(044) 383 32 78 (067) 005 99 55 (066) 054 12 16
 

З ЦИКЛУ ЕКСКУРСІЇ ПО КИЄВУ
"АНДРІЇВСЬКА ЦЕРКВА"

 

Як не дивно, але чи не найвідоміша візитівка Києва – Андріївська церква – не має майже нічого спільного з оригінальною українською архітектурою. Це насправді перлина міста, одна зі споруд, відвідати які потрібно в обов’язковому порядку, однак складна історія споруди доволі слабо пов’язана з Україною.

            А починалося все з того, що російська імператриця Єлизавета Петрівна, після відвідин Києва, віддала наказ збудувати нову церкву на місці Хрестовоздвиженської, на самісінькому початку Андріївського узвозу. Згідно з міськими переказами, спершу ця робота була доручена тодішньому придворному архітектору, проте він ,вивчивши топографію, відмовився від проекту. Надто вже крутою була гора і нестійкою земля, здавалося, жодна церква там не вистоїть. Але наказу імператриці не можна було ослухатися, тому він вирішив сплавити цю роботу своєму учневі – молодому італійцеві Бартоломео Растреллі, який до того ніим особливим не відзначився.

По дорозі до Києва, Бартоломео створював чернетковий проект нової споруди – планувалося створити колосальний штучний фундамент, який би займав усю вершину гори, а уже на платформі зводити церкву, проте на місці стало ясно, що план провалиться, бо породи були дуже неміцні, і не втримали б на собі багатотонну платформу. Тому основні креслення церкви не мали майже нічого спільного з оригіналом і доповнювалися уже по ходу будівництва, більшість споруди узагалі була зведена без креслень.

Після завершення основної частини будівлі, за оздоблення церкви взялися уже українські та російські майстри – під керівництвом І. Мічуріна внутрішнє оздоблення церкви належить О. Антропову, Г. Левицькому та іншим майстрам скульптури і живопису. Барокове ж оздоблення церкви, спроектоване самим Растреллі виконали М. Чвітка та Я. Шевлицький

Власне, первісний задум Бартоломео відобразився у тому, що церква знаходиться не на фундаменті, а на своєрідному будинку-стилобаті стіни двох поверхів якого підтримують цілу конструкцію, а чотири допоміжні куполи на кінцях церкви слугують своєрідними контрфорсами, які укріплюють центральну частину церкви.

Довкола церкви проходить балюстрада, з якої відкривається чи не найкращий у місті  краєвид на Київ і Дніпро – цея панорама, особливо навесні і влітку, приваблює до церкви тисячі ів тисячі туристів. Що доволі важливо – церква діюча, з 2008 року рішенням Президента України вона передана у власність УАПЦ, яка і проводить там богослужіння.

Хоч Андріївська церква більше не належить до комплексу „Софіївський музей”, проте, безперечно, є одним із найвидатніших пам’ятників культової архітектури у м. Київ, поруч із Михайлівським золотоверхим собором і Київським костелом.

Автор Остап Українець

 

екскурсії по києву, екскурсія по києву, тури по києву, тур по киеву, тури в київ, цікаві статті про київ, контрактова площа києва, стаття про контрактову плащу, статті про київ, цікавий київ, цікаві екскурсії по києву, екскурсія по подолу, оглядова екскурсія по києву, екскурія по київському подолу.

witch.hand