтар опинився в аварійному стані. Протягом наступних 20 років тут велися численні інженерні роботи.

Цвинтар, який знаходився на Аскольдовій могилі, не поступався за елітарністю некрополя Байковому цвинтарю. Протягом довгого часу на його території ховали відомих киян, споруджувались численні художні склепи і надгробки. В часи визвольних змагань кладовище поповнилось великою кількістю братських поховань. Тут поховані українські юнаки, що загинули в битві під Крутами.

Сьогоднішні під Аскольдовою могилою найчастіше розуміють частину мальовничого парку, розташованого на правому боці Дніпра, який давним-давно став для киян одним із улюблених місць для прогулянки. Миколаївська церква на території парку сьогодні продовжує діяти, в 2001 році тут побував Папа Іван Павло ІІ. На території Аскольдової могили також знаходяться такі пам’ятки, як Меморіал пам’яті героїв Крут, пам’ятник та каплиця Андрія Первозваного та меморіальний комплекс, зведений в пам'ять жертв Голодомору.

Автор Остап Українець

Статті про Київ і область > Софіївська площа :: Софія Київська :: Михайлівський Золотоверхий собор :: Фролівський монастир :: Володимирський Собор :: Урочище Феофанія :: Кирилівська церква :: Київ мажорний :: Видубицький монастир :: Іллінська церква :: Андріївська церква в Києві :: Археологічний заповідник Китаїв :: Караїмська кенаса у Києві :: Будинок з химерами :: Аскольдова могила :: Арка Дружби Народів :: Замок Річарда :: Пам’ятники Києва :: Пейзажна алея :: Миколаївський костел в Києві :: Київська фортеця :: Невідомий Київський замок :: Золоті Ворота :: Постамент Батьківщина :: Архітектура Печерську :: Фунікулер :: Київський Печерськ :: Поштова площа Києва :: Андріївський узвіз :: Маріїнський парк :: Контрактова Площа :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Пуща Водиця :: Старовинний район Києва-Поділ :: Гідропарк :: Труханів острів :: Голосіївський парк :: Парк Слави :: Музей Однієї Вулиці :: Дельфінарій Немо в Києві :: Музей Експериментаніум :: Міжнародний музей вишивки :: Музей іграшки :: Музей книги :: Художній музей :: Музей воскових фігур :: Музей води у Києві :: Музей Булгакова Київ :: Музей Тараса Шевченка :: Світ козаків-Мамаєва Слобода :: Храмовий комплекс Буки :: Українське село :: Олександрія :: Контакти

музеї києва, цікаві місця києва, екскурсії для дітей та школярів по києву, тури в київ, екскурсія до замку, тури по києву для дітей, цікаві музеї києва, що показати дітям у києві, куди повести дитину в києві.

witch.hand